Kolaż okładek książek

Nowości książkowe [20.07.2020]

Zapraszamy po kolejne nowości książkowe. Kliknięcie w okładkę książki umożliwia sprawdzenie dostępności danej publikacji w filiach bibliotecznych.

Okładka książki "Zbrodnie robali"

Książka nosi wiele mówiący podtytuł: „Wesz, która pokonała armię Napoleona, i inne diaboliczne insekty”. Amy Steward przedstawia historie mrożące krew w żyłach, mimo wszystko jednak całość utrzymana jest w lekkim, sprzyjającym lekturze stylu. Owady, jak się dowiadujemy, są prawdziwymi potworami, z którymi możemy sobie jako tako poradzić tylko dlatego, że są takie małe. Na nasze nieszczęście – jest ich za to niebywale dużo. W dodatku niektórych powinniśmy się obawiać pomimo ich niewielkich rozmiarów! Istnieją owady, które potrafią wyssać z człowieka krew do ostatniej kropli, takie, które są w stanie uśmiercić całą rodzinę, a nawet pokonać armię. A to wszystko nic w porównaniu z tym, co robią innym insektom… O takich wszystkich okropnościach opowiada Amy Stewart w „Zbrodniach robali”, kontynuacji bestsellerowych „Zbrodni roślin”. Autorka tworzy specyficzny atlas grozy, w zajmujący sposób opisując wszystkich najstraszliwszych przedstawicieli świata owadów – insekty, które powodują ból czy śmierć, i takie, które po prostu przerażają. Jeśli kiedykolwiek dręczyły was lęki związane z owadami, po lekturze tej książki mogą wydać się one jak najbardziej uzasadnione.

Okładka książki "Chiny 5.0"

Wciągająca i niepokojąca książka. Szybkie tempo narracji, dużo liczb, obserwacji i refleksji. Publicystyka polityczna obnażająca zamordystyczne praktyki chińskiej monopartii, która w oparciu o nowe technologie, zaczyna właśnie tworzyć system totalny. W XXI wieku dyktatura przyjmuje zupełnie nowe — cyfrowe oblicze. Prekursorem są Chiny, które choć od dawna są jednym z motorów światowej gospodarki, to wciąż pod względem ideologicznym pozostają krajem autorytarnym. W ostatnim czasie, pod rządami Xi Jinpinga, najpotężniejszego od czasów Mao przywódcy partii i państwa, autorytaryzm zyskuje tam nowy wymiar. Chiny śmiało wkraczają w świat i konkurują z Zachodem, korzystając przy tym z baz danych i sztucznej inteligencji, jak żaden inny rząd. Dzięki najnowszym osiągnięciom techniki partia próbuje stworzyć najlepszy na świecie system obserwacji. Celem jest kontrola chińskiego rządu nad wszystkim. Nad tym, co to dla nas oznacza, zastanawia się Kai Strittmatter, wieloletni korespondent „Süddeutsche Zeitung” w Pekinie. Autor krok po kroku, zwraca naszą uwagę na fakty, które rzadko docierają do masowej świadomości, a które obrazują jak w niedalekiej przyszłości i my możemy stracić dotychczasową swobodę i anonimowość.

Okładka książki "O rzeczach ważnych"

Wybór nauczania metropolity łódzkiego abpa Grzegorza Rysia z lat 2017–2019. Czy Kościół w Polsce utracił swoją wiarygodność? Co robić wobec rosnącej agresji w życiu publicznym? Jak zachować wiarę w czasach zgorszenia? Czy miłość jest możliwa, czy jest tylko pięknym marzeniem? Odpowiedzi abpa Rysia wymykają się schematom. Tym, co je łączy, jest zachęta, aby wracać do rzeczy pozornie prostych. Osobiste spotkanie z kimś „z drugiej strony barykady”, wypowiedzenie słowa „przepraszam”, zainteresowanie się, kto w twoim bloku spędza święta samotnie, w każdej sytuacji sięgnięcie do słowa Bożego – może skutecznie zmienić twoje życie. „Bóg dzisiaj do nas mówi: wierzę w was. Wierzę w przyszłość świata, którą wy tworzycie. Nie aniołom Bóg powierzył przyszły świat, ale wam (…). Macie w sobie taką wiarę, jaką Bóg ma co do was? Wygląda na to, że dzisiaj w Polsce nikt tej wiary nie ma! Słucham odpowiedzi na pytanie: czy coś się w Polsce zmieni? Odpowiedzi padają dwie: nic się nie zmieni, albo zmieni się na trzy dni!” (fragment książki).

