Tegoroczne BiblioLABy przebiegają pod hasłem „Równowaga w rzeczywistości hybrydowej”. Zjazd zachodniopomorski odbędzie się 12 października w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie (ul. Sowińskiego 68).
Do udziału zapraszamy osoby pracujące we wszystkich typach bibliotek – publicznych, akademickich, pedagogicznych, szkolnych – w województwie zachodniopomorskim. Uczestnictwo w wydarzeniu jest całkowicie darmowe. O zakwalifikowaniu się na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń.
UWAGA! Ze względów bezpieczeństwa prosimy o przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego (maseczki, dezynfekcja rąk itd.). Nie możemy też zaproponować cateringu, dlatego prosimy o zabranie ze sobą własnej wody i ewentualnie przekąsek.
NABÓR ONLINE: https://forms.gle/t2Phn92r4SRLNPsCA
Nabór na warsztaty rozpocznie się 27 września o godz. 11.00. Uczestnicy mogą wybrać jeden z warsztatów, w którym chcą wziąć udział – należy zaznaczyć swój wybór w formularzu rejestracyjnym.
PROGRAM ZJAZDU:
OPISY WARSZTATÓW:
Jak traktować siebie i innych z równoprawnym szacunkiem? Warsztaty z asertywności
Czym jest postawa asertywna, czy warto i jak ją budować? Gdzie przebiegają nasze granice? Jak postępować mając świadomość własnych praw i równocześnie szanując prawa innych ludzi? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukiwać będziemy w czasie warsztatu o asertywności, które poprowadzi dla uczestników psychoterapeutka i pedagożka.
Prowadząca: Michalina Tobiaszewska – psychoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego – studia magisterskie na kierunku Pedagogika Socjalna i Resocjalizacja, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu – Podyplomowe Studia Pomocy Psychologicznej. Członkini Nadzwyczajna w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej. Stale pogłębia wiedzę uczestnicząc w szkoleniach i kursach. Swoją pracę poddaje regularnej superwizji. Pracuje z dorosłymi, młodzieżą, rodzinami i parami w podejściu systemowym. Prowadzi warsztaty samorozwojowe. Pracuje w przekonaniu, że każdy człowiek jest specjalistą od siebie samego, czasem tylko potrzebuje towarzysza, z którym odkryje rozwiązania problemów czy drogi wyjścia z kryzysu. Jest zwolenniczką holistycznego podejścia do człowieka, które uwzględnia pracę z umysłem, emocjami i ciałem.
Zapanuj nad chaosem, czyli zarządzanie sobą w czasie
Dlaczego mówimy o zarządzaniu czasem? Czy czasem rzeczywiście da się zarządzać? A może jedyne, na co mamy wpływ, to na siebie i swoje działania? A jeśli tak, to jak siebie wspierać w tym trudnym zadaniu i nie zwariować? Na warsztacie porozmawiamy o tym, jak planować zadania, jak ustalać priorytety i z pomocą jakich narzędzi to zrobić. Podzielimy się swoimi sposobami na opanowanie chaosu i odnalezieniu work life balance (jeżeli coś takiego istnieje!).
Prowadząca: Marta Kostecka – polonistka, bibliotekarka, edukatorka. Zainteresowania Marty to literatura, kultura i sztuka, nauczanie i uczenie się oraz technologie i nowe media. Specjalizuje się głównie w edukacji cyfrowej i medialnej.
Działa społecznie, należy do Stowarzyszenia LABIB. Ponadto jest wielbicielką literatury i kultury popularnej. Prowadzi stowarzyszenie zajmujące się kulturą popularną ze szczególnym uwzględnieniem komiksu „POP-ART”. Czas wolny spędza z książką lub na łonie natury. I żeby to wszystko jakoś skoordynować ukończyła kilka kursów zarządzania sobą w czasie i je z powodzeniem stosuje! Czym podzieli się na warsztacie.
Zadbaj o siebie, zrelaksuj się!
Praktyczne warsztaty z technik relaksacyjnych i sposobach dbaniu o siebie i swoje ciało poprzedzone wprowadzeniem teoretycznym o ciele w stresie i przed komputerem. Prowadząca pokaże konkretne techniki na relaksację, odstresowanie. Wskaże jakie proste ćwiczenia można stosować podczas przerw w pracy za biurkiem, by o siebie zadbać.
Prowadząca: Anna Masala – od ponad piętnastu lat praktykuje jogę. Uczyła się w Indiach, Londynie, od światowych i polskich nauczycieli. Jej metoda opiera się na obserwacji, uważności i szacunku dla naturalnych granic ciała. Zachęca do eksplorowania, doświadczania nowego, oduczania się i eksperymentowania. Asany są dla niej raczej inspiracją do intuicyjnego ruchu niż celem samym w sobie. W tym podejściu wspierają ją inne metody pracy w ciele, których uczyła się bądź doświadczyła.
Fascynuje ją człowiek w jego wielowymiarowości, niepowtarzalności, a także związek pomiędzy ciałem, oddechem a umysłem. Jej zajęcia to szukanie drogi do asany, po to, żeby, przekraczając ją, odnaleźć własny, unikatowy klucz do siebie.
Zachodniopomorski BiblioLAB jest częścią projektu “BiblioLABy 2021 – równowaga w rzeczywistości hybrydowej”, który potrwa od 11 do 15 października 2021. Oprócz warsztatów stacjonarnych realizowanych w siedmiu województwach, odbędą się dwa wspólne wydarzenia online, niewymagające wcześniejszej rejestracji:
11 października o godz. 11.00 wykład otwierający projekt „Biblioteka w rzeczywistości VUCA”, który poprowadzi Bartosz Sobotka
15 października o godz. 12.00 debata podsumowująca projekt z udziałem pracowników bibliotek z Wielkiej Brytanii i Kanady.
Wydarzenia online odbędą się na fanpage'u LABiBu: https://www.facebook.com/stowarzyszenielabib
Organizatorem BiblioLABów 2021 jest stowarzyszenie LABiB.
Partnerami zachodniopomorskiego BiblioLABu są Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie oraz Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Dofinansowano ze środków Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.