Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Filia nr 54 (ProMedia) » Sny umarłych. Rocznik polskiego weird fiction 2018

Sny umarłych. Rocznik polskiego weird fiction 2018

Sny umarłych. Rocznik polskiego weird fiction 2018

Zapraszamy 30 sierpnia 2018 roku o godz. 18.00 do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) na spotkanie promujące zbiór opowiadań "Sny umarłych. Rocznik polskiego weird fiction 2018".

Jest to publikacja wyjątkowa na polskim rynku literatury fantastycznej. W zorganizowanym naborze wyłoniono dwadzieścia trzy opowiadania polskich autorów, prezentujących teksty z szeroko pojętego gatunku literackiego, jakim jest weird fiction. Dodatkowo, zaproszono trzech autorów z zagranicy: Thomasa Ligottiego, Morta Castle i Davida Harringtona. Opieką redakcyjną i doborem opowiadań zajęli się: Wojciech Gunia (autor „Nie ma wędrowca”, „Powrót”) i Krzysztof Grudnik (doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca, krytyk literacki, tłumacz. Autor książek „Tożsamość katoptryczna w nowelistyce Stefana Grabińskiego” i „Okultyzm i nowoczesność. Studium literackie””. Autorem grafiki, która znalazła się na okładce jest polski malarz Marcin Sacha.
„Weird fiction jest terminem szerokim, który nie określa osobnego gatunku, a raczej przenika inne gatunki fantastyczne, lub oplata je niczym macki z Lovecraftowych opowieści. Dlatego w "Snach umarłych" znajdziecie opowiadania, które oprócz weird fiction mogą być sklasyfikowane bardzo różnie: jako science fiction, horror, realizm magiczny, bizarro, opowieść gotycka lub o duchach. Żaden gatunek nie ma bowiem monopolu na dziwność”. (Krzysztof Grudnik).
W spotkaniu weźmie udział dwoje autorów: Agnieszka Kwiatkowska, autorka zbioru opowiadań "Drugi peron", i Tomasz Połoński, miłośnik grecko-rzymskiego antyku, sarmackiej Polski i opowieści niesamowitych.

Agnieszka Kwiatkowska, urodzona w 1978 roku. Mieszka w Warszawie, pisanie to jej hobby, które od miesięcy próbuje przekuć w pełnowymiarową książkę. Pasjonatka sów, lubi dobrą kawę, kraftowe piwo i włoską kuchnię. Pierwsze kroki stawiała nieśmiało na „Szortalu”, gdzie ukazał się je debiut w konwencji grozy, czyli „Świat według łyżeczki”. Później na dłużej związała się z „Magazynem Histeria”, w którym opublikowała kilka tekstów. Jej debiutem książkowym jest zbiór „Drugi peron i inne opowiadania”, którego tytułowy tekst jest początkiem przygody z grozą; pierwsza jego wersja powstała kilka lat temu.

Tomasz Połoński, urodzony w roku 1985 w Szczecinie, debiutował opowiadaniem „Rubieżyca” w antologii „Po drugiej stronie. Weird fiction po polsku”. Pisząc stara się nadawać skomplikowanym treściom przejrzystą formę. Jego zdaniem prawdziwie dobra literatura to taka, która wywołuje poruszenie emocjonalne i pobudza do refleksji intelektualnej, zapewniając jednocześie dozannia estetyczne. Obecnie pracuje nad cyklem opowiadań zatytułowanym „Królestwo pod księżycem”.
Spotkanie poprowadzi Damian Romaniak.
Wstęp wolny, zapraszamy!
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie