MBP Szczecin
Wysoki kontrast Deklaracja dostępności

OKOlice Literatury: Pamięć - dzień drugi

16 października (środa),
ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)

Polityka pamięci. Spotkania dotycząca polityki wobec pamięci, jej wpływu na kształtowanie myślenia o przeszłości i współczesnym świecie.

godz. 17:00

Spotkanie autorskie z Cezarym Łazarewiczem, autorem m.in. reportaży “Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, „Sprawa Gorgonowej”.

Cezary Łazarewicz
dziennikarz prasowy, reporter i publicysta. Publikował w czołowych polskich tytułach prasowych, między innymi „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju”, „Polityce”. Autor wielu książek reporterskich: "Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie" (2012), "Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich" (2013), "Elegancki morderca" (2015), "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" (2016), "Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza" (2017), "Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej" (2018).

Spotkanie poprowadzi mgr Artur Szparaga -
magister historii, absolwent kierunku historia na Uniwersytecie Szczecińskim.
Od października 2024 r. student Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego. W 2022 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel historii, od początku 2024 r. zatrudniony na tym stanowisku
w I LO w Szczecinie.

godz. 19:00

Dyskusja panelowa o polityce wobec pamięci, jej wpływu na kształtowanie myślenia
o przeszłości i współczesnym świecie.

W rozmowie wezmą udział:

Piotr Lipiński
autor i współautor ponad dwudziestu książek reporterskich. Najwięcej — siedem — ukazało się w ostatnich latach w wydawnictwie „Czarne” (m.in. „Bierut. Kiedy partia była bogiem”, "Kroków siedem do końca", „Nieuchwytny urok likwidacji”).
Laureat nagrody Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za dokument „Co się stało
z polskim Billem Gatesem”.

dr Andrzej Czyżewski
jest historykiem, obronił doktorat na Uniwersytecie Łódzkim (2019). Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na historii najnowszej Polski i memory studies. Odbywał staże naukowe w Historisches Institut/Osteuropäische Geschichte Justus-Liebig-Universität Giessen.

Moderatorem dyskusji będzie dr hab. Eryk Krasucki, prof. US -
historyk specjalizujący się w historii najnowszej, doktor habilitowany, profesor w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.

„Kto kontroluje przeszłość, kontroluje przyszłość. Kto kontroluje teraźniejszość, kontroluje przeszłość” – napisał swego czasu George Orwell. Im silniejsza, im bardziej opresyjna jest władza, tym łatwiej wprowadzać tę zasadę w życie. Co nie znaczy zarazem, że od tego rodzaju pokus wolne są rządy demokratyczne. Nawet jednak skrajnie autorytarne reżymy wiedzą, że implementowana odgórnie wizja przeszłości – szczególnie niedalekiej – nie może wisieć w próżni. Uprawiana przez nie polityka pamięci historycznej musi zatem – choćby częściowo – korespondować z autentycznymi odczuciami tych, do których jest adresowana.
("Czerwono-biało-czerwona Łódź: Lokalne wymiary polityki pamięci historycznej w PRL")

Zdjęcie