„Czytamy, polecamy” – recenzje czytelników

Drodzy Czytelnicy!

Wybór książki jest nie lada wyzwaniem! Pewnie nie raz zdarzyło się Wam godzinami stać przed bibliotecznym regałem, licząc, że ktoś za Was rozwiąże dylemat: „Którą książkę wybrać?”.
Oto przychodzimy z odsieczą! „Czytamy, polecamy” to nowy cykl, w którym publikować będziemy recenzje Czytelników. Będą pojawiać się co dwa tygodnie, w środę, na naszej stronie w zakładce Aktualności.

Jeśli i Wy drodzy Czytelnicy chcielibyście podzielić się z nami Waszymi recenzjami, przyślijcie nam je na adres: [email protected]

Na początek zapraszamy do przeczytania recenzji pierwszego tomu cyklu „Dziedzictwo krwi” autorstwa Amélie Wen Zhao. Swoimi wrażeniami z lektury podzieliła się Małgosia, bibliotekarka z filii nr 43.


„Dziedzictwo Krwi” to powieść fantasy wydana w Polsce w 2021 roku, której autorką jest Amelie Wen Zhao. To jeden z licznych utworów tego gatunku inspirujący się kulturą, społeczeństwem i historią Rosji XVIII i XIX wieku.

Akcja powieści toczy się w Cesarstwie Cyrylijskim, a jej głównymi bohaterami są córka władcy – Anastazja Michajłowna oraz przechera – Ransom Złotousty. Anastazja należy do Powinowatych, czyli ludzi, którzy posiadają umiejętność władania i manipulowania różnymi rzeczami i zjawiskami. Takie osoby mają moc, która pozwala im na panowanie nad przedmiotami, elementami przyrody i częściami ludzkiego ciała, takimi jak: krew, narządy wewnętrzne czy myśli, za co były zniewalane i prześladowane.

Główna bohaterka – Anastazja, włada krwią, co staje się przyczyną jej poważnych kłopotów. Decyduje się na ucieczkę, aby znaleźć się, jak najdalej od swoich prześladowców. W czasie swojej podróży poznaje Ransoma. Od tej pory razem przeżywają różne przygody i pokonują przeszkody napotykane podczas wspólnej wędrówki.

Fałszywie oskarżona księżniczka, zły chłopak i ludzie prześladowani za magiczne moce to wątki, które pojawiają się w dziesiątkach powieści czy filmów fantasy. Moim zdaniem, to co wyróżnia tę książkę spośród innych, jest umiejętne połączenie typowych schematów w fantastyce z poważną tematyką – niewolnictwem, dyskryminacją, walką na poziomie zarówno indywidualnym, jak i zbiorowym oraz mechanizmami władzy. Autorka powieści skupiła się na zagadnieniu, jakim jest temat niewolnictwa. Jednak nie jest ono wynikiem porwania czy popadnięcia w niewolę, ale desperacji. Na uznanie zasługuje także fakt, że autorka inspirowała się w większym stopniu azjatycką częścią Rosji.

Powieść „Dziedzictwo krwi” to idealna pozycja dla tych, którzy lubią historie, łączące ze sobą przygodę, romans, opowieść o przyjaźni oraz magię z wątkami społecznymi.


Książkę możecie wypożyczyć w filiach nr 1, 5, 7, 13, 19, 25, 36, 43, 48, 54. a także w aplikacji Legimi. Fascynującej lektury!

Data publikacji
16 lutego, 2022
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne aktualności

Przerwa techniczna w działaniu Sklepu MBP

Drodzy Klienci, planujemy przerwę techniczną w działaniu Sklepu MBP od 25 kwietnia do 31 maja. W tym czasie strona sklepu będzie nieczynna i nie będziemy przyjmować zamówień, zajęci przenoszeniem naszych zasobów do nowego, lepszego magazynu. Zamówienia złożone do 24 kwietnia...
 

Nowości w IBUK libra

Książki w wersjach elektronicznych cieszą się coraz większym uznaniem wśród czytelników. Posiadanie na jednym urządzeniu dostępu do setek tytułów jest dla wielu największą zaletą czytania e-booków. W naszej ofercie oprócz dostępu do dwóch najpopularniejszych aplikacji, czyli Legimi i Empik Go,...
 

„Czytamy, polecamy - recenzje czytelników”

Środa – pora na recenzję. Tym razem, w ramach akcji „Recenzje w dobrym smaku” nasza czytelniczka Julia Chowańska, zrecenzowała dla nas książkę Joanny Bator pt.: „Gorzko, gorzko”. Patchwork z kobiecych emocji – recenzja książki Joanny Bator pt.: Gorzko, gorzko Wydane...
 
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content