logotyp akcji

Moralność pani Dulskiej. Narodowe Czytanie 2021

Jak co roku w pierwszą sobotę września biblioteki w całej Polsce organizują Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą jest “Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. My do wspólnego czytania zapraszamy 4 września o godz. 15.00 do filii nr 7 (pl. Matki Teresy z Kalkuty 8).

Spotkanie rozpoczniemy krótką inscenizacją fragmentów książki. Wśród czytających znajdą się zaproszeni goście, czytelnicy i przyjaciele biblioteki, m. in. Janusz Bąk, Alicja Czarnuszka, Anna Januszewska, Krystyna Maksymowicz, Tomasz Połoński, Ewa Sobczak i Małgorzata Zakrzewska oraz studenci III roku wokalistyki Akademii Sztuki w Szczecinie (Karolina Bałdyga, Anna Martyna, Sebastian Laskowski, Joanna Sinkiewicz).

Następnie zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Anną Januszewską, odtwórczynią roli Dulskiej w słynnej realizacji z 2000 roku w Teatrze Współczesnym (reż. Anna Augustynowicz), która opowie o atmosferze, która towarzyszyła premierze tej sztuki.

Na zakończenie odbędzie się projekcja dokonanego w Teatrze archiwalnego zapisu technicznego tego spektaklu. Warto dodać, że jest to jedyny dostępny zapis.

Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/narodowe-czytanie/


Osoby ciekawe innych realizacji “Moralności pani Dulskiej” zapraszamy 3 września (piątek) o godz. 18.00 do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2), gdzie odbędzie się projekcja Teatru Telewizji (reż. Marcin Wrona), w której odtwórczynią tytułowej bohaterki była Magdalena Cielecka. Obowiązują zapisy telefoniczne: 91 506 50 56.

Gabriela Zapolska napisała “Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.  Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej,  podróżującego po całej Galicji. “Moralność pani Dulskiej” weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

„Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji” – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. 

“Moralność pani Dulskiej” zostanie przeczytana podczas dziesiątej, jubileuszowej edycji Narodowego Czytania. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, “Trylogię” Henryka Sienkiewicza, “Lalkę” Bolesława Prusa, “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, “Nowele polskie” i “Balladynę” Juliusza Słowackiego.

Data publikacji
29 sierpnia, 2021
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne aktualności

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Jak co roku dołączamy do międzynarodowej akcji promowania czytelnictwa. Już 23 kwietnia (wt.) od godz. 15:00 szukajcie nas w centrum Szczecina, gdzie rozdawać będziemy książki, zapraszając do odwiedzania naszych bibliotek. W tej fajnej i szlachetnej przygodzie będą wspierać nas wolontariuszki...
 

Kody Legimi na kwiecień 2024 WYCZERPANE

Szanowni Państwo! Drodzy Czytelnicy MBP w Szczecinie! W ramach oferty MBP w Szczecinie Czytelnicy mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do Legimi. Oferta skierowana jest wyłącznie do Czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, którzy mają uregulowane wszelkie zobowiązania względem MBP. Warunkiem...
 

Wirtualne spacery - podsumowanie projektu

10 stycznia 2023 r. wyruszyliśmy na wyprawę po naszych filiach, chcąc cyklicznie prezentować je Wam, pomysłowo i inspirująco. Była to wycieczka wirtualna, choć my realnie odwiedzaliśmy kolejne biblioteki, aby robić ich zdjęcia — budulec prezentacji multimedialnych. W każdej filii staraliśmy...
 

Poza granicami słowa (Jenseits der Grenzen des Wortes) [fotorelacja]

Od marca do kwietnia zostaliśmy partnerem w polsko-niemieckim projekcie, organizowanym przez Beatę Zuzannę Borawską. Punktem wyjścia podczas spotkań były rozmowy na temat złożonościtożsamości kobiet Pogranicza, tkania osobistych herstorii, dzielenia się kobiecymi doświadczeniami i obserwacjami. Było to swoiste „mapowanie granicy” pomiędzy...
 
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content