Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Filia nr 4 » Ferie zimowe

Ferie zimowe

Ferie zimowe

Tradycją naszej filii są organizowane w okresie ferii zimowych zajęcia czytelnicze, w których uczestniczą dzieci w wieku wczesnoszkolnym, choć zdarza się również, że do wspólnej zabawy przyłączają się ich starsi koledzy, a także rodzice i dziadkowie. Nasze spotkania zawsze przebiegają w ciepłej i przyjaznej atmosferze, a wspólnie spędzany czas wypełniają zabawy literackie i plastyczne.
Motywem przewodnim tegorocznych ferii stały się przysłowia, aforyzmy i literackie cytaty. Podczas dziesięciu spotkań, które zatytułowaliśmy „Skrzydlate słowa”, dzieci poznały znaczenie wielu powiedzeń i porzekadeł, a w ich praktycznym zastosowaniu wielokrotnie pomogła lektura zabawnych historyjek, które w książce zatytułowanej „Co to znaczy...” przedstawił Grzegorz Kasdepke. Wspólne spotkania uwieczniliśmy na zdjęciach, zaś prace plastyczne do dziś zdobią biblioteczne wnętrza. Nagrodą dla wszystkich uczestników ferii było spotkanie autorskie z panem Tomaszem Nowaczykiem, który w niezwykle sympatyczny i ciekawy sposób włączył dzieci do wspólnego odczytania wierszy z tomiku pt. Gupik ma szczęście. Poniżej prezentujemy fotografie oraz krótką relację z poszczególnych spotkań.

