Dyskusyjny Klub Książki 13

Dyskusyjny Klub Książki przy filii bibliotecznej nr 13
Terminy spotkań: najczęściej trzeci piątek każdego miesiąca od 12.30
Prowadzenie: Agnieszka Mucha

Najbliższe spotkanie
Na spotkanie organizacyjne zapraszamy po wakacjach, 17 września o godz. 12.30. Zapraszamy starych i nowych klubowiczów.

O naszym Klubie

Dyskusyjny Klub Książki działający w filii nr 13 każdego miesiąca gości sześć stałych członków klubu, którzy kochają literaturę i chętnie dzielą się swoimi czytelniczymi upodobaniami z innymi. Dyskusje odbywają się w przyjaznej atmosferze, przy herbacie i kawie. Rozmowy te często są wzbogacane uwagami czytelników na temat aktualnych wydarzeń kulturalnych, w których brali udział. Spotkania naszego klubu odbywają się raz w miesiącu.

Spotkania archiwalne

17 stycznia 2020 rozmawialiśmy o książce Pasja życia, Irvinga Stone’a

Omawianą pozycją na początku Nowego Roku była powieść biograficzna Pasja życia amerykańskiego pisarza Irvinga Stone’a. Opowiada ona o znanym malarzu Vincencie van Goghu od momentu ukończenia przez niego 21 roku życia. Poznajemy go jako sprzedawcę w galerii sztuki z ambitnymi zapatrywaniami na przyszłość, szaleńczo zakochanego w drogiej jego sercu Urszuli, która nie odwzajemnia jego uczuć. Było to głównym powodem jego „wyboistej drogi” w dorosłym życiu.
Wybrana książka składa się z rozdziałów, których tytuły okazują aktualne miejsce zamieszkania artysty. Na samym początku widzimy go w Londynie, aby następnie przyjrzeć się jego życiu wśród nędzy górników w Borinage, gdzie pracował jako protestancki kaznodzieja oraz gdzie zaczyna rysować. Kolejno obserwujemy jego poczynania w Hadze i Nuenen oraz w Paryżu. W tym czasie Vincent poznaje wielu słynnych ludzi z tamtego okresu takich jak: Emil Zola, Paul Cezane, interesuje się impresjonizmem ale przede wszystkim wciąż mozolnie ćwiczy sztukę malarską, która za jego życia nie była akceptowana przez większość malarzy i ludzi obcujących ze sztuką. Ostatecznie obserwujemy jego dalsze losy w Arles, gdzie malując na łonie natury w bardzo dużym słońcu zaczęto podejrzewać u niego początki choroby psychicznej.
Poprzez dokładną relację Irvinga Stone’a, widzimy ciągłą samotność, brak zrozumienia oraz brak powodzenia w miłości u niedocenionego za życia malarza. Jednocześnie obserwujemy życzliwą relację braterską, która okazała się nieocenionym wsparciem i motorem napędowym do dalszych działań pomimo wielu klęsk i niepowodzeń.
Książka biograficzna „Pasja życia” zdaniem klubowiczek to lektura obowiązkowa i warta polecenia. Jest to powieść ukazująca nie tylko barwne i burzliwe życie znanego choć niedocenionego za życia malarza, ale nadto próba ujęcia ludzkiej kondycji pełnej niezrozumienia i pogardy dla innego sposobu myślenia i postępowania.

22 lutego 2020 rozmawialiśmy o książce Dziewczynka w czerwonym płaszczyku Romy Ligockiej

Dziewczynka w czerwonym płaszczyku autorstwa Romy Ligockiej a właściwie Romy Liebling – która urodziła się w rodzinie żydowskiej – to poruszająca autobiografia pisana po wielu latach od zakończenia II Wojny Światowej z perspektywy małej dziewczynki, którą była sama pisarka.
To poruszające świadectwo osoby, która będąc jeszcze dzieckiem musiała zmierzyć się z ciągłym poczuciem zagrożenia, strachu oraz niepewności o każdy kolejny dzień. To próba pogodzenia się z zaistniałą sytuacją oraz chęć zmycia nieustannego poczucia winy, wstydu i lęku jakie były obecne od samego początku w życiu małej Romy. Jest to również wyraz solidarności z ofiarami, którym przez lata zabraniano mówić o piętnie wojny oraz chęć przekazania prawdy historycznej dla kolejnych pokoleń.
Inspiracją do napisania tak osobistej książki był film „Lista Schindlera”, w którym to Roma Ligocka rozpoznała samą siebie jako tytułową „Dziewczynkę w czerwonym płaszczyku”. Autorka opisała dzieciństwo spędzone w getcie, własne upokorzenie, wstyd, nieustanne poczucie bycia człowiekiem tzw. „drugiej kategorii”, wieczny strach o życie swoje i bliskich. W dalszej części opisała własne powojenne losy, wśród których można wymienić: zabawy z kuzynem Romanem Polańskim oraz przyjacielem Ryszardem Horowitzem, wejście w świat cyganerii artystycznej Krakowa, liczne nieudane związki z mężczyznami oraz emigrację i karierę w show businessie.
Pod koniec opisała również swoją walkę z depresją oraz uzależnieniem od leków będących skutkiem wojennej traumy.
Zdaniem klubowiczek „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku” to bardzo intymne świadectwo osoby, która pomimo tak trudnych i godzących w ludzką godność doświadczeń ostatecznie „wygrała swoje życie”. To danie nadziei, że nawet w obliczu tak upokarzających zdarzeń można osiągnąć szczęście i pokój. Tę książkę obowiązkowo powinien przeczytać każdy!

Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content