OKOlice Literatury: Transformacja

W dniach 20-22 września 2019 w Szczecinie odbyła się pierwsza edycja Festiwalu OKOlice Literatury pod hasłem: Transformacja. Temat tej odsłony poświęcony był 30. rocznicy wydarzeń 1989 r. i transformacji ustrojowej w Polsce. W ramach festiwalu odbyły się spotkania autorskie, warsztaty, panel dyskusyjny, pokazy filmów dokumentalnych, spotkania dla dzieci oraz spacery miejskie. Udział we wszystkich wydarzeniach festiwalowych był bezpłatny. Niektóre z nich tłumaczono na język migowy.

Gośćmi spotkań autorskich na  festiwalu byli: Dorota Karaś i Marek Sterlingow, Katarzyna Rembacka, Joanna Solska, Olga Drenda, Michał Radomił Wiśniewski, Marcin Kącki, Remigiusz Grzela i Małgorzata Purzyńska, Bernadetta Darska, Piotr Lipiński i Michał Matys.

Odbyły się też wydarzenia towarzyszące:

  • Spacer „Szczeciński przełom i rok 1989” (prowadzenie: Przemysław Głowa)
  • Spacer „Szczecin śladami PRL” (prowadzenie: Justyna Machnik)
  • Zapisać OKOlicę. Bezpłatne warsztaty pisarskie (prowadzenie: Marcin Kącki) dla młodzieży i dorosłych
  • Pokaz filmów:  „Film o wolnej Polsce”w  reż. Ireneusza Englera i „Miasto bez Boga” w reż. Jacka Petryckiego z dyskusją prowadzoną przez Eryka Krasuckiego.

Dla dzieci odbyły się warsztaty „Papierowa rewolucja” (prowadzenie: Mateusz Lipko) oraz spotkanie z Michałem Rusinkiem „Rok 1989”.

OKOlice Literatury. Festiwal literatury non-fiction

OKOlice Literatury to festiwal literatury non-fiction, organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczecinie. Czytelnicy bardzo chętnie sięgają po literaturę non-fiction. Z pewnością wpływ na to ma fakt, że zazwyczaj jest to tematyka bliska każdemu z nas, ale często pokazywana z innej, nieznanej nam perspektywy. Z drugiej strony często przedstawia rzeczywistość, która jest nam obca, bo mimo, że dzieje się tu i teraz, to dzieje się bardzo daleko od nas; a czasem taką, która dzieje się nie tak daleko, ale nadal z różnych względów jest nam nieznana. Niezależnie od powodów, dla których sięgamy po literaturę non-fiction, zajmuje ona obecnie ważne miejsce na naszych prywatnych i bibliotecznych półkach. Dlatego warto o niej posłuchać i o niej rozmawiać. Przy tym zależy nam, aby Szczecin wpisał się na stałe w mapę festiwalową Polski.

Nadchodzące wydarzenia

„Czytanie jest koniecznością!” Spotkanie z Dariuszem Bitnerem [Szczecin literacki]

"Czytanie jest koniecznością!" Spotkanie z Dariuszem Bitnerem [Szczecin literacki]

4 kwietnia, 2024
18.00
Czy serial koreański to naprawdę taka drama? [Annyeong! Trzynastkowy Klub Kulturowy]

Czy serial koreański to naprawdę taka drama? [Annyeong! Trzynastkowy Klub Kulturowy]

4 kwietnia, 2024
17.00
Gramy w zielone [Książkoluby]
Wydarzenie dla dzieci

Gramy w zielone [Książkoluby]

4 kwietnia, 2024
16.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content