MBP Szczecin
Wysoki kontrast Deklaracja dostępności

Nie tylko nowości

15.06.2020

Nasze zbiory staramy się uzupełniać nie tylko o nowości, ale i o inne wartościowe tytuły. Dzisiaj prezentujemy pięć filmów: fabularyzowany dokument, dwa klasyki kinematografii amerykańskiej i dwa - polskiej.

„Kto napisze naszą historię” w reżyserii Roberty Grossman to fabularyzowany film dokumentalny o bezprecedensowym przedsięwzięciu – podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego powstałym z inicjatywy Emanuela Ringelbluma w 1940 roku, które zajmowało się dokumentowaniem życia w getcie warszawskim.

Tzw. Archiwum Ringelbluma wpisane zostało na listę UNESCO „Pamięć Świata” jako zabytek światowego dziedzictwa.

Jest ono unikalnym zbiorem dokumentów stanowiących jedno z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich.

Kultowy thriller Davida Lyncha uznawany za jeden z najbardziej enigmatycznych filmów w historii kina. W rolach głównych występują Bill Pullman ("Dzień niepodległości") i laureatka Oscara Patricia Arquette ("Boyhood", "Prawdziwy romans").

Saksofonista Fred Madison (Bill Pullman) znajduje tajemniczą kasetę video, na której zarejestrowano morderstwo w sypialni jego domu. Ofiarą okazuje się być jego żona Renee (Patricia Arquette), natomiast zabójcą - on sam. Wezwana policja zamyka muzyka w areszcie. Po kilku dniach okazuje się, że w celi zamiast Freda więziony jest nieznany młody mężczyzna.

Prequel serialu "Miasteczko Twin Peaks" opowiadający o wydarzeniach prowadzących do zabójstwa Laury Palmer. Film prezentowany był w konkursie głównym festiwalu w Cannes w 1992 roku.

Agenci FBI Chester Desmond (Chris Isaak) i Sam Stanley (Kiefer Sutherland) kierują śledztwem w sprawie morderstwa Teresy Banks. Agent Desmond odkrywa pewne poszlaki, a następnie znika w tajemniczych okolicznościach. Rok później w miejscowości Twin Peaks nastoletnia Laura Palmer (Sheryl Lee) spotyka się jednocześnie z Bobbym Briggsem (Dana Ashbrook), oraz z motocyklistą Jamesem Hurleyem (James Marshall). Nachodzi ją także tajemniczy Bob…

Film polskiego mistrza komedii Stanisława Barei – reżysera, scenarzysty i aktora, ogłoszonego najlepszym reżyserem komediowym stulecia w Polsce.

Film z czołowej 10 najlepszych i najpopularniejszych polskich komedii. Przygody dyrektora dużego przedsiębiorstwa, usiłującego uratować zagrożoną pozycję zawodową przez korzystne małżeństwo.

Dyrektor Krzakoski jedzie w delegację do Paryża. W ambasadzie poznaje Danusię i spędza z nią noc. Nie wie, że dziewczyna jest córką prominenta. Po kilku miesiącach Danusia odwiedza go w pracy i mówi, że spodziewa się jego dziecka.

Chcąc wykorzystać sytuację Krzakoski zamierza poślubić Danusię, jednak przed tym musi rozstać się z żoną. To okaże się nie być takie proste. Luźny zarys fabuły jest jedynie pretekstem do masy zabawnych gagów i scenek.

Kryminalna komedia satyryczna osadzona w polskich realiach lat 80. Niezwykłe scenki rodzajowe stanowią ogromną siłę tego filmu, obrazując absurdy minionego systemu.

Stara Cyganka przepowiada Michałowi, że odnajdzie zgubiony zegarek, trafi szóstkę w totolotka i zabije bruneta, który zjawi się wieczorową porą. Wróżba zaczyna się spełniać… Michał, aby zapobiec zbliżającemu się nieszczęściu ucieka wieczorem z domu, jednakże po powrocie odnajduje w nim ciało, a wszelkie poszlaki świadczą, iż to Michał jest mordercą. By uniknąć więzienia musi rozwikłać tę tajemniczą zagadkę.

Bohater, uwikłany w absurdy codzienności, usiłuje wyjść z sytuacji, w jakie wpędza go własna naiwność lub zła wola otoczenia. Mężczyzna usiłuje uciec swojemu przeznaczeniu, jednakże dosięga go ono w najmniej oczekiwany sposób.

Zdjęcie