Dzieje pomorskiego rodu Borków

Od kilku lat wspólnie z Fundacją Ścieżkami Pomorza, reprezentowaną przez Elżbietę Pokidańską organizujemy spotkania związane z Pomorzem – regionem historycznym, położonym na ziemiach polskich i niemieckich. Spotkania dotyczą często skomplikowanej historii, przyrody, sztuki. Do wygłaszania prelekcji i wykładów zapraszani są pasjonaci, wykładowcy akademiccy, szczecińscy przewodnicy, a do uczestnictwa w nich – wszyscy zainteresowani szczecinianie.

Na przełomie 2019 i 2020 roku wspólnie z Fundacją zorganizowaliśmy cykl spotkań o ciekawym i pełnym zawiłości dziejowych losie pomorskiego rodu Borków.

Wszystkie wydarzenia były darmowe i wstęp na nie był oczywiście wolny.

Marek Łuczak o Oderburgu
(15 listopada 2019, ProMedia)

Zapoczątkowaliśmy projekt prelekcją dr. Marka Łuczaka o Oderburgu, nieistniejącej letniej rezydencji książąt pomorskich.

W 1360 r. Barnim III sprowadził zakon kartuzów, który gospodarował na nadanych przez księcia ziemiach do reformacji. Po sekularyzacji w 1538 r. klasztor został przejęty przez szczecińskiego księcia, następnie przebudowany na letnią rezydencję Gryfitów. Część wyposażenia kaplicy kartuzów możemy podziwiać w kościele w Sownie.

Dr Marek Łuczak jest oficerem policji, prezesem Pomorskiego Towarzystwa Historycznego, autorem kilkudziesięciu książek i artykułów o historii i zabytkach Szczecina oraz Pomorza Zachodniego.

Spotkanie z Sydonią
(2 grudnia 2019, ProMedia)

Na początku grudnia odbyło się spotkanie z najsławniejszą chyba przedstawicielką tej rodziny, Sydonią von Borck. Prelekcję o faktach z życia tej pomorskiej szlachcianki wygłosił dr hab. Paweł Gut, profesor Akademii Pomorskiej w Słupsku.

 Sydonia von Borck u schyłku swego długiego, jak na ówczesne czasy, życia, oskarżona została o czary i 400 lat temu, w listopadzie 1619 roku została uwięziona w Oderburgu w Grabowie pod Szczecinem, w zamku Gryfitów. Rozpoczął się długi proces, przesłuchania świadków, tortury – zapadł wyrok, który został wykonany w sierpniu w 1620 roku.

Dr hab. Paweł Gut, profesor Akademii Pomorskiej w Słupsku jest archiwistą Archiwum Państwowego w Szczecinie, prowadzi badania z zakresu archiwistyki i historii XVI-XX wieku, w tym historii Pomorza w czasach książęcych i brandenbursko-pruskich. Jest autorem biograficznego artykułu o Sydonii oraz o czarach na Pomorzu w XVI-XVIII wieku.

Dzieje wielkiego pomorskiego rodu Borków. Wykład prof. Rymara
(11 grudnia 2019, ProMedia)

Kontynuacją naszego cyklu było zaproszenie prof. Edwarda Rymara, który wygłosił wykład zatytułowany „Historia, zwłaszcza początki i pochodzenie, rodu Borków”. Prelegent jest wybitnym mediewistą i genealog, znawcą historii Nowej Marchii i Pomorza, autorem wielu pionierskich publikacji poświęconych przeszłości naszego regionu. Profesor zabrał publiczność biblioteki w podróż do najdawniejszych dziejów Pomorza, dostarczając uczestnikom niezapomnianych wrażeń.

Sydonia von Borck w literaturze niemieckiej
(14 grudnia 2019, Muzeum Tradycji Regionalnych)

Projekt obejmował nie tylko spotkania w bibliotece, rozszerzył swój zasięg na Muzeum Tradycji Regionalnych w Szczecinie. Prof. Andrea Rudolf wygłosiła tam wykład o Sydonii von Borck w literaturze niemieckiej Wilhelma Meinholda i Theodora Fontane.

Polowania na czarownice
(13 stycznia 2020, ProMedia)

Klamrą spinającą mini-cykl w klarowną całość był wykład dr hab. prof. US Agnieszki Gut, zatytułowany „Polowania na czarownice w epoce nowożytnej – kontekst prawny, społeczny, religijny”, który odbył się 13 stycznia 2020 w ProMediach.

Dr hab. Agnieszka Gut, profesor w instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego, szczególne zainteresowania kieruje ku heraldyce, co znalazło swój wyraz w pracy magisterskiej pt. „Rozwój herbu miasta Stargardu od XIII do początku XIX wieku” oraz w recenzjach prac poświęconych herbom miejskim i książęcym na Pomorzu Zachodnim. Dyplomatyka pomorska to druga dziedzina jej badań naukowych, których efektem są artykuły dotyczące kancelaryjnej i pozakancelaryjnej działalności notariuszy książąt zachodniopomorskich w XIII i w pierwszej połowie XIV wieku.

Nadchodzące wydarzenia

Słowa mają Moc! [Logopedia]
Wydarzenie dla dzieci

Słowa mają Moc! [Logopedia]

30 września, 2023
11.00
Siła kobiecej opowieści. Warsztaty kreatywne dla kobiet

Siła kobiecej opowieści. Warsztaty kreatywne dla kobiet

3 października, 2023
17.00
Dom. Wystawa prac Aleksandry Giemzy [wernisaż]

Dom. Wystawa prac Aleksandry Giemzy [wernisaż]

4 października, 2023
18.00
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content