MBP Szczecin
Wysoki kontrast Deklaracja dostępności

Gdynia. Pierwsza w Polsce | Spotkanie autorskie z Aleksandrą Boćkowską

Serdecznie zapraszamy 5 marca (środa) o godz. 18.00 do filii nr 7 [pl. Matki Teresy z Kalkuty 8] na spotkanie z Aleksandrą Boćkowską o jej najnowszym reportażu “Gdynia. Pierwsza w Polsce” (Wydawnictwo Czarne).

Rozmowę poprowadzi Krzysztof Lichtblau.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

O książce

Gdynia: najbardziej polskie z polskich miast, powstałe w kontrze do niemieckości Gdańska i Sopotu. Do dziś pielęgnuje odrębność. „Gdynianie mają poczucie, że muszą strzec tego skarbu: polskości, własności, kapitalizmu” – tłumaczy jeden z rozmówców Aleksandry Boćkowskiej.

Autorka z reporterską wnikliwością prowadzi nas przez powojenne dekady życia miasta, które istnieje od ledwie stu lat. Rozmawia z mieszkańcami, społecznikami i politykami, opowiada losy miejsc niemożliwie pięknych, jak basen na Polance Redłowskiej, i niemożliwie zapomnianych, jak osiedle Pekin. Sprawdza, jak działa pamięć o tragicznym Grudniu 1970. Na wypucowanych fasadach modernistycznych kamienic szuka rys. W latach dziewięćdziesiątych znajduje źródła ważnych dla Gdyni słów: „prestiż”, „przedsiębiorczość”, „nowoczesność”, by się przekonać, że najważniejsze to przecież „miłość”.

Reportaż Aleksandry Boćkowskiej to pasjonująca opowieść o złożonej historii Gdyni, miasta, które od dziesięcioleci zajmuje szczególne miejsce na mapie Polski – tej właściwej i wyobrażonej.

O autorce

Aleksandra Boćkowska – dziennikarka, redaktorka, reporterka. Współpracuje m.in. z „Dwutygodnikiem”, „Wysokimi Obcasami Extra” i „Vogue”. Od 2021 roku sprawdza, jak to jest mieszkać w Gdyni. Autorka książek “To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL”, “Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL”, “Można wybierać. 4 czerwca 1989” oraz zbioru rozmów “To wszystko nie robi się samo”. Prowadzi stronę www.aleksandrabockowska.com

Zdjęcie