MBP Szczecin
Wysoki kontrast Deklaracja dostępności

Nowości książkowe [04.03.2021]

04.03.2021

Nowości książkowe polecają się Czytelnikom!

Potęga liczb wprowadzi dzieci w fascynujący świat liczb i wyjaśni, jak pomagają nam w codziennym życiu.
Czy potrafisz sobie wyobrazić świat bez liczb?
Liczby są niezwykle ważne w codziennym życiu. Jak inaczej moglibyśmy prosić o trzy gałki lodów? Albo skąd wiedzielibyśmy, że zostało nam 60 minut na zabawę z naszymi przyjaciółmi, a nie 60 sekund? Dlaczego w ogóle minuta ma 60 sekund, a nie 100? Skąd się wzięło zero i jaki język rozumieją komputery?
Przez wieki ludzie wymyślali sprytne sposoby używania liczb, żebyśmy mogli lepiej zrozumieć otaczający nas świat, budować miasta, znajdować drogę do domu i znacznie więcej. Potęga liczb opowiada historię tego przełomowego wynalazku.

Ludzkość wymarła tysiące lat temu. Dwoje naukowców, Robert i jego żona June, pozostawali na orbicie Ziemi, do czasu kiedy ta znów będzie nadawać się do zamieszkania. Z pomocą ekipy robotów chcą zacząć wszystko od nowa, być nowymi Adamem i Ewą, nie powtarzać błędów przeszłości. Najpierw Rober musi odnaleźć June, która prawdopodobnie wylądowała trochę dalej niż on, w tym bezkresnym lesie, ich Edenie, zamieszkanym przez dziwaczne stworzenia, osobliwe naczelne…
Diego Agrimbau i Lucas Varela z pewną miękkością i gorzkim humorem wprowadzają nas w głębię dzikiego świata i zwierzęco-ludzkiego szaleństwa.

Przez lata psychiatria uchodziła za czarną owcę medycyny. Wizyta u psychiatry była ostatecznością i często wiązała się z ostracyzmem społecznym. Nie pomagał fakt, że powstające teorie dotyczące leczenia schorzeń psychicznych często były ze sobą sprzeczne.
Jeffrey A. Lieberman – były szef Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego – prowadzi nas, wręcz w detektywistyczny sposób, przez historię jednej z najciekawszych dziedzin medycyny. Pokazuje trudności, przed którymi stawali psychiatrzy, próbując znaleźć przyczyny chorób i sposoby na skuteczne ich wyleczenie. Ale przede wszystkim opowiada o tym, jak długo psychiatrzy musieli walczyć o udowodnienie tego, że choroby, którymi się zajmują, istnieją naprawdę.

Sto osiemdziesiąt minut. Tyle pozostało do końca świata, jaki znamy. Groźba zamachowca wydaje się realna, a żądanie uwolnienia trzech terrorystów jasne. Wszystkie służby zostają niezwłocznie poderwane do działania. Tymczasem na mieszkańców Warszawy pada paraliżujący strach. Sprawę komplikują utarczki polityków, którzy na potencjalnym zamachu chcą zyskać popularność. Czy któryś z nich jest w to zamieszany? Inspektor Adam Knap staje do walki z terrorem, jakiego w historii Polski jeszcze nie było.

Notuję tutaj to, co mnie zadziwia, irytuje i oburza w życiu publicznym, a co ma źródło w kłamstwie, zakłamaniu, hipokryzji. Nie wolno kłamać, ale przecież wciąż kłamiemy, życie składa się z wielkich kłamstw i drobnych kłamstewek. Człowiek zakłamany jest nieszczęśliwy i godny litości, ale też groźny dla innych i dla samego siebie. Szczególnie boli, kiedy kłamią ci, którzy powinni mówić prawdę dla dobra ogółu, dla pożytku społecznego, z szacunku dla drugiego człowieka i z bojaźni Bożej. Po politykach trudno dziś oczekiwać szczególnego przywiązania do prawdomówności. Wciąż oczekujemy go po Kościele. Tam hipokryzja jest jeszcze bardziej dewastująca niż w polityce. Musimy spojrzeć jej w oczy, wytknąć ją surowo i jasno, by umieć się bronić, by dać wyraz strapieniu, oburzeniu i niezgodzie.

Zdjęcie