MBP Szczecin
Wysoki kontrast Deklaracja dostępności

„Czytamy, polecamy - recenzje czytelników”

30.03.2022

Środa nadeszła a wraz z nią kolejna recenzja!

„Cokolwiek powiesz, nic nie mów” Patrick Radden Keefe

„The troubles” (ang. „Kłopoty”) to określenie na konflikt, który miał miejsce pomiędzy katolikami, chcącymi przyłączenia Irlandii Północnej do Republiki Irlandii, a protestantami walczącymi o pozostanie jej w granicach Wielkiej Brytanii. Trwał on od końca lat 60-tych do 1998 roku i kosztował życie ponad 4 tysięcy osób[1].

Reportaż autorstwa Patricka Raddena Keefa opowiada o jego przebiegu oraz przyczynach zarówno tych społeczno-politycznych, jak i historycznych. Autor opierając się na wywiadach i materiałach archiwalnych pokazuje nie tylko sam przebieg tego konfliktu. Uświadamia czytelnikowi, że miał on też wpływ zarówno na członków katolickich i protestanckich organizacji paramilitarnych, jak i na brytyjskie wojsko oraz cywilów. Wartością tej książki jest ukazanie genezy konfliktu. Szczegółowo zostały ukazane represje jakim poddano katolickich mieszkańców 6-ciu północnych hrabstw, po tym jak pozostała część wyspy uniezależniła się od Wielkiej Brytanii w 1921 r. „Cokolwiek powiesz, nic nie mów” czyta się jak najlepszy thriller. Książka trzyma cały czas w napięciu i ukazane zostały zbrodnie popełnione przez wszystkie strony konfliktu. W książce oprócz przedstawiania paramilitarnych organizacji katolickich i protestanckich, pokazane zostały również brytyjskie władze i wojsko, które jeszcze podsycały cały konflikt.

Istotnym elementem treści jest sprawa Jean Mcconville, porwanej ze swojego domu  w grudniu 1972 r. i innych osób, które padły ofiarą tzw. wymuszonych zaginięć[2]. Wielu z nich to były osoby tak jak Jean, którym przede wszystkich Tymczasowa Irlandzka Armia Republikańska (Provisional Irish Republican Army) zarzucała donosicielstwo. Strach, zwłaszcza ten przed zdradą, jest w tej książce wszechobecny. Radeen Keefa ukazując działania brytyjskiego wywiadu, jego skuteczność i bezwzględność w pozyskiwaniu informatorów potwierdza, że obawy członków i przywódców IRA były uzasadnione.

Ci ostatni nie mieli dla donosicieli, lub tych uznanych za takich, żadnej litości. Nie było dla nich żadnych okoliczności łagodzących. Na ironię losu zakrawa fakt, że najwięksi zdrajcy, którzy najbardziej zaszkodzili sprawie nie zostali wykryci do końca trwania konfliktu. To szczególnie ukazuje jego złożoność i tragizm.


Autorką recenzji jest Małgorzata Klimczak z filii nr 50.

Książka dostępna w filiach nr 6, 7, 28, 38, 48, w aplikacji EmpikGo i Legimi.

Zdjęcie książki - wydawnictwo Czarne.


[1]     https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1744358,1,irlandia-polnocna-trudne-porozumienie-wielkopiatkowe.read [dostęp 04.02.2022 r.]

[2]     https://www.ohchr.org/EN/HRBodies/CED/Pages/ConventionCED.aspx[dostęp 07.02.2022 r.]

Zdjęcie