baner Dnia Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu 2021 [relacja]

Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu, który przebiegał pod hasłem “Działajmy razem”, obchodziliśmy 9 lutego 2021. Z tej okazji przygotowaliśmy spotkanie online, webinarium i szereg prelekcji tematycznych. Wydarzenia odbywały się przez cały miesiąc – oczywiście online. Wszystkie powstałe materiały są bezpłatnie dostępne w sieci.

Relacja z wydarzeń

9 lutego (wtorek) godz. 18.00

O (nie)bezpieczeństwie internetu i zmianach, które wywołuje w społeczeństwie porozmawiali Wojciech Orliński i Michał R. Wiśniewski. Spotkanie odbyło w formie live’a na Facebooku i jest dostępne na kanale YouTube biblioteki.

Wojciech Orliński to polski dziennikarz, publicysta i pisarz, działacz związkowy, autor książek podróżniczych, fantastycznych i publicystycznych. Od 1997 pracuje w „Gazecie Wyborczej”, gdzie pisze głównie na tematy związane z kulturą masową i internetem. Jest biografem Lema oraz autorem m. in. książek „Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana” i „Internet. Czas się bać”. 

Michał Radomił Wiśniewski to polski pisarz, publicysta, popularyzator mangi, anime i fantastyki w Polsce, autor komiksów i poeta. W 2019 roku wydał książkę „Wszyscy jesteśmy cyborgami. Jak internet zmienił Polskę”.


11 lutego (czwartek) godz. 18.00

Webinarium “OK, Google! Fake newsy i postprawda, czyli na co uważać w kontaktach z AI i nie tylko” 

Nowe technologie ułatwiają życie, a nowe media upraszczają kontakty z ludźmi i dotarcie do całej wiedzy tego świata. Czy na pewno? Zapraszamy do obejrzenia nagrania z webinarium na temat tego, jak wspaniałym źródłem wiedzy i informacji jest internet oraz… jak bardzo to popsuliśmy. Zastanawialismy się jak nie wpaść w pułapkę fake newsów oraz baniek informacyjnych i czy to w ogóle możliwe, a także jak nie dać się oszukać sztucznej inteligencji.

Bazy wiedzy online
FakeNewsPL https://fakenews.pl/
Panoptykon https://panoptykon.org/
Demagog https://demagog.org.pl/

Aplikacja edukacyjna „Fajnie, że wiesz” https://aplikacja.fajniezewiesz.pl/

Materiały wideo online

Monolog algorytmu
Jak samodzielnie weryfikować treści w internecie
Krótki film o prawdzie i fałszu

Polecane książki

Nicholas Carr „Płytki umysł. Jak internet wpływa na nasz mózg”
Link do książki w katalogu biblioteki TUTAJ

Jakub Szamałek trylogia „Ukryta sieć”
Link do pierwszego tomu w katalogu biblioteki TUTAJ

Matt Taibbi “Nienawiść sp. z o.o. Jak dzisiejsze media każą nam gardzić sobą”
Link do książki w katalogu biblioteki TUTAJ

Alex Boese “Fake newsy i inne fałszerstwa od średniowiecza do XXI wieku”
Link do e-booka w aplikacji Legimi TUTAJ

Nick Bilton “Król darknetu. Polowanie na genialnego cyberprzestępcę”
Link do książki w katalogu biblioteki TUTAJ

Polecane filmy
„Dylemat społeczny” (The Social Dilemma) reż. Jeff Orlowski USA 2020
„The Social Network” reż. David Fincher USA 2010

Prezentacja jest do pobrania poniżej.


Dzień Bezpiecznego Internetu w ProMediach

Ekipa ProMediów opracowała cykl prelekcji tematycznych

Dodatkowe materiały:
Dzień Bezpiecznego Internetu 2021

Prelekcje były publikowane wraz z dodatkowymi materiałami na fanpage’u filii na Facebooku.


Dzień Bezpiecznego Internetu – informacje o akcji

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. 

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. 

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. 

Data publikacji
4 marca, 2021
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne aktualności

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Jak co roku dołączamy do międzynarodowej akcji promowania czytelnictwa. Już 23 kwietnia (wt.) od godz. 15:00 szukajcie nas w centrum Szczecina, gdzie rozdawać będziemy książki, zapraszając do odwiedzania naszych bibliotek. W tej fajnej i szlachetnej przygodzie będą wspierać nas wolontariuszki...
 

Kody Legimi na kwiecień 2024 WYCZERPANE

Szanowni Państwo! Drodzy Czytelnicy MBP w Szczecinie! W ramach oferty MBP w Szczecinie Czytelnicy mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do Legimi. Oferta skierowana jest wyłącznie do Czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, którzy mają uregulowane wszelkie zobowiązania względem MBP. Warunkiem...
 

Wirtualne spacery - podsumowanie projektu

10 stycznia 2023 r. wyruszyliśmy na wyprawę po naszych filiach, chcąc cyklicznie prezentować je Wam, pomysłowo i inspirująco. Była to wycieczka wirtualna, choć my realnie odwiedzaliśmy kolejne biblioteki, aby robić ich zdjęcia — budulec prezentacji multimedialnych. W każdej filii staraliśmy...
 

Poza granicami słowa (Jenseits der Grenzen des Wortes) [fotorelacja]

Od marca do kwietnia zostaliśmy partnerem w polsko-niemieckim projekcie, organizowanym przez Beatę Zuzannę Borawską. Punktem wyjścia podczas spotkań były rozmowy na temat złożonościtożsamości kobiet Pogranicza, tkania osobistych herstorii, dzielenia się kobiecymi doświadczeniami i obserwacjami. Było to swoiste „mapowanie granicy” pomiędzy...
 
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content