Okładka książki "Podziemia"

Joanna Pypłacz stworzyła historię niezwykłą. O mrocznych pragnieniach, które zatruwają serca i umysły, o ogromnej sile woli. I miłości. Niespełnionej, zakazanej, naznaczonej potężnym bólem. Akcja powieści dzieje się pod koniec XIX wieku, w czasach galopującego postępu technologicznego i wciąż obecnej jeszcze fascynacji zjawiskami nadprzyrodzonymi. Tytułowe podziemia to nie tylko mroczny obszar, który rozciąga się pod willą Topolskich, lecz także upiorna rzeczywistość skrywana za szczelną zasłoną prestiżu, zaufania oraz wysokiej pozycji społecznej. Jest jesień 1890 roku. Na zaproszenie swego przełożonego, właściciela dobrze prosperującego domu bankowego, młody buchalter Mateusz Garstka porzuca obskurne lokum na poddaszu jednej z krakowskich kamienic i wprowadza się do starej, malowniczej willi, usytuowanej na obrzeżach miasta. Szybko jednak spostrzega, że propozycja nie była całkowicie bezinteresowna, a zabytkowy budynek kryje w sobie niejedną przerażającą tajemnicę. Lecz nie jest to tylko opowieść o strasznym domu…

Okładka książki "Himalaistka"

Wojciech Wójcik przenosi nas do obozu polskiej wyprawy, której celem jest zdobycie obozu K2 zimą. Niestety akcja nie udaje się, schodzi lawina, zaczyna mocno wiać, pada śnieg. W tych niełatwych warunkach grupa się rozdziela, a jeden z głównych wspinaczy Łukasz Lewicki spada na skalną półkę, na której odnajduje ciało zaginionej pół roku wcześniej uczestniczki letniej wyprawy. Z jej głowy sterczy czekan. Mamy tu więc dość oryginalny kryminał z elementami thrillera i książki przygodowej. Tajemnicze morderstwo i wyprawa, która przeradza się w wyścig ze śmiercią. Tymczasem w Polsce wszystkie media z zainteresowaniem śledzą losy wyprawy. Majka dostaje swój pierwszy poważny dziennikarski temat i od razu trafia na bombę. Przed laty w tej samej części zbocza znaleziono ciało ojca Iwetty, który z niewiadomych przyczyn skoczył w przepaść. Czy to tylko zbieg okoliczności? Łukasz ostatkiem sił dociera do obozu, przynosząc ze sobą telefon Iwetty. Nie wie, że to dopiero początek walki o życie. Morderca nie może dopuścić, by wskazał miejsce, gdzie znalazł ciało himalaistki. Na dzikich pustkowiach Karakorum rozpoczyna się polowanie…

Data publikacji
20 lipca, 2020
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne aktualności

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Jak co roku dołączamy do międzynarodowej akcji promowania czytelnictwa. Już 23 kwietnia (wt.) od godz. 15:00 szukajcie nas w centrum Szczecina, gdzie rozdawać będziemy książki, zapraszając do odwiedzania naszych bibliotek. W tej fajnej i szlachetnej przygodzie będą wspierać nas wolontariuszki...
 

Kody Legimi na kwiecień 2024 WYCZERPANE

Szanowni Państwo! Drodzy Czytelnicy MBP w Szczecinie! W ramach oferty MBP w Szczecinie Czytelnicy mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do Legimi. Oferta skierowana jest wyłącznie do Czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, którzy mają uregulowane wszelkie zobowiązania względem MBP. Warunkiem...
 

Wirtualne spacery - podsumowanie projektu

10 stycznia 2023 r. wyruszyliśmy na wyprawę po naszych filiach, chcąc cyklicznie prezentować je Wam, pomysłowo i inspirująco. Była to wycieczka wirtualna, choć my realnie odwiedzaliśmy kolejne biblioteki, aby robić ich zdjęcia — budulec prezentacji multimedialnych. W każdej filii staraliśmy...
 

Poza granicami słowa (Jenseits der Grenzen des Wortes) [fotorelacja]

Od marca do kwietnia zostaliśmy partnerem w polsko-niemieckim projekcie, organizowanym przez Beatę Zuzannę Borawską. Punktem wyjścia podczas spotkań były rozmowy na temat złożonościtożsamości kobiet Pogranicza, tkania osobistych herstorii, dzielenia się kobiecymi doświadczeniami i obserwacjami. Było to swoiste „mapowanie granicy” pomiędzy...
 
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content