książki na półce, w prawym górnym rogu grafika z logo i tekstem Czytamy Polecamy,

„Czytamy, polecamy – recenzje czytelników”

Dzień dobry w środę 🌞

Prezentujemy kolejną recenzję. Tym razem nasza Czytelniczka Grażyna Królczyńska recenzuje tomik poezji Wandy Sobieralskiej „Kolory Duszy”. Zapraszamy do lektury 🤗

Wanda Sobieralska „Kolory Duszy”

„Wszystko jest poezją, wszyscy jesteśmy poetami” /Edward Stachura/

Słowa Edwarda Stachury w dużej mierze opisują moją definicję poezji. Sens tej wypowiedzi nie umniejsza ani roli poezji, ani zasług i talentu poety. Moim zdaniem jest wręcz odwrotnie, poezja tak pojmowana przybliża się do ludzi i życia codziennego, co z pewnością jest jej zaletą.

Poeta za pomocą słów opisuje swoje przeżycia, które szczególnie poruszyły jego serce i związane z nimi, często skrajne emocje. Upowszechniając swoje wiersze, poeta dzieli się sobą z innymi. Czytający natomiast ma możliwość odnalezienia w tych wierszach siebie oraz przestrzeń na uśmiech, zadumę lub refleksję. Ten sam tekst każdy z nas może interpretować na swój niepowtarzalny sposób, przefiltrowując go przez pryzmat swoich doświadczeń, przeżyć, wspomnień. Nawet te sam utwór poetycki czytany przez tę samą osobę, będącą w różnym wieku lub na innym etapie życia, może mieć dla niej zupełnie inne znaczenie.

Zanim sięgnęłam po tomik poezji Wandy Sobieralskiej „Kolory duszy” zastanawiałam się jakie wiersze w nim znajdę. Znając osobowość autorki wiedziałam, że nie będzie w nim nic tragicznego, przygnębiającego lub szczególnie smutnego. Przekonałam się o tym niebawem. Już sama okładka, subtelna w swoim rysunku, zachęciła mnie do wniknięcia w „Kolory duszy”. A jest ich mnogość i różnorodność, o wielu odcieniach i stopniu nasycenia.

Bogactwo przeróżnych kolorów zauważyłam w wierszach: „Maj”, „Kwiaty marzeń”, „Barwy miłości”. Łagodną szarość ożywioną barwnym motylem odkryłam w wierszu „Pomyślałam o przemijaniu”, a jej mglisty odcień w otoczeniu rudych i brązowych liści w wierszu „Jesień”. Radosną pomarańczową barwę z kapką czerni bez trudu dostrzegłam w wierszu „Zaduma”. Natomiast wiersz „Sierpień” zdominowały odcienie żółcieni. Wszystko pomalowane jest tym energetycznym kolorem: Słońce, piasek na plaży, łany zboża, bele siana, słoneczniki, pole kukurydzy i rzepaku.

A jakie kolory ma wiersz „Życie”? Wiersz, który na tę chwilę najbardziej ze mną współbrzmi? Porównanie życia do przejścia przez chybotliwy most nad rwącą rzeką poruszyło moją wyobraźnię i dało przestrzeń na osobiste skojarzenia. Most- łączenie, ale z pokonywaniem przeszkód, chybotliwość – niestabilność grożąca upadkiem, wir- niebezpieczeństwo, pokusy, trudne sytuacje.

Czyż nie takie jest nasze życie? Szczęśliwe, pasjonujące, radosne, trudne, niebezpieczne, smutne… różnorodne, jak spektrum kolorów, które przenikają się i mieszają, tworząc nowe.

Czytanie wierszy Wandy było dla mnie miłą chwilą, w której na nowo odkryłam, że poezja to coś wspaniałego i dlatego szczerze polecam „Kolory duszy” z nadzieją, że i dla Was staną się prawdziwą przyjemnością.

Data publikacji
3 sierpnia, 2022
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne aktualności

Czytniki e-booków już są w ProMediach!

Mamy dla Was nową ofertę! Już są czytniki e-booków Pocketbook Touch Lux 5 do wypożyczania w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Czytniki nie obciążają wzroku, posiadają opcję regulowania rozmiaru czcionki. Jako pierwszy z serii Touch Lux został wyposażony w podświetlenie SMARTlight, które...
 

Gdzie kończy się książka, a zaczyna gra, czyli powieści interaktywne i hipertekstowe.

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy zorganizowanej przez Teatr Lalek „Pleciuga”. Będziecie mogli zobaczyć książki, które można czytać nielinearnie, czyli takie, które wyrażają treść nie tylko za pomocą tekstu, lecz także przez sposób wydania, formę zapisu czy obecność ikonografik. Wystawa jest dostępna...
 

Mikołajki w bibliotece!

Ho, ho, ho! Czy są tutaj jacyś grzeczni Czytelnicy? Dziś odwiedziły nas świąteczne skrzaty i zostawiły dla Was książkowe upominki. Prezent czeka na każdego, kto nas odwiedzi i wypożyczy książkę, grę lub audiobooka! Zapewniamy, że każdy znajdzie coś dla siebie,...
 
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content