Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Filia nr 54 (ProMedia) » Spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską

Spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską

Spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską

Zapraszamy do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) 21 września 2018 (piątek) o godz. 18.00 na spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, znakomitą pisarką i reporterką „Gazety Wyborczej”. Jej ostatnia książka, „Komeda. Osobiste życie jazzu”, to poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą – i często jedyną – namiastką wolności. Spotkanie poprowadzi Anna Godzińska.

Bohaterka naszego spotkania ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1998 roku pracuje w „Gazecie Wyborczej”. Mieszka w Sopocie. Jej głośny debiut książkowy – "Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego" ukazał się w 2011 roku. Autorka dotarła do nieznanych zapisków duchownego, dzięki którym przełamała stereotyp postrzegania jej bohatera jako "poety od biedronek". "Można powiedzieć o nim przeciwstawne rzeczy i wszystkie okażą się prawdą" – udowadnia swoją książką.

W 2016 roku została finalistką Nagrody Literackiej Nike za tom reportaży "1945. Wojna i pokój". Za wydrukowany w "Dużym Formacie" tekst "Śpiewać, hitlerówy!", który wszedł do książki, otrzymała Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego 2015. W tym też roku książka Grzebałkowskiej otrzymała Nagrodę im. Torańskiej za "wybitny reportaż historyczny o latach wychodzenia z wojennej traumy, ale także o czasie nadziei".

Kolejna ważna książka Magdaleny Grzebałkowskiej to "Beksińscy. Portret podwójny", za którą w plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej w Katowicach otrzymała Śląski Wawrzyn Literacki. Jest to opowieść o ojcu i synu. O poszukiwaniu miłości i nieumiejętności jej wyrażenia. Zdzisław Beksiński w historii polskiej sztuki zapisał się jako jeden z najciekawszych, ale i kontrowersyjnych malarzy. Jego syn Tomasz był wziętym dziennikarzem muzycznym. Obaj w swoich dziedzinach byli wybitni.

I Krzysztof Komeda - człowiek tajemnica. Listów nie pisał. Dzienników nie prowadził. Mruk. Miły. Uśmiechnięty. Osobny – tak o nim mówili. Większość tego, co wiemy o Krzysztofie Komedzie, pochodzi ze wspomnień jego żony. Często sprzecznych z tym, co pamiętają inni. Agnieszka Osiecka pisała, że gdy grał na fortepianie, jego dłonie opowiadały „małe, kameralne historie o niebie dla dwojga osób”. Ale jego życie taką historią nie było.

By poznać prawdę o jednym z najwybitniejszych polskich muzyków, którego kołysankę z „Dziecka Rosemary” nucił cały świat, Magdalena Grzebałkowska odwiedza między innymi państwa skandynawskie, Rosję i Stany Zjednoczone. Dociera do ostatniego żyjącego świadka tragicznego upadku ze skarpy sprzed pięćdziesięciu lat i jako pierwsza przedstawia jego wersję wydarzeń. Odkrywa osobiste życie polskiego jazzu – Komedy i środowiska, w którym się obracał: od barwnego życia Piwnicy pod Baranami i narodzin warszawskiego Jazz Jamboree aż po Los Angeles tuż po lecie miłości. Poznaje historie ludzi, którzy dla muzyki porzucali pracę, dzieci, dostatnie życie.

Zapraszamy na spotkanie z autorką niezwykłych i mądrych książek o wybitnych osobowościach naszej kultury. Wstęp wolny.

Informacja Administratora Danych

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie