„Czytamy, polecamy – recenzje czytelników”

Witajcie w wakacje! Pierwsza wakacyjna porcja naszego regularnego cyklu z recenzjami przed Wami. Dziś, nasza Czytelniczka, Grażyna Królczyńska poleca powieść „Cudze słowa” Wita Szostaka. Zapraszamy do lektury 😊

Wit Szostak „Cudze słowa”

Powieść Wita Szostaka (Dobrosława Kota), krakowskiego pisarza i filozofa „Cudze słowa”, bo o niej mowa, zaciekawiła mnie zarówno ze względu na treść, jak i oryginalną formę. Wyróżnia ją wykwintny język, którym autor opisuje ludzi, smaki, zapachy. Dodatkowym atutem jest fakt, że w treść swojej opowieści wplata wiele cennych rozważań filozoficznych. Niemniej jednak, najistotniejsze dla mnie było to, że skłoniła mnie ona do wielu refleksji i pytań na temat cudzych słów, którymi opisują nas inni.

Autor, przy pomocy cudzych słów, stworzył postać głównego bohatera. Jest nim Benedykt, twórca i właściciel krakowskiej restauracji. Cudze słowa należą do siedmiu różnych osób, pozostających w różnych relacjach z bohaterem. Jest więc ukochanym synem, ulubionym studentem, kolegą z podwórka, kochankiem. Osoby, które słowem malują jego obraz pochodzą z różnych okresów jego życia, różnych środowisk, mających różne wykształcenie. Należałoby oczekiwać, że wielość perspektyw powinna dać pełny obraz człowieka, ale tak się nie dzieje. Kiedy już mamy o nim jakieś wyobrażenie, zaraz zostaje ono zburzone przez opowieść innej osoby. Z każdej opowieści wyłania się Benedykt w odmienionej wersji siebie, choć to przecież wciąż ta sama osoba.

Zaintrygowało mnie to bardzo i skłoniło do głębszych przemyśleń. Oto one.

W oczach różnych ludzi wydajemy się być zupełnie kimś innym. Może dlatego, że przed innymi odsłaniamy tyle, ile chcemy i każdemu co innego. Ponadto każdy z nas nie jest jednakowo ważny dla innych oraz budzi inne emocje. Czy więc nasz obraz stworzony z różnych narracji jest tym prawdziwym?

Zdarza się też często, że ludzie tworząc obraz drugiego człowieka wierzą, że jest prawdziwy, bez próby głębszych dociekań i ewentualnej weryfikacji tego obrazu.

Czy możliwe jest więc poznanie „ prawdziwego ja” drugiego człowieka?

Oprócz tego, każdy z nas jest tym, kim chce by go widzieli inni ludzie. Czasami stwarza siebie zupełnie kimś innym niż jest w rzeczywistości, a tak naprawdę żyje nie własnym, a cudzym życiem. Czy więc to nie to my decydujemy na ile damy się poznać innym?

Ważne jest także to, że przez sposób opisywania innych dajemy się poznać my sami i ujawniamy prawdę o sobie, często nie zdając sobie z tego sprawy.

Bez względu na to, czy zechcemy odpowiedzieć sobie na te pytania, warto zapamiętać tę zasłyszaną, jakże niezwykle mądrą myśl „ Nie mogę przejmować się tym co mówią inni, bo innych jest dużo i każdy mówi co innego”.

Grażyna Królczyńska


Dziękujemy za recenzję.

Książka dostępna jest w filiach nr 4 i 28 oraz w serwisach Legimi i Empik Go.

Miłej lektury!

Data publikacji
6 lipca, 2022
Udostępnij
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Zobacz też inne aktualności

Czytniki e-booków już są w ProMediach!

Mamy dla Was nową ofertę! Już są czytniki e-booków Pocketbook Touch Lux 5 do wypożyczania w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Czytniki nie obciążają wzroku, posiadają opcję regulowania rozmiaru czcionki. Jako pierwszy z serii Touch Lux został wyposażony w podświetlenie SMARTlight, które...
 

Gdzie kończy się książka, a zaczyna gra, czyli powieści interaktywne i hipertekstowe.

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy zorganizowanej przez Teatr Lalek „Pleciuga”. Będziecie mogli zobaczyć książki, które można czytać nielinearnie, czyli takie, które wyrażają treść nie tylko za pomocą tekstu, lecz także przez sposób wydania, formę zapisu czy obecność ikonografik. Wystawa jest dostępna...
 

Mikołajki w bibliotece!

Ho, ho, ho! Czy są tutaj jacyś grzeczni Czytelnicy? Dziś odwiedziły nas świąteczne skrzaty i zostawiły dla Was książkowe upominki. Prezent czeka na każdego, kto nas odwiedzi i wypożyczy książkę, grę lub audiobooka! Zapewniamy, że każdy znajdzie coś dla siebie,...
 
Scroll Up
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.
Skip to content