Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Filia nr 6 » DKK 6

DKK 6

DKK 6

Dyskusyjny Klub Książki przy filii bibliotecznej nr 6 zaprasza wszystkich wielbicieli książek w każdą ostatnią środę miesiąca. Spotkania prowadzi Hanna Góralska.

Zapraszamy na spotkania klubu.

Spotkania DKK przeprowadzone w 2017 roku

O rasizmie i agresji
25 października w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki pochyliliśmy się nad problemem rasizmu przedstawionym w powieści Jodi Picoult "Małe, wielkie rzeczy". Dyskusja była bardzo żywiołowa, dotknęliśmy nie tylko zagadnienia rasizmu ale również podjęliśmy temat źródła agresji oraz supremacji. Sama powieść nie wyczerpała tematu, autorka nakreśliła problem zarówno z pozycji czarnoskórej kobiety, jak i miłośnika Ku Klux Klanu. Powieść większości klubowiczom przypadła do gustu, nie wyczerpuje dogłębnie tematu, nie podsuwa również rozwiązań.
[25 października 2017]

Niewidzialne światło
27 września w filii bibliotecznej nr 6 odbyła się dyskusja nad książką Anthony'ego Doerra "Światło, którego nie widać". Powieść została uhonorowana nagrodą Pulitzera jako najlepsza powieść 2015 roku. Na wszystkich klubowiczach powieść wywarła ogromne wrażenie, głównie za sprawą niekonwencjonalnego podejścia autora do tematyki wojennej. Dodatkowo wykorzystane zostały multimedia: obejrzeliśmy 1-minutowy trailer filmu na podstawie powieści oraz kilkuminutowy film poświęcony miastu Saint Malo w Bretanii, gdzie głównie rozgrywała się akcja.
Na spotkaniu pojawiła się również nowa osoba, która zamierza uczestniczyć w przyszłych spotkaniach organizowanych w ramach DKK.
{27 września 2017]

Książka drogi Hugo-Badera
30 sierpnia 2017 odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w filii bibliotecznej nr 6. Omawialiśmy tzw. książkę drogi - „Dzienniki kołymskie” Jacka Hugo-Badera. Spotkanie rozpoczęliśmy od obejrzenia krótkiego filmiku w którym Jacek Hugo-Bader opowiada, skąd się wzięła jego fascynacja Rosją. Obejrzeliśmy też zdjęcia Kołymy przedstawiające kopalnie złota jak i samą przyrodę. Sama książka wywarła na klubowiczach duże wrażenie: syberyjska surowość klimatu połączona z niełatwą historią (obozy pracy na Kołymie) oraz losem obecnych mieszkańców regionu stała się dobrym podłożem do rozmów nad losem ludzkości oraz ogólnie pojętej kondycji Rosji.
[30 sierpnia 2017]

„Żar” w Dąbiu
28 czerwca 2017 w filii bibliotecznej nr 6 odbyło się ostatnie przedwakacyjne spotkanie z klubowiczami Dyskusyjnego Klubu Książki. W bieżącym roku w Polsce obchodzony jest Rok Kultury Węgierskiej, z tego też powodu sięgnęliśmy po powieść jednego z najważniejszych dla Węgrów pisarzy - Sandora Marai. Powieść „Żar” (w zasadzie mini powieść, zaledwie 140 stron) wywarła na wszystkich duże, pozytywne wrażenie. Nie jest to powieść należąca do tzw. "lekkich", wpisuje się w kanon literatury psychologicznej, może być interpretowana na różne sposoby. Stawia ważne pytania o przyjaźń, zdradę, lojalność - z pewnością jest ponadczasowa (napisana została w 1942 roku). W trakcie spotkania obejrzeliśmy 2 krótkie filmiki: jeden poświęcony hitom i mitom węgierskiej kuchni (o węgierskich kulinariach opowiadała hungarystka i tłumaczka literatury węgierskiej: Anna Butrym), drugi film (zrealizowany przez IPN w Szczecinie) odnosił się do wydarzeń na Węgrzech z 1956 r.
[28 czerwca 2017]


