WATCH DOCS

W 2019 roku dla naszych czytelników i wszystkich interesujących się problematyką praw człowieka, widzianą okiem kamery, przygotowaliśmy cykl seansów, w oparciu o projekt „WATCH DOCS Zrób to sam”.

W ramach tego projektu zaplanowaliśmy do końca roku 2019 następujące seanse: „Walki uliczne”, „Gdy nadejdzie wojna”, „Twoja własna prawda”.

 „Walki uliczne”, reżyseria: Marshall Curry, 83′, 2005 USA
(projekcja wraz z dyskusją: 8 października 2019, ProMedia)

Rasowa kampania wyborcza w pigułce

Oto rasowa kampania wyborcza w pigułce – ze wszystkimi pozytywami i negatywami zjawiskami. Dynamiczny dokument Marshalla Curry’ego to kronika wyborczej walki o stanowisko burmistrza Newark pod New Jersey. Do pojedynku stają: urzędujący już przez kilkanaście lat burmistrz James Sharpe i 32-letni nowicjusz, prawnik – Cory Booker. Obaj są ciemnoskórzy. Obaj są Demokratami. I obaj starają się być przekonujący. Ten pierwszy to stary polityczny wyga z licznymi koneksjami, bezwzględnie wykorzystujący w kampanii swoją pozycję. Za drugim przemawia energia, pasja i świetne wykształcenie. Przez kilka miesięcy kamera towarzyszy niemal wszystkim poczynaniom Bookera rejestrując niezwykłą filmową kronikę wyborczej rywalizacji, która szybko nabiera kolorów i tempa. Ciosy poniżej pasa, prowokacje, poszukiwanie haków na przeciwnika – w tej walce polityczny wyjadacz Sharpe zdaje się mieć więcej atutów. Booker tymczasem stawia na bezpośredni kontakt z wyborcami – chodzi, dosłownie: od drzwi do drzwi, zabiegając o poparcie. W miarę upływu czasu, kampania staje się coraz ostrzejsza… Komu uda się wypunktować przeciwnika w wyborczym ringu?

 „Gdy nadejdzie wojna” (2018 Chorwacja, Czechy, reżyseria: Jan Gebert, zdjęcia: Lukáš Milota, produkcja: PINK, HBO Europe, Hulahop-76’)
(projekcja wraz z dyskusją: 12 listopada 2019, ProMedia)

O filmie:

Jan Gebert rejestruje w swoim debiucie historię powstania paramilitarnej prawicowej organizacji, skupiającej młodych ludzi „rozczarowanych demokracją”. Początki „Słowackich rekrutów” nie wyglądają imponująco – kilkunastu chłopaków przebranych w mundury biega po lesie, udając wojsko. Sytuacja jednak zmienia się szybko, a film nabiera tempa. Organizacja, szafująca ksenofobicznymi hasłami i otwarcie odwołująca się do faszystowskiej symboliki, przyciąga coraz więcej osób, a jej przywódca zaczyna ujawniać większe polityczne ambicje. Pojawiają się zagraniczni sojusznicy z Rosji, w centrach miast coraz częściej widać maszerującą młodzież w mundurach. Tylko krok dzieli „Słowackich rekrutów” od stania się w kraju realną siłą polityczną

 „Twoja własna prawda” (2017 Wielka Brytania, reżyseria: Charlie Lyne, zdjęcia: Charlie Lyne montaż: Charlie Lyne, produkcja: Loop Projects Limited, Field of Vision – 18′)
(projekcja wraz z dyskusją: 10 grudnia 2019, ProMedia)

Kilka słów o dokumencie:

4 grudnia 2016 r. Madison Welch przejechał ze swojego rodzinnego miasta Salisbury w Karolinie Północnej blisko 500 km, by dotrzeć do Waszyngtonu i w pizzerii Comet trzykrotnie wystrzelić z karabinu AR-15. Pobudki Welcha są znane. Krążące w Internecie maile, rzekomo wykradzione przez rosyjski kolektyw hakerski, jednoznacznie wskazywały, że waszyngtońska pizzeria była jedynie przykrywką dla gangu handlarzy dziećmi, kierowanego przez Hillary Clinton. W swoim przewrotnym i dynamicznie zmontowanym dokumencie kreacyjnym Charlie Lyne analizuje fenomen fake news i dowodzi, że zdrowy rozsądek od wiary w teorie spiskowe dzieli bardzo cienka granica.

W projekcie WATCH DOCS prezentowane były filmy światowej sławy dokumentalistów. To tu swoje polskie premiery miały dzieła takich twórców, jak: Errol Morris, Raymond Depardon, Kim Longinotto, Avi Mograbi czy Alex Gibney, a także między innymi legenda dokumentu – Frederick Wiseman oraz filmowcy młodszego pokolenia: Sean McAllister, Jean-Gabriel Periot, Barak Heymann czy Maria Ramos.

Ale WATCH DOCS to nie tylko jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka, to również spotkania i dyskusje panelowe z udziałem ekspertów, obrońców praw człowieka, publicystów i polityków; to ruch społeczny. Co roku w organizację międzynarodowej odsłony festiwalu zaangażowanych jest ponad stu wolontariuszy. To platforma programowa i organizacyjna dla festiwalu objazdowego i projektu FUTURE DOCS oraz strategiczny partner wspierający festiwale filmów o prawach człowieka na Białorusi (WATCH DOCS Belarus), Ukrainie (Docudays.ua) i na Litwie (Inconvienient Films). WATCH DOCS to także jeden z członków-założycieli Human Rights Film Network.

WATCH DOCS jest wspólnym przedsięwzięciem wiodącej polskiej organizacji obrony praw człowieka – Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, największego w Europie Środkowej i Wschodniej interdyscyplinarnego centrum sztuki – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Na przestrzeni 10 lat do dwóch głównych organizatorów dołączyło ponad siedemdziesięciu partnerów z całego kraju – współorganizatorów festiwalu objazdowego. Jest przedsięwzięciem wspieranym przez najważniejszych polskich i europejskich mecenasów sztuki filmowej i kultury praw człowieka. Wśród sponsorów festiwalu znaleźli się między innymi: Instytut Społeczeństwa Otwartego (Open Society Institute, New York), Komisja Europejska, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Mechanizm Finansowy EOG i Norweski Mechanizm Finansowy, Advocate Europe, Nordic Council of Ministers, Biuro Kultury M. St. Warszawy, Instytut Francuski, British Council, ambasady Holandii, Kanady, Niemiec, Szwajcarii, Norwegii i Finlandii.

Na wszystkie seanse połączone z dyskusją wstęp był wolny.
Moderacja spotkań: Anna Rutkowska.

Nadchodzące wydarzenia

„Czytanie jest koniecznością!” Spotkanie z Dariuszem Bitnerem [Szczecin literacki]

"Czytanie jest koniecznością!" Spotkanie z Dariuszem Bitnerem [Szczecin literacki]

4 kwietnia, 2024
18.00
Czy serial koreański to naprawdę taka drama? [Annyeong! Trzynastkowy Klub Kulturowy]

Czy serial koreański to naprawdę taka drama? [Annyeong! Trzynastkowy Klub Kulturowy]

4 kwietnia, 2024
17.00
Gramy w zielone [Książkoluby]
Wydarzenie dla dzieci

Gramy w zielone [Książkoluby]

4 kwietnia, 2024
16.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content