MBP Szczecin
Wysoki kontrast Deklaracja dostępności

Piastowie, legendy i niewolnicy | Igor D. Górewicz

Wszechnica Triglava

Wracamy z cyklem Wszechnica Triglava! Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie i Wydawnictwo Triglav zapraszają na spotkanie z Igorem D. Górewiczem, który opowie o swojej książce “Piastowie, legendy i niewolnicy”. Widzimy się już 10 kwietnia (czwartek) o godz. 18.00 w filii nr 7 [pl. Matki Teresy z Kalkuty 8].

 

PIASTOWIE, LEGENDY I NIEWOLNICY

Z narodami jest jak z ludźmi. Nikt nie pamięta własnych narodzin i chcąc poznać ich okoliczności zdany jest na tych, którzy je obserwowali. Dlatego obrazu początków Polski poszukujemy w kronikach krajów sąsiednich i zapiskach podróżników odwiedzających kraj Mieszka. Ważne okazują się legendy dynastyczne, przekazane przez Anonima tzw. Galla, którym odmawiano wartości historycznej. Najnowsze ustalenia archeologów zdają się jednak potwierdzać, że na dwa lub trzy pokolenia przed Mieszkiem I, w Wielkopolsce podejmowano działania zmierzające do stworzenia nowej organizacji politycznej, a to pokrywa się z przekazami o Siemowicie, Lestku i Siemomyśle.

Od jakiegoś czasu rozważa się tezę o tym, że Piastowie środki na budowę swojego państwa czerpali z handlu niewolnikami. Choć brak jest niezbitych dowodów historycznych lub archeologicznych, to istnieją liczne i bardzo mocne przesłanki, które sprawiają, że pytania dotyczą raczej nie samego istnienia procederu, ale jego skali i wpływu na powstanie Polski.

Zagadnienie niewolnictwa wśród Słowian budzi skrajne emocje, od wyparcia, po złośliwą satysfakcję, że etnos ten nadawał się wyłącznie na „żywy towar”, a współczesne narody słowiańskie zachowały niewolniczy charakter. Niniejsza książka przybliża więc terminologię w językach słowiańskich, w tekstach łacińskich, greckich, arabskich i hebrajskich. Śledzi przyczynę utożsamienia pojęcia „niewolnik” i „Słowianin” oraz zastanawia się nad pochodzeniem niewolników sprzedawanych w całej Europie i krajach islamu. Czy faktycznie byli to tylko Słowianie? Przytacza losy ludzi, którzy popadli w niewolę, zwłaszcza tych, którzy trafili do zupełnie obcej cywilizacji. Czy faktycznie potomkowie słowiańskich niewolników mówią dziś językami słowiańskimi? A może hiszpańskim, arabskim, lub niemieckim? 

Igor D. Górewicz

Urodzony w 1976 r. w Szczecinie, w 2000 r. ukończył politologię na Uniwersytecie Szczecińskim. Autor i wydawca, właściciel Wydawnictwa Triglav. Konsultant filmowy, reżyser walk, aktor, z doświadczeniem w ponad 80 filmach fabularnych, dokumentalnych i teledyskach. Organizator i producent, zawodowy odtwórca historyczny, wojownik, wojewoda założonej przez siebie w 1998 roku Drużyny Grodu Trzygłowa. Popularyzator historii, miłośnik białej broni, twórca wystaw edukacyjnych eksponowanych w licznych muzach całej Polski. Współpracuje w rozlicznymi instytucjami kultury, edukacyjnymi i naukowymi.

Napisał wiele artykułów z zakresu historii i archeologii Słowian, historii wojskowości, rekonstrukcji historycznej, mitologii, oraz kilkanaście książek, m.in.: „O Słowianach I. Piastowie, legendy i niewolnicy” (2023), „O broni Słowian. Na wojnie i w kulturze” (2020), „O wojownikach Słowian. Drużyny i bitwy na lądzie i morzu” (2019), „Miecze Europy” (2015, 2021), "Mieczem pisane"(2013), "Borek i Bogowie Słowian"(wyd. 1. 2009), „Borek i legendarne początki Polski” (2020), "Poznaj Słowian"(2014), „Zdobnictwo wczesnego średniowiecza I” (wyd. 1. 2007), „Zdobnictwo wczesnego średniowiecza II” (wyd. 1. 2011), „Zdobnictwo wczesnego średniowiecza III” (wyd. 1. 2016), „Vendel and Dark Age Ornamental Design” (2014), „Pomorskie opowieści 1. Złoty posążek Triglava” (2023), „Pomorskie opowieści 2. Kraina piratów” (2023), „Pomorskie opowieści 3. Najazd na Konungahelę” (2023), scenariusz komiksu „Konungahela 1136. Słowiańska wyprawa” (2016), „Wał Pomorski 1945. Uzbrojenie i wyposażenie walczących formacji” (współautorstwo, 2015), „Stosunki niemiecko-rosyjskie 1989-1999” (2001), „Szczecin 1945… Obejmowaliśmy Szczecin takim, jakim był” (redakcja 2010). Niektóre z tytułów ukazywały się także w językach angielskim, niemieckim, rosyjskim i ukraińskim. 

https://igorgorewicz.pl/

Zdjęcie