„Morfina” w szóstce
24 maja odbyło się spotkanie klubowiczów DKK w filii bibliotecznej nr 6. Półtoragodzinny czas przeznaczony został na „Morfinę” Szczepana Twardocha i jak się okazało – nie dla wszystkich książka ta była uśmierzeniem bólu. Zdania na temat powieści były podzielone - od zachwytu po zupełne rozczarowanie. Osią powieści jest poszukiwanie tożsamości przez urodzonego w Polsce Konstantego Willemanna, syna Niemca i spolszczonej Niemki. Akcja rozgrywa się w pierwszych miesiącach po wybuchu II Wojny Światowej. Wszyscy klubowicze byli zgodni co do tego, że sam pomysł na narrację powieści jest godny szacunku. Za „Morfinę” Szczepan Twardoch został uhonorowany Paszportem Polityki w 2013, powieść była również nominowana do nagrody Nike. W ramach DKK obejrzeliśmy wspólnie (korzystając z multimediów) 14-minutowy wywiad Łukasza Jakóbiaka ze Szczepanem Twardochem.
[24 maja 2017]


Ludzie i pszczoły
Dnia 26 kwietnia 2017 w filii bibliotecznej nr 6 odbyło się czwarte w tym roku spotkanie w ramach dyskusji nad książką. Omawianą książką był „Rój” Laline Paull, debiut autorki. Opinie na temat powieści były skrajne, jednym podobała się bardzo innym wcale (w grupie niezadowolonych padały zdania, że jest nudna i czytana bez przyjemności). Wspólnie pochyliliśmy się nad zagadnieniem roli pszczół na Ziemi, problemie masowego wymierania tych owadów a także zadziwiających podobieństwach pomiędzy społecznością ludzi a pszczół).
[26 kwietnia 2017]

Zdumienie, emocje i pytania
Dnia 29 marca 2017 odbyło się kolejne spotkanie w Pałacyku Myśliwskim, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Skupiliśmy się na lekturze książki Ann Patchett „Stan Zdumienia”, z 2011 roku. Miejsce powieści osadzone zostało w Puszczy Amazońskiej, a główna bohaterka Marina ma za zadanie dowiedzieć się co dzieje się z doktor Swenson, która na zlecenie dużego amerykańskiego koncernu farmaceutycznego prowadzi badania nad wynalezieniem leku. Powieść dostarczyła nam sporo emocji, stawia ważne pytania, na przykład: jak daleko naukowcy mogą posunąć się w swoich badaniach.
[29 marca 2017]

Wystarczy być
Na spotkaniu, które odbyło się 22 lutego 2017, o godz. 17.00, porozmawialiśmy o książce „Wystarczy być”, autor: Jerzy Kosiński.
[22 lutego 2017]

Absurdy wojny
Dnia 25 stycznia 2017 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Grono klubowiczów powiększyło się o dodatkową osobę, co bardzo nas cieszy. Omawialiśmy lekturę Richarda Flanagana „Ścieżki północy”, za którą pisarz otrzymał prestiżową nagrodę Booker Prize w 2014 r. Ponieważ tematyka książki dotyczyła wątków wojennych (ale również miłosnych) nie wszystkim uczestnikom spotkania lektura przypadła do gustu, niemniej jednak dyskusja na jej temat okazała się bardzo ożywiona i ciekawa. Wspólnie zastanawialiśmy się nad absurdem wojny, nad różnicami wynikającymi z odmienności kulturowych pomiędzy Azjatami a Australijczykami, mającymi wpływ na postrzeganie dobra i zła.
[25 stycznia 2017]

 


