MBP Szczecin
Wysoki kontrast Deklaracja dostępności

Nike 2022 dla Jerzego Jarniewicza i Joanny Ostrowskiej!

03.10.2022

Laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej Nike został Jerzy Jarniewicz za tomik "Mondo cane". Nike czytelników i czytelniczek zdobyła Joanna Ostrowska za reportaż "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej". 

W finale 26. edycji Nagrody Literackiej Nike decyzją jury pod przewodnictwem prof. Przemysława Czaplińskiego znalazły się trzy powieści. Ponadto do nominowanej siódemki utworów trafiły tom poetycki, biografia, esej oraz reportaż historyczny.

Finałowa siódemka tegorocznej nagrody "Nike" znalazły się:
  • biografia "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana" Artura Domosławskiego
  • tom poezji "Mondo cane" Jerzego Jarniewicza
  • reportaż historyczny "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej" autorstwa Joanny Ostrowskiej
  • powieść Anny Cieplak "Rozpływaj się"
  • powieść Edwarda Pasewicza "Pulverkopf"
  • powieść "Golem" Macieja Płazy
  • esej Kacpra Pobłockiego "Chamstwo"
Jerzy Jarniewicz, "Mondo cane"

W tomie autor rejestruje prawdziwe śmierci znajomych, zerwania, odejścia i bezlitośnie przygląda się własnym reakcjom na te "krańcówki". Kpiarsko poczyna sobie z modelem poezji konfesyjnej, gdy obnaża zarówno perwersyjny wojeryzm mediów, jak i słabości własnego, coraz częściej schorowanego ciała. Ciągle zmienia perspektywę składni: raz ustawia obiektyw z ironicznego dystansu, a chwilę później nagrywa wszystko w szokująco intymnym zbliżeniu.

Joanna Ostrowska, "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej"

Homoseksualnych mężczyzn aresztowano i więziono w Rawiczu, Międzychodzie, Wronkach, Strzelcach Opolskich, czy Tarnowie. Wywożono do KL Sachsenhausen, KL Buchenwald, KL Mauthausen, KL Gross-Rosen, kompleksu obozowego Auschwitz-Birkenau-Monowitz oraz na Majdanek. Ginęli w jednostkach penitencjarnych na terenie Rzeszy, a jeśli udało im się przeżyć, wracali do domu. Ich groby można odnaleźć na polskich cmentarzach. Opowieść o nich nie składa się wcale z pojedynczych śladów. Nawet jeśli ich biografie są niepełne, często urwane lub pozbawione finału, to tworzą rozbudowany wielogłos.

Zdjęcie