książki na półce, w prawym górnym rogu grafika z logo i tekstem Czytamy Polecamy,

„Czytamy, polecamy” – recenzje czytelników

Dziś środa – pora na recenzję!

Tym razem Małgosia z filii nr 43 dzieli się z nami opinią na temat książki pt. „Przewodnik dla dam po halkach i korsarstwie”. Zapraszamy!


„Przewodnik dla dam po halkach i korsarstwie” autorstwa Mackenzi Lee  to drugi tom cyklu o rodzeństwie Montague. Bohaterką jest Felicity Montague – młodsza siostra głównego bohatera pierwszej części zatytułowanej – „Poradnik dla dżentelmena o występku i cnocie”.

Swoją w dużej mierze pozytywną recenzję rozpocznę tym, że część drugą można bez problemu czytać nie znając pierwszej.

Główną bohaterkę spotykamy, gdy odrzuca oświadczyny. Felicity chce być lekarzem, jednak to marzenie jest trudne czy wręcz niemożliwe do spełnienia w XVIII – wiecznej Europie. Wydziedziczona przez ojca utrzymuje się z pracy w piekarni. Niestety odrzucone zaręczyny sprawiły, ze musiała z niej zrezygnować. Nie porzuca jednak swoich marzeń  i wyrusza w podróż w poszukiwaniu lekarza, który pomoże jej je zrealizować.

„Przewodnik dla dam po halkach i korsarstwie”  to przede wszystkim opowieść przygodowa. Bohaterka  wraz z przyjaciółmi wędruje po Europie, trafiając wreszcie na koniec do Algieru, próbując odnaleźć mapę umożliwiającą przełomowe dla ludzkości odkrycie.

W powieści jest i akcja i humor, a życie bohaterów nie raz wisi na włosku.

Bohaterki to atut tej książki. Zarówno Felicity jak i jej odnaleziona po latach przyjaciółka Johanna i Sim – piratka to ambitne i inteligentne dziewczyny, które muszą walczyć ze światem, aby osiągnąć swoje cele. Johanna chce być biologiem,a Sim odziedziczyć po ojcu jego flotę. Jest córką jednego z piratów z wybrzeża Berberii. Uważa, że jest bardziej kompetentna od swoich braci i to ona powinna zastąpić ojca. Na kartach książki wielokrotnie pokazuje, że jest znakomitą wojowniczką, marynarzem i przywódcą.

To bardzo ciekawa postać i szkoda, moim zdaniem, że zarówno jej jak i społeczności z której się wywodzi, jest tak mało w powieści.

Felicity to postać szczególnie ciekawa nie tylko ze względu na swoją wiedzę, inteligencję i ambicje przez co nie przystaje do ówczesnego świata. Nie chce też wychodzić za mąż ani się z nikim związać.

W trakcie trwania opowieści  jej charakter przechodzi małą ewolucję, jednak to się nie zmienia.

Nie jest przez swoją niechęć do związków, ukazywana jako zła pozbawiona uczuć czy chora osoba.  Nikt z bliskich nawet jeśli jej nie rozumie, to nie stara się jej „naprawić” i chwała autorce, że umieściła taki wątek i postać w powieści.

„Przewodnik dla dam po halkach i korsarstwie”  to ekscytująca mieszanka przygody i fantastyki, ukazująca jednak trochę realiów życia w XVIII wieku z ciekawymi i rzadko spotykanymi zarówno w literaturze jak i filmie bohaterkami.


Książka dostępna jest w aplikacji Legimi.

Czytasz? Podziel się opinią! Czekamy na Wasze recenzje: [email protected]

Data publikacji
2 marca, 2022
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne aktualności

OKOlice Literatury 2023 już na horyzoncie

W dniach 25-28 października 2023 r. zaprosimy Was ponownie na nasz tegoroczny festiwal literatury non-fiction OKOlice Literatury. Przed nami piąta, jubileuszowa edycja, którą w całości poświęcimy reportażowi. Będziemy rozmawiać o kulisach pracy reportażysty, rozwoju reportażu po 2010, nowych formach takich...
 

Kody Legimi i Empik Go w październiku 2023 r.

Szanowni Państwo! Drodzy Czytelnicy MBP w Szczecinie! W ramach oferty MBP w Szczecinie Czytelnicy mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do Legimi i Empik Go. Oferta skierowana jest wyłącznie do Czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, którzy mają uregulowane wszelkie zobowiązania...
 

Wirtualne spacery

Wirtualny spacer po naszych filiach? Czemu nie? Przedstawiamy Wam nasz nowy projekt, dzięki któremu możecie poznać nasze filie! Wirtualne spacery pozwolą Wam zwiedzić filie, dowiedzieć się ciekawostek na ich temat oraz obejrzeć wiele zdjęć. Co dwa tygodnie będziecie mogli poznawać...
 

Narodowe Czytanie w krainie odpoczynku [fotorelacja]

Zgodnie z tradycją, jako miejska instytucja kultury włączyliśmy się w akcję Narodowego Czytania, tym razem wizualizując fragmenty powieści „Nad Niemnem”. Przemieniając ProMedia w literacką krainę odpoczynku, spędziliśmy sobotnie popołudnie słuchając przyjemnych głosów, śpiewu ptaków oraz podziwiając rośliny, te w wazonach,...
 
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content