Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Filia nr 54 (ProMedia) » Z dala od orkiestry. Projekcja filmu

Z dala od orkiestry. Projekcja filmu

Z dala od orkiestry. Projekcja filmu

25 stycznia 2018 (czwartek) o godz. 18.00 zapraszamy do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) na projekcję pełnometrażowego filmu dokumentalnego pt. „Z dala od orkiestry”, w reżyserii Rafaela Lewandowskiego. Jest to 86-minutowa, wielowątkowa opowieść o niezwykłej historii Zygmunta Lubicz Zaleskiego - filozofa, literata i poety, który spędził większość swojego życia we Francji. Jak wielu innych działaczy niepodległościowych zmuszonych do emigracji z powodów politycznych, był aktywny „z dala od orkiestry”. Mimo tego miał istotny wkład w budowę silnej i niezależnej Polski poprzez kulturę. Projekcja adresowana jest do młodzieży oraz osób dorosłych i jest częścią ferii w bibliotece.

Wstęp wolny.

Z DALA OD ORKIESTRY
reż. Rafael Lewandowski

Film opowiada historię Zygmunta Lubicz Zaleskiego (1882—1967) – poety, pisarza, tłumacza, krytyka literatury, sztuki, muzyki, doktora filozofii i literata. Zmuszony do emigracji z powodów politycznych, w 1914 roku rozpoczął ożywioną działalność jako wykładowca języka polskiego we Francji. Zapoczątkował wykłady, które stały się zalążkiem pierwszej polonistyki we Francji. Po wybuchu wojny zaangażował się w Polski Ruch Oporu we Francji, stanął na czele Polskiego Czerwonego Krzyża niosącego pomoc uchodźcom oraz został prezesem Towarzystwa Opieki nad Polakami. Aresztowany 19 marca 1943 przez Włochów i wydany Niemcom po okrutnych przesłuchaniach zostaje wywieziony do obozu w Buchenwaldzie.
Po wojnie i powrocie z obozu postanawia pozostać z rodziną we Francji, gdzie organizuje akcję pomocy dla polskiej młodzieży uniwersyteckiej znajdującej się na emigracji. Był bardzo czynnym literatem, wykładowcą uniwersyteckim, sekretarzem generalnym Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Działał na wielu płaszczyznach: społecznej, politycznej, naukowej propagując kulturę i dobre stosunki polsko-francuskie. Zaleski przecierał szlaki na emigracji, pomagał polskim naukowcom, był żarliwym orędownikiem polskich spraw we Francji.

tytuł: Z DALA OD ORKIESTRY
tytuł angielski: OUT OF THE LIMELIGHT
reżyseria: RAFAEL LEWANDOWSKI
zdjęcia: PIOTR NIEMYJSKI
scenariusz: RAFAEL LEWANDOWSKI
montaż: MIŁOSZ HERMANOWICZ
dźwięk: TOMASZ WIECZOREK
producenci: HÉLÈNE ZALESKI, RAFAEL LEWANDOWSKI
produkcja: ZYGMUNT ZALESKI STICHTING, VERTIGO
czas trwania: 86 min
POLSKA
rok produkcji: 2017
dystrybucja: FUNDACJA TUMULT

Więcej informacji na stronie http://www.zygmuntzaleskifilm.pl/
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie