„Czytamy, polecamy – recenzje czytelników”

Dzień dobry! Tradycyjnie w środę zapraszamy na kolejną porcję recenzji od naszych Czytelników.

Dziś prezentujemy coś dla fanów podróży. A że zbliża się sezon urlopowy, tym bardziej mamy nadzieję zachęcić Państwa do odwiedzenia kraju opisanego w książce Aleksandry Michty-Juntunen pt. „Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki”.

Wraz z autorką recenzji Małgorzatą Klimczak zapraszamy w podróż! Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki – autor Aleksandra Michta-Juntunen


„Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki”  autorstwa Aleksandry Michty – Juntunen to nietypowy przewodnik po Finlandii.  Autorka w kilku rozdziałach opowiada o jej historii  od czasu odłączenia się  w 1917 roku od Rosji po dzień dzisiejszy oraz o kulturze, przyrodzie i społeczeństwie tego kraju.

Finlandia to kraj, który jest albo mało znany w Polsce, albo wręcz przeciwnie idealizowany. To państwo zamożne z dobrze funkcjonującymi instytucjami państwowymi ipiękną przyrodą. Słynny na cały świat jest fiński system edukacji, zresztą autorka przybliża nam jego historię. W niepodległym państwie fińskim szybko zaczęto mocno inwestować w szkoły publiczne. Nie ograniczono się do wprowadzenia obowiązku szkolnego. Zadbano o kształcenie nauczycieli, ich dobre opłacanie, a także o wyżywienie, transport i wyprawki dla uczniów. Wielki nacisk kładzie się nie tylko na przekazywanie wiedzy i umiejętności.

Rywalizacja nie tylko nie uchodzi za coś pożądanego, ale wręcz szkodliwego co jest sprzeczne z trendem popularnym w edukacji i wielu innych aspektach życia w Polsce i nie tylko. Finlandia ma bardzo dobre statystyki czytelnictwa, 85% kobiet i 70% mężczyzn przeczytało w roku przynajmniej 2 książki[1]. W fińskich szkołach lektury czyta się tylko we fragmentach, co zdaniem wielu Polaków jest świętokradztwem.Widać jednak, że nie przeszkadza to rozbudzeniu  zamiłowania do czytania.

Książka ta nie jest bynajmniej peanem na cześć Finlandii. Aleksandra Michta- Juntunen nie pomija negatywnych aspektów życia w tym kraju, ani elementów ich historii i życia społecznego np. traktowania Saamówczy fakt, że społeczeństwo fińskie jest bardzo zamknięte na obcokrajowców.Obala także wiele mitów w tym o fińskich szkołach czy „socjalizmie”.„Finlandia. Sisu, sauna i salmiakki”  to lektura dla czytelników poszukujących przystępnej opowieści o wciąż mało znanymw Polsce kraju.


[1]https://www.granice.pl/news/finlandia-stan-czytelnictwa/8327[ dostęp. 04.04.2022 r.]


Książka dostępna jest w filiach: 6, 7, 48 oraz w serwisach Empik Go i Legimi.

Data publikacji
25 maja, 2022
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne aktualności

Czytniki e-booków już są w ProMediach!

Mamy dla Was nową ofertę! Już są czytniki e-booków Pocketbook Touch Lux 5 do wypożyczania w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Czytniki nie obciążają wzroku, posiadają opcję regulowania rozmiaru czcionki. Jako pierwszy z serii Touch Lux został wyposażony w podświetlenie SMARTlight, które...
 

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5. grudnia szczególnie pragniemy podziękować naszym wspaniałym Wolontariuszkom ze Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora, które od wielu lat poświęcają wolny czas i wspierają nas podczas wydarzeń bibliotecznych. Panie: Stefania, Halina, Urszula Wanda, Krystyna, Helena, Maria i trzy Elżbiety były z nami...
 

Wystawa sensoryczna w ProMediach!

Do 8 grudnia można podziwiać, oglądać i dotykać wystawę sensoryczną dla dzieci, która powstała w ramach projektu Teatr Szeroko Otwarty. Teatr Lalek Pleciuga udostępnił wystawę sensoryczną, którą możecie zobaczyć w filii nr 54 ProMedia (al. Wojska Polskiego 2). Wystawa jest...
 
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content