Styczniowe klimaty
Ponieważ najłatwiej rozpocząć znajomość od rozmowy o pogodzie, to my również rozpoczęliśmy zajęcia od przysłów na ten bardzo popularny temat. Przygotowaliśmy przede wszystkim powiedzenia związane ze styczniową aurą i jej wpływie na pogodę w pozostałych miesiącach roku. Spotkanie zakończyliśmy wykonaniem dwóch prac plastycznych: „Moje wymarzone zimowe ferie” oraz „Moje wymarzone wakacje”.
Biały kruk
Jak wiemy, widok tych szlachetnych ptaków należy do rzadkości. Jakie przedmioty określamy tymi słowami? W zrozumieniu tego idiomu pomogła nam książka Agnieszki Frączek pt. „Siano w głowie…” Rozmowie towarzyszyły oczywiście zajęcia manualne. Dzieci narysowały swój portret, a z powstałych prac utworzyliśmy album. I tak powstał nasz biblioteczny „biały kruk”.
Jak pies z kotem
W wielu przysłowiach życiowe mądrości skrywane są pod postacią zwierząt. Jakże często te sympatyczne i nikomu nie wadzące stworzenia muszą dźwigać na sobie ciężar naszych wad i przewinień, prawda? Wbrew obiegowym opiniom nasi czworonożni podopieczni często bardzo się lubią i wspólnie wychowują. Na poparcie tego stwierdzenia wykonaliśmy wizerunki tych popularnych zwierząt, po czym kartonowe postacie kotów i piesków zgodnie ozdobiły boki bibliotecznych regałów.
Słowna uczta
Tym razem zaznajomiliśmy się z przysłowiami z motywem kulinarnym. Dowiedzieliśmy się, co oznaczają powiedzenia: „być nie w sosie”, „bułka z masłem” czy „dolewać oliwy do ognia”. W zrozumieniu tych powiedzeń pomógł nam niezawodny Bartuś, postać z książki Grzegorza Kasdepke. W wielu porzekadłach symbolem zdrowia, urodzaju i dostatku są owoce, zwłaszcza niezwykłymi cechami obdarzone zostały jabłka i gruszki. Stąd narodził się pomysł, by w stylizowane formy tych owoców tchnąć życie. Dzieci pięknie ozdobiły papierowe owoce - domalowały i dokleiły oczy, nosy, usta… Popatrzcie, proszę, jak ładnie to nam wyszło!
Nie ma to jak u babci i dziadka!
Ostatni dzień pierwszego tygodnia ferii zbiegł się ze świętem Babci i Dziadka. Nasze spotkanie poświęciliśmy więc osobom, które okazują swoim bliskim troskę, oddanie i dobroć. Wyszukaliśmy przysłowia oraz złote myśli, które w pięknych i poetyckich słowach wyraziły podziękowania za okazywaną miłość Przeczytaliśmy również przezabawną historyjkę o tym, jak cierpliwe i pomysłowe bywają babcie, by sprostać wszystkim potrzebom swoich wnucząt („Co!”, Katel Lum). Wszyscy uczestnicy zajęć zgodnie przyznali, że na to święto należy przygotować szczególny prezent. Coś, co powie dziadkom, jak bardzo ich kochamy! Do wykonania okolicznościowych laurek przystąpili wszyscy uczestnicy spotkania, w tym rodzice naszych małych czytelniczek. Należy koniecznie dodać, że dzięki obecności osób dorosłych, nasze spotkanie przebiegło w uroczystej, niemal rodzinnej atmosferze.
Żywioły, że aż strach!
Tym razem spośród mnogości przysłów i związków frazeologicznych wybraliśmy te, które nawiązują do potężnych i groźnych żywiołów. Rozważaliśmy, czy warto „palić za sobą mosty” i „rzucać słowa na wiatr”. Stwierdziliśmy, że niezwykle przyjemnie jest „być w siódmym niebie”, a jeszcze przyjemniej jest wtedy, kiedy innym uchylamy nieba. Na temat zajęć plastycznych obraliśmy wodę, a w szczególności to, co w niej żyje. Z kolorowego brystolu dzieci wycięły różne formy ryb, ośmiornic, a także wieloryba, i pięknie jej ozdobiły.
Wąż w kieszeni?
Podczas tego spotkania dokładnie omówiliśmy znaczenie słowa idiom, ukazaliśmy jego dwoistą naturę i ważną rolę, jaką pełni w kulturze słowa. Bez niego trudno jest poznać duszę języka, ponieważ to właśnie idiomy stanowią o jego niepowtarzalności i bogactwie. Naszym rozważaniom przerwał widok wyłaniającego się spod wieszaka na ubrania węża?! Postanowiliśmy go pochwycić i dodatkowo pokolorować, by mógł dołączyć do naszej galerii zwierząt.
Serce na dłoni
Jeszcze nie wybrzmiało święto dziadków, a my ponownie powróciliśmy myślami do ciepłych i serdecznych relacji. Z księgi przysłów wybraliśmy powiedzenia związane z sercem. Przeczytaliśmy też bardzo wzruszającą opowieść o sercu przepełnionym dobrocią („Najpiękniejsze serce”). Jej autorem jest Bruno Ferraro – włoski duchowny. By dopełnić ten miły temat, dzieci wykonały piękne stylizowane serca, by móc je podarować bliskim osobom. Dodamy jeszcze tylko, że w trakcie wykonywania pracy plastycznej delektowaliśmy się smakiem czekoladowego piernika, by osobiście przekonać się o prawdziwości powiedzenia, że „droga do serca prowadzi przez…” O, to naprawdę działa!
Pierwsza myśl najlepsza!
Tym razem zajęcia zdominowały liczby pierwsze. Przysłuchiwaliśmy się opowieściom Bartka, bohatera zbioru przysłów pt. „Co to znaczy…”, który w przystępny i żartobliwy sposób objaśnił znaczenie przysłów o „sześciu kucharkach” i „piątej wodzie po kisielu”. W następnej części spotkania dzieci zastosowały w praktyce powiedzenie Pierwsza myśl najlepsza i zbudowały z klocków Lego kompozycje według pomysłu, który jak pierwszy przyszedł im do głowy.
Historia kołem się toczy
Na zakończenie ferii postanowiliśmy podsumować dotychczas zdobytą wiedzę, podzielić się wyniesionymi z zajęć wrażeniami i emocjami. Przysłowia, które dzieciom najbardziej zapadły w pamięć, zostały w ozdobny sposób przeniesione na kartki czerpanego papieru. Pierwsza litera zdania zyskała na dodatkowym wyglądzie, zgodnie z dawną sztuką iluminowania tekstu. Przy okazji tego spotkania przypomnieliśmy dawne formy książki oraz materiały piśmiennicze. I tak czas naszych spotkań feryjnych dobiegł końca. Dzieciom i ich rodzicom serdecznie dziękujemy za miłe i aktywne uczestnictwo w zajęciach. Miejmy nadzieję, że wspólnie spędzony czas na długo wszystkim pozostanie w pamięci, a zdobyta wiedza pomoże w dobrym i szczęśliwym życiu. I jeszcze na osłodę…
Spotkanie autorskie z panem Tomaszem Nowaczykiem
Prawdziwym i niezwykle sympatycznym zwieńczeniem ferii zimowych w naszej bibliotece okazało się spotkanie z autorem tomiku wierszy dla dzieci pt. „Gupik ma szczęście”. Pan Tomasz, na co dzień artysta kabaretowy, zaproponował gościom udział w zabawie słowem. Lektura zabawnych wierszyków, odznaczających się niezwykłym humorem i zaskakującą puentą, dostarczyła wszystkim doskonałej zabawy, stała się także pretekstem do rozmów na całkiem poważne tematy. Dzieci bardzo chętnie i radośnie uczestniczyły w słownych szaradach, próbowały także odgadnąć znaczenie przytaczanych powiedzeń i związków frazeologicznych, a przy tym doskonale się bawiły. Śmiechom i wesołości nie było końca, a uśmiech zniknął z twarzy jedynie na wieść o końcu spotkania. Panu Tomaszowi oraz wszystkim naszym gościom raz jeszcze serdecznie dziękujmy za niezwykle mile spędzony czas. Żegnamy się z wiarą na ponowne spotkanie. Do zobaczenia!

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie