Rozmowy przy wspólnym stole

W latach 2018-2019 realizowaliśmy w naszej instytucji cykl spotkań „Rozmowy przy wspólnym stole”. Pomysł wynikał z założeń, że biblioteka jest dobrym miejscem do szczerej i autentycznej rozmowy o ważnych sprawach. Miejscem, w którym każdy zostanie wysłuchany, a jego problemy i oczekiwania zrozumiane. Pomysłodawcy pragnęli, aby „Rozmowy przy wspólnym stole” były okazją do bliższego przyjrzenia się wybranemu problemowi lokalnemu w atmosferze wzajemnego szacunku i akceptacji.

Idea projektu:
„W ostatnich latach obserwujemy nasilające się problemy w debacie publicznej. Podziały między ludźmi urastają do takich rozmiarów, że wydają się nie do przebycia. Z obawy przed agresją, czy wyśmianiem zaczynamy obracać się jedynie w kręgach osób o podobnych przekonaniach. W tym projekcie stawiamy na zastanowienie się i refleksję, przyglądanie się problemom z wielu różnych perspektyw. Nie chcemy nikogo przekonywać do jedynej słusznej racji”.

Rozmowy przy wspólnym stole: Niepodległość
(25 października 2018, ProMedia)

Tematem pierwszego spotkania była niepodległość widziana z perspektywy osobistej. Do rozmowy uczestników przygotował moderator, Szymon Osowski, który przedstawił istotne różnice między dyskusją a dialogiem.

Szymon Osowski – prawnik, teoretyk i praktyk, wybitny ekspert w dziedzinie jawności życia publicznego, Prezes Zarządu Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Rozmowy przy wspólnym stole: wartości
(11 grudnia 2018, ProMedia)

Tematem drugiego spotkania były wartości rozumiane jako cechy, zachowania i normy szczególnie ważne dla jednostki. Propozycja tego tematu pojawiła się aż trzy razy wśród pomysłów na kolejne „Rozmowy…”.
Co jest dla nas wartością? Czy potrafimy tworzyć lokalną wspólnotę mimo różnych systemów wartości? Co jest symbolem naszych wartości? Takie pytania przyświecały spotkaniu. Rozmowę moderował Szymon Osowski.

Rozmowy przy wspólnym stole: jak realizować marzenia w swoim mieście
(29 stycznia 2019, ProMedia)

Uczestnicy trzeciego spotkania rozmawiali o tym, jak realizować marzenia w swoim mieście. Dyskutowano o potrzebach, o potencjale realizacji, o planach… Zebrani wybiegli w przyszłość, bez ograniczeń, odważnie formułując swoje marzenia, z zamierzeniem ich realizacji.

Rozmowy przy wspólnym stole. Czy uczniowie w szkole są szczęśliwi?
(19 marca 2019, ProMedia)

Tematem rozmów była szczecińska edukacja. Postarano się docenić dobre strony szkolnictwa w naszym mieście – godne uwagi praktyki szkolne, rozwiązania infrastrukturalne, wyjątkowych ludzi działających na polu edukacji. Pojawiła się próba zdefiniowania problemów, o których słyszymy od lat i które pojawiły się ostatnio. Przede wszystkim dzielono się pomysłami, jak zmieniać szkolnictwo w Szczecinie. Co możemy zrobić, aby nasze dzieci zdobywały wiedzę, umiejętności, ale też wzrastały w atmosferze życzliwości i wzajemnego szacunku.

Moderatorką spotkania była Dorota Trynks – wizjonerka wspierająca szkoły w rozwoju, edukatorka. Osoba, która wytycza nowe szlaki w edukacji, nominowana do tytułu Kobieta Roku 2018.

Rozmowy przy wspólnym stole poświęcone 15-leciu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej
(9 maja 2019, ProMedia)

Majowe spotkanie w ramach realizowanego cyklu „Rozmowy przy wspólnym stole” poświęcone było 15-leciu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Do udziału w rozmowach zaproszono przedstawicieli Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin. Moderatorem spotkania był dr hab. Maciej Drzonek, prof. US. Rozmawiano o tym, jakie konsekwencje i znaczenie dla zwyczajnego mieszkańca Szczecina miało przystąpienie naszego państwa do wspólnoty europejskiej.

Projekt realizowany był we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Inicjatywa wspierana jest przez Fundusz Obywatelski zarządzany przez Fundację dla Polski.

Na wszystkie spotkania wstęp był wolny.

Nadchodzące wydarzenia

[Klubik artystyczny dla dzieci]
Wydarzenie dla dzieci

[Klubik artystyczny dla dzieci]

28 marca, 2024
17.00
Gramy w zielone [Książkoluby]
Wydarzenie dla dzieci

Gramy w zielone [Książkoluby]

4 kwietnia, 2024
16.00
„Czytanie jest koniecznością!” Spotkanie z Dariuszem Bitnerem [Szczecin literacki]

"Czytanie jest koniecznością!" Spotkanie z Dariuszem Bitnerem [Szczecin literacki]

4 kwietnia, 2024
18.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content