Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Filia nr 4 » Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2018 - relacja

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2018 - relacja

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2018 - relacja

W dniach od 8 do 15 maja 2018 obchodziliśmy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Hasło promujące tegoroczne święto książki brzmiało: (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA.

1 „Polska Ludowa wczoraj i dziś. Spotkanie z PRL–em w literaturze” - wykład i dyskusja
Członków osiedlowego Klubu Seniora zaprosiliśmy do udziału w spotkaniu czytelniczym o życiu i kulturze okresu Polski Ludowej. Naszym gościom  zaproponowaliśmy obejrzenie prezentacji multimedialnej, która przedstawiała epizody z życia codziennego epoki. Przedstawiliśmy ponadto różnorodną literaturę dającą świadectwo tamtym czasom. Wśród omawianych i cytowanych książek znalazły się między innymi  powieści Anny Cieplak oraz reportaż Piotra Nestorowicza pt.: „Każdy został człowiekiem„. Przygotowany przez panią Barbarę Więckowską materiał wykładowy oraz pokaz slajdów zachęcił  uczestników spotkania do bardzo ożywionej dyskusji. Goście próbowali opisać swój stosunek do minionej epoki. Wspominano ducha i charakterystyczny klimat tamtych czasów, dzielono się swoimi wspomnieniami i refleksjami. Było to bardzo miłe i sympatyczne spotkanie. Nasi goście byli w bibliotece bliski dwie godziny. Żal było się rozstawać, bo rozmowy o czasach minionych  nie tylko uporządkowały wiedzę o przeszłej epoce ale przede wszystkim stały się dla naszych gości sentymentalną wyprawą w czasy ich szczęśliwej młodości.

2.   „Od czytelników dla czytelników” - kiermasz książki.
Czytelnicy odwiedzający bibliotekę w dniach jej święta  mogli wybrać dla siebie książki, które znalazły się na przygotowanym przez bibliotekarzy kiermaszu. Zgromadzone zbiory pochodziły od darczyńców. Wielu naszych czytelników skorzystało z tej miłej formy popularyzacji czytelnictwa.

3.  „Kolorowe zakładki” - warsztaty plastyczne.
Najmłodszym czytelnikom oraz ich opiekunom zaproponowaliśmy spędzenie czasu w bibliotece przy tworzeniu wielobarwnych zakładek do książek. Można było je udekorować ozdobnymi tasiemkami, piórkami i kolorowymi wycinankami. Warsztaty plastyczne odbywały się  przez cały czas trwania Ogólnopolskiego Tygodnia  Bibliotek.  Każdego dnia przy stoliczku zasiadały dzieci, by kreatywnie wykonać dla siebie, a często także dla swoich bliskich, ozdobną zakładkę do książki. 

4.  „W świecie książki” - wizyta czytelnicza.
W ostatnim dniu obchodów święta książki odwiedziły nas dzieci z Przedszkola „Zefirek”. Wspólnie z naszymi małymi gośćmi  zanurzyliśmy się w świat pięknie wydanych książek. Dzieci poznały także zwyczaje regulujące korzystanie ze zbiorów bibliotecznych, przyjrzały się pracy bibliotekarzy i zwiedziły salę biblioteczną. Z pewnością nie było to nasze ostatnie spotkanie. Mamy nadzieję, że dzieci wkrótce zapisane zostaną do biblioteki i już na stałe będą uczestniczyć w w jej kulturalnym życiu.


 

 

 

 

 

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie