MBP Szczecin
Wysoki kontrast Deklaracja dostępności

Pyrzyce we wczesnym średniowieczu [Pomerania incognita]

30 października (środa.), tradycyjnie o godz. 18:00, wracamy do filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8) na spotkania wokół historii Pomorza.

Pierwszym tematem [Pomeranii incognity] po przerwie wakacyjnej będzie charakterystyka Pyrzyc we wczesnym średniowieczu.

Wstęp na prelekcję jest wolny.

Pyrzyce to jedno z najważniejszych miejsc na mapie wczesnośredniowiecznego Pomorza.
To od nich swoją nazwę mieli zaczerpnąć Pyrzyczanie (Prissani) wymienieni na przełomie IX/X w. przez Geografa Bawarskiego i to tutaj w czerwcu 1124 r. rozpoczęła się misja chrystianizacyjna prowadzona przez biskupa bamberskiego Ottona. Pyrzycki gród był później wielokrotnie wzmiankowany w źródłach jako jeden z najważniejszych ośrodków pomorskich, aż do roku 1283 kiedy to został zniszczony przez wojska brandenburskie. 

Dr hab. Andrzej Janowski, prof. IAE PAN

Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich

Archeolog, profesor nadzwyczajny w Ośrodku Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Szczecinie. Autor ponad 150 publikacji naukowych w języku polskim, angielskim i niemieckim poświęconych prezentacji i analizie źródeł archeologicznych i stanowisk z terenu Pomorza. Główne zainteresowania badawcze koncentrują się na okresie średniowiecza i wczesnym okresie nowożytnym na Pomorzu, zwłaszcza wokół przemian osadniczych, budownictwa obronnego oraz obrządku pogrzebowego. Ważne miejsce w kręgu zainteresowań zajmują również rozwój rzemiosł i kultura materialna mieszkańców Pomorza (szczególnie uzbrojenie, biżuteria i elementy stroju) oraz kontakty słowiańsko-skandynawskie we wczesnym średniowieczu.

Partnerami wydarzenia oraz cyklu są niezmiennie:

  • Fundacja Ścieżkami Pomorza
  • Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego
  • Instytut Archeologii i Etnologii PAN
  • IAE PAN Ośrodek Archeologii Średniowiecza Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie

Zdjęcie