Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Filia nr 4 » DKK 4

DKK 4

DKK 4

Dyskusyjny Klub Książki przy filii bibliotecznej nr 4 zaprasza wszystkich wielbicieli książek w każdą drugą środę miesiąca. Spotkania prowadzi Aldona Pietkiewicz.

Podczas kolejnego spotkania, które odbędzie się 14 lutego 2018 0 godz. 17.45 porozmawiamy o książce "Pieczeń dla Amfy" Salci Hałas.

Na spotkaniu, które odbyło sie 10 stycznia 2018 o godz. 17.45 dyskutowaliśmy o książce "Kolacja" Hermana Kocha.

Na spotkaniu, które odbyło się 13 grudnia 2017 rozmawialiśmy o książce "Wchodzi koń do baru" Dawida Grosmana.

Na spotkaniu, które odbyło się 15 listopada 2017,  o godz. 17.30, omówiliśmy książkę Marcina Wichy pt. "Rzeczy, których nie wyrzuciłem".

Na spotkaniu DKK, które odbyło się 4 października o godz. 17.30, rozmawialiśmy o powieści Michaela Crummeya pt. "Dostatek".

Podczas spotkania 13 września, rozmawialiśmy o książce Wiesława Myśliwskiego "Widnokrąg".

Na spotkaniu członków Klubu, które odbyło się 12 lipca o godz. 17.30, rozmawialiśmy o książce  Arundhati  Roy pt. „Bóg rzeczy małych".    

Na spotkaniu, które odbyło się 14 czerwca o godz. 17.30, rozmawialiśmy o książce „Obsoletki” Justyny Bargielskiej.  

Na spotkaniu w maju dyskutowaliśmy o "Pustelni Parmeńskiej" Stendhala.

Na spotkaniu, które odbyło się 5 kwietnia 2017, o godz. 17.30, rozmawialiśmy o książkach „Szum” oraz „Włoskie szpilki”, autorstwa Magdaleny Tulli. 

Na spotkaniu, które odbyło się 1 marca 2017, o godz. 17.30, rozmawialiśmy o książce "Droga", Cormaca McCarthy'ego.

Na spotkaniu, które odbyło się 8 lutego 2017, o godz. 17.30, omawialiśmy książkę „Bornholm, Bornholm”, Huberta Klimko-Dobrzanieckiego.

Na spotkaniu, które odbyło się 11 stycznia 2017 (środa) o godz. 17.30 rozmawialiśmy o książce Marty Abramowicz pt. "Zakonnice odchodzą po cichu". Spotkania DKK przeprowadzone w 2016 roku

Na spotkaniu, które odbyło się 7 grudnia 2016 rozmawialiśmy o książce Idy Linde pt. "Jeśli o tobie zapomnę, stanę się kimś innym".

Na spotkaniu 2 listopada 2016, o godz. 17.30, omawialiśmy książkę „Kobiety Kossaków”, autor: Joanna Jurgała-Jureczek.

Na spotkaniu 5 października, o godz. 17.30 rozmawialiśmy o książce „Buddenbrookowie", autor: Tomasz Mann.

Na spotkaniu, które odbyło się 6 lipca, o godz. 17.30, dyskutowaliśmy o książce „Hanemann", autor: Stefan Chwin.

Na spotkaniu, które odbyło się 1 czerwca, o godz. 17.30, rozmawialiśmy o książce „Pokój”, autor: Emma Donoghue.

Na spotkaniach, które odbyły się 4 i 20 maja, o godz. 17.30, rozmawialiśmy o książce "Pani Bovary" Gustawa Flauberta.

Na spotkaniu, które odbyło się 6 kwietnia, o godz. 17.30, rozmawialiśmy o książce „Muzeum ciszy", autor: Yoko Ogawa.

Na spotkaniu, które odbyło się 2 marca, o godz. 17.30, rozmawialiśmy o książce Milana Kundery  „Żart".

Na spotkaniu 3 lutego 2016, o godz. 17.30, omówiliśmy książkę „Zawsze jest dzisiaj", autor: Michał Cichy.

Na spotkaniu 13 stycznia 2016, o godz. 17.30, omówiliśmy książkę „Guguły" Wioletty Grzegorzewskiej.

