MBP Szczecin
Wysoki kontrast Deklaracja dostępności

Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!

31.05.2024

„Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie” to hasło XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który odbędzie się w dniach 1–7 czerwca 2024 r. I my po raz kolejny bierzemy udział w akcji.

Dlaczego tygrys? Inspiracją dla tegorocznego hasła jest książka Zdobywczyni Grand Prix w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, Katarzyny Długosz-Rygiel pt. „Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie”. Bohater książki – Tygrys z obrazu Henriego Rousseau – wprowadza małego Leona w fascynujący świat malarstwa.

Ideą Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (OTCD) jest zaszczepienie i pielęgnowanie w młodych czytelnikach zamiłowania do równie magicznego i fascynującego świata literatury.

Zapraszamy małych Czytelników do udziału w dwóch spotkaniach wokół książek, do wspólnego czytania, rozmów i wykonania pracy plastycznej.

6 czerwca o godz. 16.30 w filii nr 48 na Osiedlu Słonecznym (ul. Rydla 93) odbędą się warsztaty plastyczno-czytelnicze dla dzieci w wieku 7-10 lat pod hasłem:  "Simona Kossak- królowa puszczy". Zapisy w filii 48 lub pod nr. tel. 91 46 42 881 - liczba miejsc ograniczona.

7 czerwca o godz. 17:00 w filii nr 4 na Niebuszewie (ul. Barnima 25) odbędzie się spotkanie pt.: „Prezent dla przyjaciela!”.
Przyjaźń – jej znaczenie i wartość w życiu każdego z nas -   to temat przewodni  wydarzenia, na które zapraszamy dzieci wraz z rodzicami.
Wstęp wolny.

Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w wybranych filiach odbędą się również spotkania dla grup zorganizowanych, gościć będziemy dzieci ze szczecińskich przedszkoli.

5 czerwca o godz. 12:00 do filii nr 5 (ul. Mieszka I 105) zawitają dzieci  z Przedszkola Krasnal, które poznają opowiadanie z serii o Kubusiu Puchatku pt. ,,Dlaczego pada deszcz". W drugiej części spotkania przedszkolaki będą zwiedzać bibliotekę i oglądać książki przyrodnicze.

5 czerwca o godz. 12.00 w filii nr 30 (ul. 9 Maja 17) odbędzie się spotkanie z udziałem dzieci z Przedszkola Publicznego nr 48. Z przedszkolakami będziemy rozmawiać o zwierzętach całego świata, czytać wiersze Jana Brzechwy i poznawać ciekawostki o zwierzętach. Nie zabraknie również zabaw ruchowych.

Czytać dzieciom warto nie tylko w Tygodniu Czytania, my o tym wiemy i dlatego 14 czerwca filię biblioteczną nr 3 dla dzieci (ul. Zofii Nałkowskiej 15) odwiedzą dwie grupy przedszkolne – młodsze dzieci o godz. 11:15, a starsze o godz. 13:30. Bohaterem spotkań będzie tygrys.
Dzieci wysłuchają głośnego czytania książki, której bohaterem jest właśnie tygrys. Poznają tego dzikiego zwierzaka, jego wygląd, życie i obyczaje. W drugiej części spotkania wykonają prace plastyczne przedstawiające tygrysa.

XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom został objęty Honorowym Patronatem przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Bibliotekę Narodową.

To akcja, która od ponad dwóch dekad jednoczy osoby i instytucje zaangażowane w promocję czytania dzieciom. OTCD jest obchodzony w setkach placówek bibliotecznych, wychowawczych i oświatowych w całej Polsce. Tegoroczna edycja odbędzie się w pełni online. Dzięki temu, możliwość włączenia się do akcji będzie mieć każda osoba, posiadająca dostęp do internetu.
od 1 do 7 czerwca - na Facebooku Fundacji ABC XXI emitowane będą rozmowy z Autorkami-Laureatkami VI edycji zakończonego właśnie Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, które przeprowadziła znakomita literaturoznawczyni, redaktorka i poetka - Dorota Koman.

Harmonogram spotkań online:

1 czerwca (sobota) godz. 12:00 – Wspólne czytanie Lokomotywy Juliana Tuwima - Inauguracja XXIII OTCD

2 czerwca (niedziela) – Dzień drak Kota Ancymonka – i szalonych nastolatków
godz. 10:00 - Jak Ancymonek został Ancymonem - spotkanie z Lilianą Bardijewską (książka dla dzieci od 4 lat)
godz. 18:00 - Draka na Antypodach - spotkanie z Katarzyną Ryrych
(książka dla młodych czytelników od 10 lat)

3 czerwca (poniedziałek) – Dzień kosmicznych przygód w niekosmosie – i w Chudegnatach
godz. 10:00 - O smoczku, piekarzu i kosmicie bez stażu - spotkanie z Beatą Majchrzak (książka dla dzieci od 6 lat)
godz. 18:00 - Witajcie w Chudegnatach - spotkanie z Katarzyną Wasilkowską (książka dla dzieci od 8 lat)

4 czerwca (wtorek) - Dzień zaplątanych w rodzinie - i w sieci
godz. 10:00 - Masia Czarownica - spotkanie z Anną Onichimowską (książka dla dzieci od 7 lat)
godz. 18:00 - Zaplątani w sieci - spotkanie z Elżbietą Jodko-Kulą (książka dla dzieci od 12 lat)

5 czerwca (środa) - Magiczny dzień w lesie - i w Nie-Naszym-Świecie
godz. 10:00 - Mała wiedźma Bazylka - spotkanie z Katarzyną Szestak (książka dla dzieci od 5 lat)
godz. 18:00 - Formuła Eli - spotkanie z Agnieszką Rautman-Szczepańską (książka dla czytelników wieku od 10 lat)

6 czerwca (czwartek) - Pełen przygód dzień z Tygrysem
godz. 10:00 - Porozmawiajmy o sztuce, Tygrysie - spotkanie z Katarzyną Rygiel część pierwsza
godz. 18:00 - Porozmawiajmy o Tygrysie - spotkanie z Katarzyną Rygiel część druga

7 czerwca (piątek) - Już 25 lat jesteśmy z Wami!
godz. 12:00 – Rozmowa o początkach i 25 latach działalności Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” z udziałem Ewy Woydyłło, Grzegorza Kasdepke, Jacka Cygana, Elżbiety Olszewskiej, Ireny Koźmińskiej poprowadzona przez Macieja Orłosia.

Zdjęcie