„Czytamy, polecamy” – recenzje czytelników

Drodzy Czytelnicy!

Wybór książki jest nie lada wyzwaniem! Pewnie nie raz zdarzyło się Wam godzinami stać przed bibliotecznym regałem, licząc, że ktoś za Was rozwiąże dylemat: „Którą książkę wybrać?”.
Oto przychodzimy z odsieczą! „Czytamy, polecamy” to nowy cykl, w którym publikować będziemy recenzje Czytelników. Będą pojawiać się co dwa tygodnie, w środę, na naszej stronie w zakładce Aktualności.

Jeśli i Wy drodzy Czytelnicy chcielibyście podzielić się z nami Waszymi recenzjami, przyślijcie nam je na adres: [email protected]

Na początek zapraszamy do przeczytania recenzji pierwszego tomu cyklu „Dziedzictwo krwi” autorstwa Amélie Wen Zhao. Swoimi wrażeniami z lektury podzieliła się Małgosia, bibliotekarka z filii nr 43.


„Dziedzictwo Krwi” to powieść fantasy wydana w Polsce w 2021 roku, której autorką jest Amelie Wen Zhao. To jeden z licznych utworów tego gatunku inspirujący się kulturą, społeczeństwem i historią Rosji XVIII i XIX wieku.

Akcja powieści toczy się w Cesarstwie Cyrylijskim, a jej głównymi bohaterami są córka władcy – Anastazja Michajłowna oraz przechera – Ransom Złotousty. Anastazja należy do Powinowatych, czyli ludzi, którzy posiadają umiejętność władania i manipulowania różnymi rzeczami i zjawiskami. Takie osoby mają moc, która pozwala im na panowanie nad przedmiotami, elementami przyrody i częściami ludzkiego ciała, takimi jak: krew, narządy wewnętrzne czy myśli, za co były zniewalane i prześladowane.

Główna bohaterka – Anastazja, włada krwią, co staje się przyczyną jej poważnych kłopotów. Decyduje się na ucieczkę, aby znaleźć się, jak najdalej od swoich prześladowców. W czasie swojej podróży poznaje Ransoma. Od tej pory razem przeżywają różne przygody i pokonują przeszkody napotykane podczas wspólnej wędrówki.

Fałszywie oskarżona księżniczka, zły chłopak i ludzie prześladowani za magiczne moce to wątki, które pojawiają się w dziesiątkach powieści czy filmów fantasy. Moim zdaniem, to co wyróżnia tę książkę spośród innych, jest umiejętne połączenie typowych schematów w fantastyce z poważną tematyką – niewolnictwem, dyskryminacją, walką na poziomie zarówno indywidualnym, jak i zbiorowym oraz mechanizmami władzy. Autorka powieści skupiła się na zagadnieniu, jakim jest temat niewolnictwa. Jednak nie jest ono wynikiem porwania czy popadnięcia w niewolę, ale desperacji. Na uznanie zasługuje także fakt, że autorka inspirowała się w większym stopniu azjatycką częścią Rosji.

Powieść „Dziedzictwo krwi” to idealna pozycja dla tych, którzy lubią historie, łączące ze sobą przygodę, romans, opowieść o przyjaźni oraz magię z wątkami społecznymi.


Książkę możecie wypożyczyć w filiach nr 1, 5, 7, 13, 19, 25, 36, 43, 48, 54. a także w aplikacji Legimi. Fascynującej lektury!

Data publikacji
16 lutego, 2022
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne aktualności

Od kwietnia 2023 r. ZMIENIAMY zasady dystrybucji kodów LEGIMI i EMPIK GO!

Zainteresowanie kodami Legimi oraz Empik Go jest coraz większe! ↗️ Chcemy, aby jak najwięcej Czytelników mogło skorzystać z naszej oferty, W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi dystrybucji kodów LEGIMI i Empik Go przez MBP w roku 2023 uprzejmie informujemy, że...
 

Wirtualne spacery

Wirtualny spacer po naszych filiach? Czemu nie? Przedstawiamy Wam nasz nowy projekt, dzięki któremu możecie poznać nasze filie! Wirtualne spacery pozwolą Wam zwiedzić filie, dowiedzieć się ciekawostek na ich temat oraz obejrzeć wiele zdjęć. Co dwa tygodnie będziecie mogli poznawać...
 

Rekrutujemy!

Zapraszamy do naboru na stanowisko Informatyka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie. Miejsce pracy: Dyrekcja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, ul. J. Hoene-Wrońskiego 1. Zakres obowiązków: administrowanie siecią biblioteczną (rozwijanie, utrzymywanie i diagnostyka problemów z siecią lokalną i VPN), administrowanie...
 

Międzynarodowy Dzień Poezji

Święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione zostało przez UNESCO jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma...
 

Noc w bibliotece - teatrzyk kamishibai w f48

7 marca filię nr 48 na osiedlu Słonecznym odwiedziła grupa „Koniki Morskie” z Przedszkola Szmaragdowego (Oddziały Przedszkolne przy Sportowej Szkole Podstawowej nr 2) w Szczecinie. Razem z małymi gośćmi pani Asia z biblioteki rozmawiała o bajce odtworzonej w teatrzyku kamishibai...
 
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content