26 stycznia (pt.) o godz. 18:00 w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) przywitamy dr. Jerzego Giebułtowskiego — anglistę, filozofa i tłumacza literatury.
Tematem rozmowy z naszym gościem, którą poprowadzi dr Eryk Krasucki, będzie
zbiór trzech utworów Borysa Sawinkowa "Czwarty jeździec Apokalipsy" (w oryginale Koń blady/Конь бледный) oraz "Jak zabiliśmy ministra Plehwego" i "Jak zabiliśmy wielkiego księcia Sergiusza".
Wstęp na spotkanie jest wolny.
” „Rosja w 1919 roku nie istniała” – powiada Cat-Mackiewicz. Jak to się stało, że
imperium panujące nad jedną siódmą ziemskich lądów, obejmujące terytorium od Kalisza na zachodzie po Władywostok na wschodzie, od 17. południka po południk 180., rozciągające się na niemal całą półkulę, upadło? Imperium niezaatakowane przez wroga zewnętrznego,
a jednak napadnięte.
Od wewnątrz, przez ludzi takich jak sam Borys Wiktorowicz Sawinkow, syn szlachcica, zastępcy prokuratora wojskowego i późniejszego sędziego pokoju.
Jaką Rosję obaj przyszli sojusznicy odrzucali w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku?
Rosję Romanowów. O policyjnym charakterze tego państwa, szkoły i Cerkwi świadczyć może to, że za panowania Mikołaja I sformułowano i wprowadzono
jako zasadę polityki państwowej triadę: prawosławie, samodzierżawie
i „ludowość” (narodnost´). Jej autorem, podkreślmy, był minister oświaty Imperium Rosyjskiego Siergiej Uwarow.”
(od Wydawcy)
dr Jerzy Giebułtowski
Anglista, filozof, tłumacz.
Specjalizuje się w przekładach tekstów z historii najnowszej (Raul Hilberg: Sprawcy, ofiary, świadkowie (2007); Pamięć i polityka. Droga historyka Zagłady (2012); Zagłada Żydów europejskich (2013). Współpracuje z Centrum Badań nad Zagładą Żydów, Instytutem Yad Vashem, The Wilson Center.
Jest koordynatorem i tłumaczem tekstów z Archiwum Ringelbluma na język angielski
dla Żydowskiego Instytutu Historycznego. Obronił doktorat z filozofii o współczesnych teoriach norm Law as a System of Illocutionary Acts (Prawo jako system aktów illokucyjnych) w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.