Rozpoczął się rok szkolny. Pamiętajcie, że w naszej bibliotece znajdziecie regał z lekturami szkolnymi, które już za chwilkę mogą być Wam bardzo potrzebne. A może ktoś miałby po prostu ochotę przypomnieć sobie którąś lekturę z młodszych lat?
Jedną z naszych ulubionych jest „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery, prawdziwa klasyka otwierająca cykl poświęcony życiu Ani Shirley.
Powieść po raz pierwszy została wydana w 1908 roku, polskie wydanie pojawiło się trzy lata później. Książka podbiła serca czytelników na całym świecie, doczekała się wielu przekładów, wznowień wydawniczych oraz ekranizacji.
Jest to powieść o jedenastoletniej, rudej dziewczynie, która miała trudne dzieciństwo. Trafia jednak na Zielone Wzgórze - jedno z gospodarstw w Avonlea, w Kanadzie pod opiekę państwa Cuthbertów – Maryli oraz Mateusza. To tam rozgrywają się wszystkie przygody bohaterki.
Opiekunowie, mimo braku wiedzy o wychowaniu dziecka, starają się jak mogą, aby zadbać o jej wykształcenie oraz przyszłość. Nie jest to jednak proste przy jej roztrzepanym, niezdarnym zachowaniu. Czas sprawia, że w samotnej, upartej i nieszczęśliwej bohaterce następuje wewnętrzna metamorfoza.
Czytając o losach Ani, razem z nią przeżywamy mnóstwo emocji takich jak smutek czy radość. Czujemy, jakbyśmy brali udział w jej życiu i razem tworzyli historię na Zielonym Wzgórzu. O tym jakie miała przygody część z Was na pewno wie, a tych którzy nie znają zachęcamy do przeczytania.
A może macie inne ulubione lektury do których chętnie wracacie?
Katarzyna Fertała, filia nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie