19 października (sobota),
ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)
Pamięć lokalna. Spotkania wokół pamięci lokalnej, rodzinnej oraz Szczecina i pogranicza.
"Spod tynku, przeszłość miasta utrwalona w napisach" - spacer miejski śladami napisów na szczecińskich budynkach, będących znakiem pamięci
o przeszłości, poprowadzi przewodniczka Polina Wierzchowiec.
Początek spaceru — pl. Orła Białego, zakończenie — ProMedia (uczestników zaprosimy do udziału w kolejnym spotkaniu).
Polina Wierzchowiec
Urodziła się w Kazachstanie, ale od wielu lat mieszka w Szczecinie. Jest przewodniczką po "Grodzie Gryfa" i woj. Zachodniopomorskim, a także specjalistką ds. planowania podroży
i dziedzictwa kulturowego. Współtwórczyni projektu „Spod Tynku, przeszłość miasta utrwalona w napisach”. Uwielbia odkrywać nowe miejsca, kolekcjonuje pocztówki i stare napisy oraz pamiątki związane ze Szczecinem.
Spotkanie z Markiem Czasnojciem wokół jego fotografii zgromadzonych w kolekcji Zachodniopomorskiej Biblioteki Cyfrowej. Tematem przewodnim będą ulice Szczecina,
w ten sposób nawiążemy do tematu spaceru i zachęcimy uczestników do zaangażowania się
we współtworzenie spotkania i podzielenia się wrażeniami i osobistymi wspomnieniami.
Marek Czasnojć
Polski fotografik i autor publikacji książkowych.
Przyszedł na świat w Trokach, należących obecnie do Litwy. Do Polski przyjechał jako 3-letni chłopiec. Od 1961 r. mieszka w Szczecinie.
W wieku 26 lat został fotoreporterem "Głosu Szczecińskiego". Potem współpracował z tygodnikiem "Czas" oraz periodykiem marynistycznym "Morze". Uczestniczył w wielu rejsach morskich. Wyprawy te dokumentował licznymi fotografiami.
Był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Rozmowę poprowadzi Anna Kolmer – dziennikarka radiowa, publicystka. Od 1981 roku związana z Polskim Radiem w Szczecinie. Absolwentka Politechniki Szczecińskiej Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej, który ukończyła w 1981r.
Spotkanie autorskie z dr Karoliną Ćwiek-Rogalską i rozmowa o pamięci lokalnej wokół książki ““Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty”.
dr Karolina Ćwiek-Rogalska
antropolożka i bohemistka. Pracuje w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Laureatka Nagrody Naukowej „Polityki” oraz Narodowego Centrum Nauki. Stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Programu Fulbrighta, ma za sobą pobyty naukowe m.in. na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, Uniwersytecie w Cambridge, Imre Kertész Kolleg w Jenie i Uniwersytecie Karola w Pradze.
Rozmowę poprowadzi dr Katarzyna Rembacka -
historyczka i nauczycielka, redaktorka opracowań edukacyjnych, w tym pięciotomowej serii o historii Szczecina. Autorka książki Komunista na peryferiach władzy. Historia Leonarda Borkowicza (1912–1989) nominowanej m.in. do Nagrody im. Jerzego Giedroycia i Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego. Laureatka Nagrody Historycznej „Polityki” w kategorii Debiuty oraz Nagrody prof. Tomasza Strzembosza.
Projekcja filmu o Johannesie Quistorpie, szczecińskim przedsiębiorcy i filantropie.
Po projekcji spotkanie z reżyserką Heleną Kwiatkowską ze Stowarzyszenia Sztuka-Promocja-Edukacja oraz Bartoszem Jurgiewiczem - operatorem filmowym.
Helena Kwiatkowska
Absolwentka Wydziału Filologiczno – Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Była dziennikarka TVP Szczecin (p.o. kierownika Redakcji Publicystyki). Autorka ponad 100. wyemitowanych programów telewizyjnych, reportaży i filmów dokumentalnych. Etatowa dziennikarka „Kuriera Szczecińskiego”, z którym współpracuje do dzisiejszego dnia. Laureatka nagrody dziennikarskiej przyznanej przez marszałka województwa zachodniopomorskiego Zygmunta Meyera za popularyzację tematyki Unii Europejskiej na łamach regionalnych mediów.
Bartosz Jurgiewicz
operator filmowy, pracował przy kilkunastu filmach dokumentalnych, zajmując się zdjęciami, montażem oraz współpracą operatorską.