kolaż okładek książkowych z nowościami dla dzieci

Nowości książkowe dla dzieci [04.12.2020]

Dzisiaj pakiet nowości książkowych specjalnie dla najmłodszych. Polecamy!

okładka książki "Jak schować lwa w święta"

Ciepła i zabawna, bestsellerowa, nagradzana, wydana w 25 krajach seria o niezwykłej przyjaźni małej dziewczynki i jej bardzo dużego Lwa.
NAJLEPSZA KSIĄŻKA 2018 ROKU WEDŁUG „TIMESA”
Nadchodzi Gwiazdka. Malwinka wyjeżdża z rodzicami do cioci i dowiaduje się, że nie wolno zabrać Lwa do pociągu.
Jak to? – przecież są nierozłączni. Czy Lew pozwoli, by Malwinka była smutna?
Przeciwności trzeba pokonywać…
Urocza, pełna niebywałych przygód podróż w śnieżnej, świątecznej atmosferze i wspólne – choć inne niż zaplanowane – rodzinne Boże Narodzenie.

okładka książki "Skrzeciuchy"

Mało kto wie, że Václav Havel był nie tylko prezydentem, dramaturgiem i filozofem, ale także… bajkopisarzem! Bohaterami swoich bajek uczynił skrzeciuchy.

Kim są skrzeciuchy? To bardzo niezwykłe istoty. Knują, majstrują, kombinują, przesuwają, a czasem po prostu niszczą. Kiedy mówią, warto zatkać sobie uszy, a gdy pukają do naszych drzwi, lepiej im nie otwierać, bo skrzeciuch to taki stworek, który potrafi wślizgnąć się wszędzie, a kiedy już się gdzieś wślizgnie – oj, biada nam!

W swoich bajkach, żartobliwych i uniwersalnych, Václav Havel krytykuje ludzkie przywary, z którymi często się spotykał i dawały mu się one we znaki. Dziś my, mali i duzi, możemy wyciągać z tych bajek wnioski, by uniknąć wielkiego niebezpieczeństwa: nie stać się skrzeciuchem.

Bajki Václava Havla ozdobił pięknymi ilustracjami wrocławski grafik Radek Bączkowski.

okładka książki "Potworne mikroby"

Książka daje odpowiedzi na najczęściej zadawane przez dzieci pytania na temat bakterii i wirusów. Dlaczego trzeba myć ręce przed posiłkiem? Czy koronawirus jest najgroźniejszym wirusem w historii? Czy bakterie mają płeć? Z jakimi wirusami ludzkość już sobie poradziła? Co to są antybiotyki? Książka zawiera pięć testów, dzięki którym czytelnik będzie mógł się zabawić w mikrobiologa.

okładka książki "Wielkie przygody w świecie przyrody"

Wojciech Mikołuszko to znany i lubiany dziennikarz naukowy, autor popularnych książek dla dzieci, w których rozwiązuje zagadki przyrody.
Tym razem, w kolejnej książce z cyklu „Wielkie” (po „Wielkich pytaniach” i „Wielkich eksperymentach”) opowiada o niezwykłych ludziach, którzy związali swoje życie z przyrodą.
Wśród dwudziestu postaci, których losy opisuje, są np. badaczka szympansów Jane Goodall, filmowiec Dawid Attenborough, młoda aktywistka Greta Thunberg, przyrodnik Karol Darwin, malarz Henri Rousseau, filozof, który zamieszkał w lesie, Henry David Thoreau, poetka Urszula Zając. Ale Mikołuszko pokazuje też mniej znane osoby jak np. David Rothenberg – muzyk grający na klarnecie z wielorybami, Iwa Momatiuk – fotografka dzikiej przyrody, Benedykt Dybowski – badacz jeziora Bajkał, Katarzyna Simonienko – lekarka stosująca terapię lasem, małżeństwo Łyczków prowadzące schronisko dla dzikich zwierząt.
W książce znalazły się więc historie ludzie żyjących w różnych miejscach, w różnych czasach, mających różne zawody i umiejętności. A łączy ich to, że przyroda to ich pasja i inspiracja.

okładka książki "Ziemia żywa planeta"

Żadna ze znanych nam historii nie jest tak długa jak historia Ziemi. Czy wiecie, że od powstania naszej planety do pojawienia się dinozaurów minęło więcej czasu niż od śmierci ostatniego z tych ogromnych gadów do współczesności? Trudno ogarnąć umysłem ten bezmiar lat! A czy wyobrażacie sobie, że w pewnych okresach Ziemia przypominała gigantyczną śnieżkę, ponieważ była skuta lodem? Albo że płynęły po niej potoki rozżarzonej lawy? Lub że porastały ją lasy olbrzymich paproci? To wszystko działo się miliony lat temu, zanim na Ziemi pojawiły się znane nam gatunki roślin i zwierząt.

Muzeum Nauk Przyrodniczych w Barcelonie (Museo de Ciencias Naturales de Barcelona) – od ponad 140 lat prowadzi różnego rodzaju badania, gromadzi i chroni zbiory oraz popularyzuje wiedzę z dziedziny nauk przyrodniczych. Podejmuje również działania zwiększające świadomość społeczną dotyczącą problemów środowiskowych. Ekspozycja „Planeta Życie” stała się podstawą do przygotowania tej książki.

Data publikacji
4 grudnia, 2020
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne aktualności

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Jak co roku dołączamy do międzynarodowej akcji promowania czytelnictwa. Już 23 kwietnia (wt.) od godz. 15:00 szukajcie nas w centrum Szczecina, gdzie rozdawać będziemy książki, zapraszając do odwiedzania naszych bibliotek. W tej fajnej i szlachetnej przygodzie będą wspierać nas wolontariuszki...
 

Kody Legimi na kwiecień 2024 WYCZERPANE

Szanowni Państwo! Drodzy Czytelnicy MBP w Szczecinie! W ramach oferty MBP w Szczecinie Czytelnicy mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do Legimi. Oferta skierowana jest wyłącznie do Czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, którzy mają uregulowane wszelkie zobowiązania względem MBP. Warunkiem...
 

Wirtualne spacery - podsumowanie projektu

10 stycznia 2023 r. wyruszyliśmy na wyprawę po naszych filiach, chcąc cyklicznie prezentować je Wam, pomysłowo i inspirująco. Była to wycieczka wirtualna, choć my realnie odwiedzaliśmy kolejne biblioteki, aby robić ich zdjęcia — budulec prezentacji multimedialnych. W każdej filii staraliśmy...
 

Poza granicami słowa (Jenseits der Grenzen des Wortes) [fotorelacja]

Od marca do kwietnia zostaliśmy partnerem w polsko-niemieckim projekcie, organizowanym przez Beatę Zuzannę Borawską. Punktem wyjścia podczas spotkań były rozmowy na temat złożonościtożsamości kobiet Pogranicza, tkania osobistych herstorii, dzielenia się kobiecymi doświadczeniami i obserwacjami. Było to swoiste „mapowanie granicy” pomiędzy...
 
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content