MBP Szczecin
Wysoki kontrast Deklaracja dostępności

Kryminalne zagadki profesorowej Szczupaczyńskiej. Spotkanie z Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim

25 września (środa) o godz. 18:00 w filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkty 8) przywitamy Jacka Dehnela oraz Piotra Tarczyńskiego.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Jacek Dehnel (ur. w 1980 w Gdańsku) - poeta, prozaik, tłumacz. Wydał m.in. osiem tomów poetyckich, przekłady, pięć powieści i kilka tomów krótszych próz. Laureat m.in. Nagrody Kościelskich (2005) i Paszportu Polityki (2006).

Piotr Tarczyński (ur. w 1983 w Krakowie) - historyk i tłumacz, doktorat z amerykanistyki obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dla polskich mediów pisuje teksty o amerykańskiej polityce, współprowadzi „Podkast amerykański”.

Mieszkają w Warszawie, od niedawna w Berlinie. Wspólnie - pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa - piszą serię kryminałów o profesorowej Szczupaczyńskiej, dziejących się pod koniec XIX wieku w Krakowie. Dotychczas ukazały się cztery tomy ("Tajemnica Domu Helclów", "Rozdarta zasłona", "Seans w Domu Egipskim" i „Złoty Róg”).

Jacek Dehnel o kolekcjonowaniu fotografii

"Nie tyle może kolekcjonuję stare zdjęcia, co zbieram – to właściwie nie zbiór nawet,
a zbieranina, która nie podlega sztywnym regułom, tylko estetycznym kaprysom. Nie są to zdjęcia szczególnie cenne w pojęciu poważniejszych kolekcjonerów, nie mają też na ogół wysokiej wartości rynkowej. Bardziej niż nazwiska znanych fotografów albo sławnych postaci interesuje mnie niezwykła rozmaitość ludzkiego życia, którą ujmują na powierzchni kadrów.

Moje zbieranie brało się po części z poczucia utraty – nasze rodzinne fotografie w większości przepadły w czasie wojny, zachowało się ich bardzo niewiele – a po części po prostu
z zainteresowania fotografią jako sztuką wizualną. Przez wiele lat sądziłem, że będę malarzem; ostatecznie stanęło na literaturze, ale ta tęsknota za obrazem we mnie pozostała."

Zdjęcie