„Czytamy, polecamy” – recenzje czytelników

Drodzy Czytelnicy!

Wybór książki jest nie lada wyzwaniem! Pewnie nie raz zdarzyło się Wam godzinami stać przed bibliotecznym regałem, licząc, że ktoś za Was rozwiąże dylemat: „Którą książkę wybrać?”.
Oto przychodzimy z odsieczą! „Czytamy, polecamy” to nowy cykl, w którym publikować będziemy recenzje Czytelników. Będą pojawiać się co dwa tygodnie, w środę, na naszej stronie w zakładce Aktualności.

Jeśli i Wy drodzy Czytelnicy chcielibyście podzielić się z nami Waszymi recenzjami, przyślijcie nam je na adres: [email protected].

Na początek zapraszamy do przeczytania recenzji pierwszego tomu cyklu „Dziedzictwo krwi” autorstwa Amélie Wen Zhao. Swoimi wrażeniami z lektury podzieliła się Małgosia, bibliotekarka z filii nr 43.


„Dziedzictwo Krwi” to powieść fantasy wydana w Polsce w 2021 roku, której autorką jest Amelie Wen Zhao. To jeden z licznych utworów tego gatunku inspirujący się kulturą, społeczeństwem i historią Rosji XVIII i XIX wieku.

Akcja powieści toczy się w Cesarstwie Cyrylijskim, a jej głównymi bohaterami są córka władcy – Anastazja Michajłowna oraz przechera – Ransom Złotousty. Anastazja należy do Powinowatych, czyli ludzi, którzy posiadają umiejętność władania i manipulowania różnymi rzeczami i zjawiskami. Takie osoby mają moc, która pozwala im na panowanie nad przedmiotami, elementami przyrody i częściami ludzkiego ciała, takimi jak: krew, narządy wewnętrzne czy myśli, za co były zniewalane i prześladowane.

Główna bohaterka – Anastazja, włada krwią, co staje się przyczyną jej poważnych kłopotów. Decyduje się na ucieczkę, aby znaleźć się, jak najdalej od swoich prześladowców. W czasie swojej podróży poznaje Ransoma. Od tej pory razem przeżywają różne przygody i pokonują przeszkody napotykane podczas wspólnej wędrówki.

Fałszywie oskarżona księżniczka, zły chłopak i ludzie prześladowani za magiczne moce to wątki, które pojawiają się w dziesiątkach powieści czy filmów fantasy. Moim zdaniem, to co wyróżnia tę książkę spośród innych, jest umiejętne połączenie typowych schematów w fantastyce z poważną tematyką – niewolnictwem, dyskryminacją, walką na poziomie zarówno indywidualnym, jak i zbiorowym oraz mechanizmami władzy. Autorka powieści skupiła się na zagadnieniu, jakim jest temat niewolnictwa. Jednak nie jest ono wynikiem porwania czy popadnięcia w niewolę, ale desperacji. Na uznanie zasługuje także fakt, że autorka inspirowała się w większym stopniu azjatycką częścią Rosji.

Powieść „Dziedzictwo krwi” to idealna pozycja dla tych, którzy lubią historie, łączące ze sobą przygodę, romans, opowieść o przyjaźni oraz magię z wątkami społecznymi.


Książkę możecie wypożyczyć w filiach nr 1, 5, 7, 13, 19, 25, 36, 43, 48, 54. a także w aplikacji Legimi. Fascynującej lektury!

Data publikacji
16 lutego, 2022
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne aktualności

Kody Legimi na marzec 2024

Szanowni Państwo! Drodzy Czytelnicy MBP w Szczecinie! W ramach oferty MBP w Szczecinie Czytelnicy mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do Legimi. Oferta skierowana jest wyłącznie do Czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, którzy mają uregulowane wszelkie zobowiązania względem MBP. Warunkiem...
 

Nabór na Stypendia Twórcze Miasta Szczecin 2024

Wnioski można składać do 29 lutego br. Autorzy najciekawszych projektów mają szansę zdobyć nawet kilkanaście tysięcy złotych. Stypendia zostaną przyznane w dziedzinach: literatura, muzyka, film, taniec, teatr, sztuki wizualne oraz upowszechnianie kultury (animacja i edukacja kulturalna). Wnioski mogą składać osoby...
 

Jubileusz książkowych spotkań

To już 10 lat! Dokładnie w 2014 r. rozpoczęliśmy spotkania miłośników literatury, dołączając do ogólnopolskiej inicjatywy zwanej Dyskusyjnymi Klubami Książki. Na początku regularnie działało 7 DKK-ów, jednak w kolejnych latach tworzyły się następne grupy w kolejnych filiach naszej sieci. Obecnie...
 

Ćwiczymy jogę inspirując się naturą! [Książkoluby] [fotorelacja]

Przygody króliczki Jojo stały się inspiracją dla dzisiejszych warsztatów z cyklu [Książkoluby]. Naszych młodych czytelników zaprosiliśmy do wspólnych ćwiczeń oddechowych, a także do przetestowania praktyk jogowych, jakie pomogły wyjść z opresji bohaterce książki „Jojo i joga”. Nawiązując do nazwy jednej...
 
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content