„Czytamy, polecamy” – recenzje czytelników

Dzień dobry w środę! Prezentujemy kolejną recenzję.

Tym razem na warsztat poszła książka Tobiasza Madejskiego „Jedenastka. Rozmowy o Pogoni”. Zapraszamy!


Tobiasz Madejski, autor książki, jest miłośnikiem piłki nożnej i od dziecka kibicuje Portowcom. Swoje pierwsze doświadczenia, w mediach oraz w sporcie, zdobywał już w wieku 17 lat, publikując na portalu PogonOnline.pl. Impulsem do napisania tej książki był rok 2020 i konieczność przełożenia meczu Pogoni z Lechem Poznań (z powodu występu przeciwników w pucharach). Autor po tym wydarzeniu uświadomił sobie jak wiele różnorodnych emocji budzi z pozoru tak drobna sprawa.

Książka opowiada o tym, że w piłce nożnej chodzi o coś zupełnie innego. Jest to opowieść o emocjach, które potrafi wywołać z pozoru przeciętny klub sportowy. Autor stara się odpowiedzieć na pytanie -dlaczego klub piłkarski generuje aż tak silne emocje? Ta idea doprowadziła go do przeprowadzenia rozmów z osobami, które w różnoraki sposób patrzą na Pogoń.

Tytuł ten nie ma być konkurencją dla poprzednich książek o Pogoni, a raczej ich uzupełnieniem. Zdecydowanie jest mniej „piłkarski”. Warto podkreślić, że pozycja ta nie jest typowo o samej grze w piłkę nożną. Jeżeli szukacie statystyk, liczby bramek, pozycji w tabeli czy innych danych związanych z pogonią, to tutaj ich nie znajdziecie. „Jedenastka” przedstawia zbiór jedenastu rozmów, nie tylko z piłkarzami, ale i kibicami. W książce znajdziecie rozmowę z: Izabellą Woronowicz (prowadzącą od blisko 20 lat pub piłkarski w Szczecinie), TianemWangiem (od dziecka kibicującym Pogoni), Tomaszem Skuzą (z zespołu Quo Vadis, autorem hymnu „My Portowcy”). Bohaterami są również piłkarze, którzy grali zarówno w barwach Pogoni, jak i rywali MKS – Radosław Janukiewicz, Piotr Celeban, Radosław Majdan, Robert Dymkowski. Znajdziecie tu także rozmowę z: Maciejem Milczanowskim (weteranem wojennym), Arturem Kałużnym (byłym prezesem Pogoni), EdimAndradiną (byłym zawodnikiem Pogoni) oraz JarosławemStępskim (wiceprezesem Stowarzyszenia Pogoń Szczecin).Każda z opowiadanych historii jest inna, ale jedno jest pewne – dla każdego z bohaterów książki Pogoń zajmuje ważne miejsce w jego życiu.

Słowo „Jedenastka”, zawarta w tytule książki, jest symboliczną liczbą w świecie piłki nożnej. Tylu zawodników gra w składzie oraz z tylu metrów wykonuje się rzuty karne. Autor potraktował piłkę nożną jedynie jako punkt wyjścia do poruszania również tematów tych około piłkarskich.Tobiasz Madejski podkreśla, że dla jego rozmówców ogromne znaczenie miało (i nadal ma),poczucie przynależności do danej wspólnoty, jaką jest klub piłkarski i jego kibice. Pokazuje, że kibicowanie ulubionemu klubowi może również stać się częścią życia, a czasami nawet wyznaczać jego rytm.


Książka dostępna jest w filiach: 6, 28, 48 i 54.


Korzystając z okazji zapraszamy do obejrzenia wywiadu z autorem książki, który odbył się w październiku 2021 r. w filii nr 7. Spotkanie można obejrzeć TUTAJ.

Autorka: Martyna z filii nr 28

Data publikacji
16 marca, 2022
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne aktualności

Przerwa techniczna w działaniu Sklepu MBP

Drodzy Klienci, planujemy przerwę techniczną w działaniu Sklepu MBP od 25 kwietnia do 31 maja. W tym czasie strona sklepu będzie nieczynna i nie będziemy przyjmować zamówień, zajęci przenoszeniem naszych zasobów do nowego, lepszego magazynu. Zamówienia złożone do 24 kwietnia...
 

Nowości w IBUK libra

Książki w wersjach elektronicznych cieszą się coraz większym uznaniem wśród czytelników. Posiadanie na jednym urządzeniu dostępu do setek tytułów jest dla wielu największą zaletą czytania e-booków. W naszej ofercie oprócz dostępu do dwóch najpopularniejszych aplikacji, czyli Legimi i Empik Go,...
 

„Czytamy, polecamy - recenzje czytelników”

Środa – pora na recenzję. Tym razem, w ramach akcji „Recenzje w dobrym smaku” nasza czytelniczka Julia Chowańska, zrecenzowała dla nas książkę Joanny Bator pt.: „Gorzko, gorzko”. Patchwork z kobiecych emocji – recenzja książki Joanny Bator pt.: Gorzko, gorzko Wydane...
 
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content