23 lipca (wt.) o godz. 17:00 wyruszymy w mroki naszego miasta, aby zajrzeć w zakamarki ulic, domów i skwerów znanych
z powieści Przemysława Kowalewskiego.
Jako lipcowy "deser" w [Menu literackim] podamy wędrówkę z autorem i przewodniczką miejską po Golęcinie, Gocławiu i okolicach.
Udział w spacerze miejskim jest oczywiście bezpłatny.
Miejscem zbiórki będzie zajezdnia tramwajowa Golęcin przy ul. Wiszesława 18.
Spacer poprowadzi doświadczona przewodniczka turystyczna Małgorzata Duda, specjalistka od legend (nie tylko miejskich), ale także od turystyki kulturowej. Miłośniczka literatury, nie tylko tej związanej z regionem. Lubi kryminały w wersji literackiej i filmowej, choć nie gardzi też innymi gatunkami literackimi. Redaktorka i wydawczyni książek o regionie.
Towarzyszyć jej będzie Przemysław Kowalewski – szczecinianin, dziennikarz, samorządowiec, nauczyciel akademicki.
Twórca mrocznych kryminałów noir, których akcja ma miejsce w powojennym Szczecinie. Współpracował z "Kurierem Szczecińskim". Pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika "Nowy Kurier".
Współredagował książkę "Europa jutra. Stany Zjednoczone Europy czy Europa Ojczyzn" wydanej w 2022 przez Fundację Europejską.
Wolne chwile dzieli pomiędzy rower, rolki, bieganie i morsowanie a przegadane wieczory z przyjaciółmi przy pełnym kuflu bosmana z grungem w tle.
Pierwsza powieść pt. „Kozioł" spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem czytelników. Powodzeniem cieszyła się również jego kolejna powieść pt. „Szóstka”, która jest kontynuacją losów Ugne Galanta i zespołu śledczych.
W październiku 2023 nagrodzony BETONEM 2023 w kategorii SZCZECIŃSKI TWÓRCA POPKULTURY.
W marcu ukazała się trzecia część cyklu pt. "Sierociniec". Jego powieść "Kozioł" przyniosła mu Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Kryminalny Debiut Roku 2023.
Fotografię Przemka Kowalewskiego wykonał Wojciech Wójcik.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.