grafika promująca projekt Kryminał czai się wszędzie

Kryminał czai się wszędzie

Kryminał czai się wszędzie, a z naszych wieloletnich doświadczeń bibliotekarskich wynika, że czytelnicy chętnie sięgają po kryminały. Dlatego chcemy zaserwować wszystkim miłośnikom mocnych literackich wrażeń sporą dawkę dobrej literatury podlanej adrenaliną. Emocje będziemy stopniować od czerwca do października 2021 roku. 

Stawiamy na hybrydową formułę spotkań. Autorzy kryminałów przyjeżdżają do Szczecina, spotkania będą transmitowane online na naszym portalu facebookowym, ale w zależności od dynamiki sytuacji pandemicznej i związanych z nią obostrzeń, będziemy zapraszać publiczność (obowiązują bezpłatne wejściówki).

Projekt podzieliliśmy na dwa bloki, ogólnopolski – ”Kryminał w kilku aktach” oraz blok drugi, szczeciński – “Rzeźnik z Niebuszewa”. 

Kryminał w kilku aktach

Rozpoczynamy 11 czerwca (piątek) o godz. 18.00 spotkaniem z Jędrzejem Pasierskim, autorem serii o komisarz Ninie Warwiłow. Rozmowę z autorem poprowadzi Marek Stelar.

14 czerwca (poniedziałek) odwiedzi nas popularna autorka fantastyki i kryminałów – Anna Kańtoch. Pisarkę przepyta Anna Godzińska. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00, będzie tłumaczone na język migowy.

Autor cykli “Ukryta sieć” i “Leochares” – Jakub Szamałek przywita z nami pierwszy dzień lata, 21 czerwca (poniedziałek) o godz. 18.00. Rozmowę poprowadzi Gabriel Augustyn.

Nie zabraknie również spacerów po Szczecinie z osobami związanymi z literaturą sensacyjną. Licząc na sprzyjającą pogodę, we wtorek, 6 lipca od godz. 17.00 planujemy przejść się śladami zagadek literackich, a przyjemność tę połączymy ze zwiedzaniem Komendy Wojewódzkiej Policji oraz z konkursem tematycznym na zagadkę kryminalną. Spacer ze szczecińskim pisarzem kryminalnym, Markiem Stelarem oraz przewodniczką miejską, Małgorzatą Dudą, tłumaczony będzie na język migowy.
Start: Komenda Wojewódzka Policji (ul. Małopolska 47).

Literaturą kryminalną pragniemy zainteresować jak najszersze grono odbiorców, dlatego zaplanowaliśmy różne formy wydarzeń. 2 października, w sobotę, na nasze zaproszenie przyjeżdża Robert Małecki, z którym odbędą się warsztaty dla młodzieży i dorosłych (godz. 11.00), a później spotkanie autorskie (godz. 15.00). 

Tym mocnym akcentem kończymy blok ogólnopolski “Kryminału w kilku aktach”.

Rzeźnik z Niebuszewa

Rozdział “Rzeźnika z Niebuszewa” otwieramy 14 września (wtorek) o godz. 18.00 spotkaniem panelowym z autorami, którzy w swojej twórczości inspirowali się postacią słynnego szczecińskiego zbrodniarza. Zaprosiliśmy Jarosława Błahego, Jarosława Molendę i Tomasza Panka, żeby opowiedzieli nam o swojej fascynacji; jak niesławny bohater legendy miejskiej stał się źródłem ich natchnienia.   

Kolejną atrakcją będzie projekcja filmu o Rzeźniku „Wilsona 7” i spotkanie z jego reżyserem – Jakubem Boruniem. Zapraszamy 15 września (środa) o godz. 17.00.

Blok szczeciński kończymy spacerem po Niebuszewie, tłumaczonym na język migowy. Spacer z przewodniczką Małgorzatą Dudą śladami legendarnego Rzeźnika odbędzie się 16 września (czwartek) o godz. 17.00, wyruszymy z filii nr 4 (ul. Barnima 25).

Liczymy na to, że niekonwencjonalne formy prezentacji literatury, np. podczas wizyty w Komendzie Głównej Policji, czy spacery po mieście z przewodnikiem i pisarzem śladami kryminalnych zagadek przyciągną do biblioteki młodzież, osoby dorosłe i seniorów.

Udział w projekcie umożliwimy także osobom z niepełnosprawnością słuchu, zapewniając im tłumaczenie wybranych wydarzeń na język migowy. 

Wybrane wydarzenia będą realizowane w wersji hybrydowej: uczestnicy będą mogli być na nich obecni osobiście (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa), lub obejrzeć je online.
Nagrania ze spotkań będą dostępne na kanale YouTube biblioteki oraz w formie podcastów w internecie.

Partnerzy projektu:
Szczeciński Humanistyczny Uniwersytet Seniora
Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami integracyjnymi w Szczecinie

Patroni medialni:
portal SzczecinCzyta.pl
portal wSzczecinie.pl

logo Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

Data publikacji
15 czerwca, 2021
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne aktualności

OKOlice Literatury 2023 już na horyzoncie

W dniach 25-28 października 2023 r. zaprosimy Was ponownie na nasz tegoroczny festiwal literatury non-fiction OKOlice Literatury. Przed nami piąta, jubileuszowa edycja, którą w całości poświęcimy reportażowi. Będziemy rozmawiać o kulisach pracy reportażysty, rozwoju reportażu po 2010, nowych formach takich...
 

Kody Legimi i Empik Go w październiku 2023 r.

Szanowni Państwo! Drodzy Czytelnicy MBP w Szczecinie! W ramach oferty MBP w Szczecinie Czytelnicy mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do Legimi i Empik Go. Oferta skierowana jest wyłącznie do Czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, którzy mają uregulowane wszelkie zobowiązania...
 

Wirtualne spacery

Wirtualny spacer po naszych filiach? Czemu nie? Przedstawiamy Wam nasz nowy projekt, dzięki któremu możecie poznać nasze filie! Wirtualne spacery pozwolą Wam zwiedzić filie, dowiedzieć się ciekawostek na ich temat oraz obejrzeć wiele zdjęć. Co dwa tygodnie będziecie mogli poznawać...
 

Narodowe Czytanie w krainie odpoczynku [fotorelacja]

Zgodnie z tradycją, jako miejska instytucja kultury włączyliśmy się w akcję Narodowego Czytania, tym razem wizualizując fragmenty powieści „Nad Niemnem”. Przemieniając ProMedia w literacką krainę odpoczynku, spędziliśmy sobotnie popołudnie słuchając przyjemnych głosów, śpiewu ptaków oraz podziwiając rośliny, te w wazonach,...
 
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content