Włączamy się w uroczystość otwarcia al. Wojska Polskiego, która odbędzie się w sobotę 26 sierpnia.
Przygotowaliśmy dla Was z tej okazji strefę Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ProMediach (al. Wojska Polskiego 2).
Będziemy dostępni w godz. 10:00 – 17:00
Atrakcje, które znajdziecie w naszej strefie:
• Fotobudka i możliwość tworzenia haseł związanych z ulicą
• Gra planszowa, terenowa z zadaniami
• Strefa leżaków oraz bookcrossingowa
• Warsztaty dla dzieci oraz dorosłych z upcyklingu, oraz tworzenia mozaik
• Stanowisko promujące akcję „Mała Książka Wielki Człowiek”
• Stanowisko dla dzieci — prace plastyczne i animacje
• Teatrzyk Kamishibai
• Wystawa zdjęć Marka Czasnojcia ukazująca al. Wojska Polskiego na przestrzeni lat
• Wystawa grafik Szczecina autorstwa szczecińskiego artysty Andrzeja Forysia
Marek Czasnojć:
Urodził się w 1942 roku w Trokach na Wileńszczyźnie. Pracę fotoreportera rozpoczął w 1968 r. w "Głosie Szczecińskim". Od 1975 r. współpracuje z ilustrowanym tygodnikiem "Czas", z czasopismami "Morze" i "Wybrzeże". Oprócz tego fotografuje dla wielu wydawnictw, m.in. "Arkad", PWN, "Interpressu", Krajowej Agencji Wydawniczej. Najwięcej uwagi poświęca tematyce morskiej, którą popularyzuje na łamach licznych pism krajowych i zagranicznych. Marek Czasnojć za swoje prace otrzymał wiele nagród i wyróżnień.
Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie może pochwalić się kolekcją cyfrową zdjęć Marka Czasnojcia. Kolekcja jest systematycznie rozbudowywana i dostępna dla mieszkańców Szczecina, jak i wszystkich zainteresowanych nią osób w ramach Zachodniopomorskiej Biblioteki Cyfrowej ” Pomerania”.
Andrzej Foryś (ur. 1936 r. w Krakowie)
– artysta malarz, rzeźbiarz, projektant wnętrz i nauczyciel. Ukończył Wydział Architektury Wnętrz na krakowskiej ASP ze specjalizacją projektowanie wnętrz, rzeźba, sztuka przemysłowa. Od 1960 r. członek Stowarzyszenia Architektów Polskich i Związku Polskich Artystów Plastyków.
W swoim bogatym dorobku artystycznym ma liczne projekty i realizacje w zakresie architektury wnętrz różnorodnych obiektów (ponad 250) nie tylko w Szczecinie (tj. kościół, teatr, kino, klub i lokal gastronomiczny, biblioteka – Książnica Pomorska, przystań promowa, kapitanat portu oraz wnętrza statków), w zakresie architektury wystawienniczej, a także projekty scenografii i kostiumów, witraży, reklam handlowych, znaków graficznych, plakatów, ilustracji i wydawnictw książkowych.
Andrzej Foryś za swoją działalność społeczną i szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce (nauczyciel m.in. w szczecińskim Liceum Sztuk Plastycznych) otrzymał odznaczenia i medale, np. „Zasłużony Działacz Kultury”, „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”, Złoty Krzyż Zasługi.