Spotkania DKK przeprowadzone w 2015 roku

Na spotkaniu, które odbyło się 2 grudnia, o godz. 17.30, omawialiśmy książkę Marcina Wichy pt. "Jak przestałem kochac design".

W listopadzie  omawialiśmy książkę Dominique Loreau pt. "Sztuka minimalizmu w codziennym życiu". Spotkanie odbyło się 5 listopada, o godz. 17.30.

Twórczość Harukiego Murakamiego wywołała wśród uczestników Klubu duże zainteresowanie i emocje czytelnicze. W związku z niedosytem rozmów na temat książki pt. "Kafka nad morzem" postanowiliśmy spotkać się ponownie, by dogłębniej zanalizować tę powieść. Zatem wszystkich zainteresowanych twórczością Murakamiego zaprosiliśmy do dyskusji 22 października (czwartek) o godz. 17.30.

Na spotkaniu, które odbyło się 2 września 2015, o godz. 17.30, omawialiśmy książkę „Czarodziejska góra" Tomasza Manna.Spotkania DKK przeprowadzone w 2014 roku 

W poszukiwaniu tajemnicy życia
Listopadowe spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone zostało twórczości Michaiła Bułhakowa, a zwłaszcza dziełu jego życia - powieści „Mistrz i Małgorzata”. Zasiadając do dyskusji o książce, którą autor nazwał swoim „zachodem słońca”, rozmówcy mieli świadomość, że właśnie rozpoczęli trudną wędrówkę po labiryncie symboli i odwołań literacko-kulturowych. Przeczuwali także, że nie dotrą do końca tej drogi, bo trudno będzie znaleźć rozwiązania wszystkich zagadek. Wiedzieli bowiem, że duchowy rozmach utworu nie może podlegać jednolitej interpretacji, przeciwnie - stanowi materiał do wielokrotnego odczytania i objaśniania.
Świat przedstawiony w powieści Bułhakowa oparty został na grze przeciwieństw. Z jednej strony stanowi obraz totalitarnego zniewolenia, z drugiej zaś, jest świadectwem zwycięstwa prawdy, dobra i sprawiedliwości; zaświadcza o miłości, która ma moc ocalenia wartości, i ukazuje siłę literatury, która może zmienić świat.
W poszukiwaniu nowych odpowiedzi na pytania o sens i tajemnice życia uczestniczyło sześciu klubowiczów.
Kolejne spotkanie odbędzie się 3 grudnia o godz. 17.30. Tym razem przedmiotem rozmowy stanie się powieść „Grandhotel” Jaroslava Rudiša - przedstawiciela młodego pokolenia czeskich twórców. Dyskusja poprzedzona zostanie pokazem multimedialnym o współczesnej literaturze czeskiej.
[5 listopada 2014]

Rodzina cieszy, gdy jest
Październikowemu spotkaniu członków Dyskusyjnego Klubu Książki patronowała literatura, której fabuła utkana została z prawdziwych zdarzeń i faktów. Jeannette Walls jest znaną nowojorską dziennikarką, osobą spełnioną zawodowo i szczęśliwą w związku małżeńskim. Mówi, że „od życia dostała dobre karty”. Kilka lat temu publicznie je odkryła i w książce zatytułowanej „Szklany zamek” przedstawiła obraz swojej rodziny. Okazało się, że jej dzieciństwo naznaczone zostało dramatycznymi przeżyciami i wydarzeniami. Małżeństwo Wallsów nie potrafiło zapewnić swoim dzieciom godnego i bezpiecznego życia, ale rozwijało w nich wyobraźnię, uczyło życiowej odwagi i pokonywania przeszkód. Historia opowiedziana w „Szklanym zamku” jest świadectwem siły rodzinnych więzów, triumfu nad przeciwnościami losu i odnajdywania radości z życia, które choć potrafi być bardzo bolesne, nigdy tak naprawdę nie przestaje być piękne.
Podczas siódmego spotkania DKK doświadczeniami z odbioru lektury podzieliło się osiem osób. Kolejne klubowe spotkanie odbędzie się 5 listopada o godz. 17.30, a uwagę rozmówców zaprzątnie analiza „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa.
[1 października 2014]