Nasza biblioteka po raz kolejny uczestniczyła w ogólnopolskim projekcie dla bibliotek publicznych „Praktyka dla Praktyka”. Inicjatywa oparta na wymianie pracowników była okazją do zdobycia doświadczenia zawodowego, nowych inspiracji i nawiązania interesujących kontaktów zawodowych. Podczas tegorocznej edycji w ostatnim tygodniu września Pani Justyna z filii nr 7 MBP w Szczecinie pojechała na tydzień do Gdyni, a Pani Marta z partnerskiej Biblioteki Wiedzy w Gdyni w tym czasie odwiedziła naszą bibliotekę.
W ostatnim tygodniu września miałam przyjemność uczestniczyć w ogólnopolskim programie wymiany bibliotekarzy „Praktyka dla praktyka”. Otrzymałam możliwość odwiedzenia partnerskiej Biblioteki Wiedzy w Gdyni, z kolei na moje miejsce przyjechała jedna z tamtejszych bibliotekarek. Była to dla mnie świetna okazja do tego, by wymienić się z innymi doświadczeniem, zaczerpnąć inspiracji i spotkać nowych ludzi.
W ciągu pięciu dni poznałam przede wszystkim Bibliotekę Wiedzy. Moja opiekunka, Lidia Szutkowska, wprowadziła mnie w specyfikę pracy filii, wyjaśniła czym zajmują się na co dzień jej współpracownicy oraz w jaki sposób tworzą bibliografię regionalną. Pokazała mi również przepastne magazyny, w których są gromadzone archiwalne wydania czasopism.
Lidia była także moją przewodniczką po innych gdyńskich bibliotekach. Odwiedziłyśmy świetnie wyposażoną Bibliotekę Śródmieście, w której często organizowane są ciekawe zajęcia dla różnych grup wiekowych. To właśnie tam miałam przyjemność wziąć udział w warsztatach z tworzenia naturalnych kosmetyków. Ogromne wrażenie zrobiła na mnie również Biblioteka z Pasją, której oferta skierowana jest głównie do młodzieży, a pracujący w niej bibliotekarze są doskonali w swoim fachu i potrafią nawiązać kontakt z dorastającymi pokoleniami czytelników. W tej filii uczestniczyłam także w szkoleniu, dzięki któremu dowiedziałam się jak w profesjonalny sposób budować przyjazne środowisko dla czytelników i bibliotekarzy.
Jeden z dni spędziłam w Gdańsku, gdzie poznałam pracowników Biblioteki Manhattan, znajdującej się w centrum handlowym. Odwiedziłam też Filię Gdańską, w której z kolei miałam okazję przyjrzeć się nietypowym zbiorom. W wolnej chwili postanowiłam wykorzystać okazję i zwiedziłam Muzeum Emigracji i Muzeum Miasta Gdyni.
Wszystkim spotkanym w tym czasie bibliotekarzom i bibliotekarkom serdecznie dziękuję za wspólnie spędzony czas i wspaniałą opiekę podczas projektu.
W tym tygodniu gościłyśmy w naszej filii bibliotekarkę z Gdyni, która uczestniczyła w programie wymiany między bibliotekami – „Praktyka dla praktyka”. To był dla nas wszystkich bardzo owocny czas, podczas którego wzajemnie inspirowaliśmy się doświadczeniami w pracy.
Poprosiłyśmy Martę, by poleciła naszym czytelnikom wybrane pozycje z naszego księgozbioru, oto one:
Każda czytelniczka oraz każdy czytelnik posiada ulubiony motyw przewodni książek, po które sięga. Przy okazji wizyty w filii numer 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, chciałabym polecić swoje TOP 3 książki, które wyróżniły się spośród księgozbioru filii. Tytuły te są mi znane, więc z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że warto po nie sięgnąć. A co je łączy? Morderstwo!
Tytuł ten należy do literatury popularnonaukowej – gatunku, który jest mi szczególnie bliski z racji pracy w bibliotece o takim profilu. Autorka przybliża nam wiedzę na temat tego, co możemy wyczytać z kości, a jest tego naprawdę sporo! Krótko mówiąc, wszystko co robiła osoba (przed zostaniem szkieletem) i co się z nią działo już po ustaniu pracy serduszka, zapisane jest w kościach i pokazuje, jak np. zginęła dana osoba, czy też w jakich warunkach żyła.
Tak więc pamiętajcie: non omnis moriar!
Jest to zbiór opowiadań, który skłania do refleksji. Tytułowa Trucicielka to pani, która podobno zabiła swoich trzech mężów. Czy plotki okażą się prawdą? Czy byłaby do tego zdolna? Tajemnicę wyznała na spowiedzi młodemu księdzu.
I tu zaczyna się ciekawa, lecz i trudna opowieść o ludzkich problemach.
Teraz prezentuję komedię kryminalną – tak dla odczarowania ciemnej strony trupków.
Ten tytuł rozpoczyna serię książek, których bohaterką jest Róża Krull. Energiczna, zakręcona i dość wścibska pani, która z zacięciem chce rozwiązać zagadkę każdego morderstwa, którego jest świadkiem (taki pech, że ludzie umierają, gdy jest w okolicy; a może i szczęście?). Przy tej lekturze można się pośmiać i razem z rozwojem zdarzeń samemu typować potencjalnych sprawców całego zamieszania.