Dyskusyjny Klub Książki 13

Dyskusyjny Klub Książki przy filii bibliotecznej nr 13
Terminy spotkań: najczęściej trzeci piątek każdego miesiąca od 12.30
Prowadzenie: Agnieszka Panek

Dyskusyjny Klub Książki działający w filii nr 13 każdego miesiąca gości sześć stałych członków klubu, którzy kochają literaturę i chętnie dzielą się swoimi czytelniczymi upodobaniami z innymi. Dyskusje odbywają się w przyjaznej atmosferze, przy herbacie i kawie. Rozmowy te często są wzbogacane uwagami czytelników na temat aktualnych wydarzeń kulturalnych, w których brali udział. Spotkania naszego klubu odbywają się raz w miesiącu.

Najbliższe spotkanie

Spotkania DKK są zawieszone do odwołania. Przepraszamy.

Spotkania archiwalne [2022]

24 czerwca rozmawialiśmy na temat książki „Śmiejąc się w drodze do meczetu” Zarqi Nawaz [Spotkanie przełożone z maja]

29 kwietnia dyskutowaliśmy o książce “Wyspa” Victorii Hislop.

18 marca rozmawialiśmy o książce “Trzynasta opowieść” Diane Setterfield.

„Pasja życia” Irvinga Stone’a – relacja

Omawianą pozycją na początku Nowego Roku była powieść biograficzna Pasja życia amerykańskiego pisarza Irvinga Stone’a. Opowiada ona o znanym malarzu Vincencie van Goghu od momentu ukończenia przez niego 21 roku życia. Poznajemy go jako sprzedawcę w galerii sztuki z ambitnymi zapatrywaniami na przyszłość, szaleńczo zakochanego w drogiej jego sercu Urszuli, która nie odwzajemnia jego uczuć. Było to głównym powodem jego „wyboistej drogi” w dorosłym życiu.
Wybrana książka składa się z rozdziałów, których tytuły okazują aktualne miejsce zamieszkania artysty. Na samym początku widzimy go w Londynie, aby następnie przyjrzeć się jego życiu wśród nędzy górników w Borinage, gdzie pracował jako protestancki kaznodzieja oraz gdzie zaczyna rysować. Kolejno obserwujemy jego poczynania w Hadze i Nuenen oraz w Paryżu. W tym czasie Vincent poznaje wielu słynnych ludzi z tamtego okresu takich jak: Emil Zola, Paul Cezane, interesuje się impresjonizmem ale przede wszystkim wciąż mozolnie ćwiczy sztukę malarską, która za jego życia nie była akceptowana przez większość malarzy i ludzi obcujących ze sztuką. Ostatecznie obserwujemy jego dalsze losy w Arles, gdzie malując na łonie natury w bardzo dużym słońcu zaczęto podejrzewać u niego początki choroby psychicznej.
Poprzez dokładną relację Irvinga Stone’a, widzimy ciągłą samotność, brak zrozumienia oraz brak powodzenia w miłości u niedocenionego za życia malarza. Jednocześnie obserwujemy życzliwą relację braterską, która okazała się nieocenionym wsparciem i motorem napędowym do dalszych działań pomimo wielu klęsk i niepowodzeń.
Książka biograficzna „Pasja życia” zdaniem klubowiczek to lektura obowiązkowa i warta polecenia. Jest to powieść ukazująca nie tylko barwne i burzliwe życie znanego choć niedocenionego za życia malarza, ale nadto próba ujęcia ludzkiej kondycji pełnej niezrozumienia i pogardy dla innego sposobu myślenia i postępowania.

„Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” Romy Ligockiej – relacja

Dziewczynka w czerwonym płaszczyku autorstwa Romy Ligockiej a właściwie Romy Liebling – która urodziła się w rodzinie żydowskiej – to poruszająca autobiografia pisana po wielu latach od zakończenia II Wojny Światowej z perspektywy małej dziewczynki, którą była sama pisarka.
To poruszające świadectwo osoby, która będąc jeszcze dzieckiem musiała zmierzyć się z ciągłym poczuciem zagrożenia, strachu oraz niepewności o każdy kolejny dzień. To próba pogodzenia się z zaistniałą sytuacją oraz chęć zmycia nieustannego poczucia winy, wstydu i lęku jakie były obecne od samego początku w życiu małej Romy. Jest to również wyraz solidarności z ofiarami, którym przez lata zabraniano mówić o piętnie wojny oraz chęć przekazania prawdy historycznej dla kolejnych pokoleń.
Inspiracją do napisania tak osobistej książki był film „Lista Schindlera”, w którym to Roma Ligocka rozpoznała samą siebie jako tytułową „Dziewczynkę w czerwonym płaszczyku”. Autorka opisała dzieciństwo spędzone w getcie, własne upokorzenie, wstyd, nieustanne poczucie bycia człowiekiem tzw. „drugiej kategorii”, wieczny strach o życie swoje i bliskich. W dalszej części opisała własne powojenne losy, wśród których można wymienić: zabawy z kuzynem Romanem Polańskim oraz przyjacielem Ryszardem Horowitzem, wejście w świat cyganerii artystycznej Krakowa, liczne nieudane związki z mężczyznami oraz emigrację i karierę w show businessie.
Pod koniec opisała również swoją walkę z depresją oraz uzależnieniem od leków będących skutkiem wojennej traumy.
Zdaniem klubowiczek „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” to bardzo intymne świadectwo osoby, która pomimo tak trudnych i godzących w ludzką godność doświadczeń ostatecznie „wygrała swoje życie”. To danie nadziei, że nawet w obliczu tak upokarzających zdarzeń można osiągnąć szczęście i pokój. Tę książkę obowiązkowo powinien przeczytać każdy!

„Pocztówki z Grecji ” Victoria Hislop – relacja

Drugie po wakacjach, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w czytelni 15 października 2021 r..
Razem z uczestnikami rozmawialiśmy o wybranej wcześniej książce: „Pocztówki z Grecji” Victorii Hislop. Jej lektura pobudziła ciekawość czytelniczek na temat kultury, historii oraz tradycji Grecji. W drugiej części spotkania uczestnicy wymieniali się opiniami na temat ostatnio przeczytanych, wartych uwagi książek oraz bieżących wydarzeń kulturalnych.
To było udane spotkanie!

Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content