Spotkania DKK przeprowadzone w 2016 roku

Bezdomność
1 grudnia 2016 odbyło się spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dotyczące powieści napisanej przez szczecińską dziennikarkę Małgorzatę Gwiazdę-Elmerych „Toto”. Tematyka powieści należy do tzw. trudnych, gdyż dotyka problemu bezdomności, z którą mierzy się na co dzień główna bohaterka – Renata. Dyskusja na temat omawianej książki była bardzo ciekawa, klubowicze zastanawiali się nad sensem i koniecznością pomagania osobom bezdomnym. Dylematy pozostały nierozwiązane, natomiast sama powieść z pewnością dotknęła głęboko każdego, który ją przeczytał. Poza omówieniem wspomnianej książki prowadząca sięgnęła również do obszernego reportażu francuskiego badacza bezdomności Patrica Declerca „Rozbitkowie, czyli rzecz o paryskich kloszardach”.
[1 grudnia 2016]

Szczecińskie klimaty „Sedinum”
26 października 2016 odbyło się kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawianą powieścią był głośny debiut „Sedinum” - książka, której autorem jest szczeciński architekt Leszek Herman. Powieść z gatunku sensacyjnych, porównywana często do „Kodu Leonarda Da Vinci” Dana Browna. Klubowiczom bardzo spodobał się dobór lektury, dzięki której mogli bliżej poznać bogatą i jednocześnie złożoną historię Szczecina. Na spotkaniu wykorzystane zostały multimedia – jako ciekawostkę m.in. przedstawiono zdjęcia i omówiono podziemia w okolicach pobliskiego Jeziorem Szmaragdowym.
[26 października 2016]

Polacy na emigracji
Dnia 18 maja 2016 wraz z klubowiczami Dyskusyjnego Klubu Książki „udaliśmy się na emigrację”, w ramach omawianej na spotkaniu książki "Angole", Ewy Winnickiej. W reportażu autorka przedstawia sylwetki ponad 30 Polaków, którzy wyjechali do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu lepszego życia. I jak to w życiu bywa, jednym się udało osiągnąć wymarzony cel, innym nie. Cytując słowa jednaj z bohaterek książki „jeśli nie udało się tobie w kraju, tym bardziej nie uda się na emigracji”. Podczas spotkania skupiliśmy się głównie na mentalnych różnicach (a tych jest bardzo dużo) pomiędzy Polakami a tytułowymi Angolami. Książka zdecydowanie klubowiczom się spodobała, zaś Wielka Brytania dzięki tej lekturze stała się bardziej egzotyczna. Niemniej jednak żaden z uczestników DKK nie wyraził chęci udania się na emigrację co daje nadzieję, że na kolejne (wrześniowe) spotkanie klubowicze stawią się w komplecie. Niezdecydowanych serdecznie zapraszamy!
[18 maja 2016]

Trudne chwile z Żadanem
W środę, 27 kwietnia 2016, odbyło się drugie w tym roku spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Wraz z uczestnikami spotkania omawialiśmy powieść ukraińskiego pisarza, poety i performera Serhija Żadana “Depeche Mode”. Wybór lektury nie był przypadkowy – Serhij Żadan, uznawany za jedną z najbardziej wpływowych osób na Ukrainie, jest bez wątpienia najbardziej oryginalnym współczesnym pisarzem, laureatem Literackiej Nagrody Europy Srodkowej “Angelus”.  
Powieść “Depeche Mode” nie należy do łatwych, opisuje perypetie nastoletnich chłopców w Charkowie w roku 1993. Akcja rozgrywa się w ciągu zaledwie kilku czerwcowych dni, dni przepełnionych deszczem, alkoholem, rozterkami dotyczącymi “rządzących krajem”. Język powieści bez wątpienia jest rzadkością w literaturze, a to ze względu na dużą ilość wulgaryzmów, przez co dla większości uczestników spotkania książka była trudna w odbiorze. Ale równie trudne były początki transformacji na Ukrainie w pierwszej połowie lat 90-tych – i głównie wokół tego wątku toczyła się dyskusja.
Podczas spotkania zostały wykorzystane multimedia: ze względu na osobliwy tytuł powieści (nazwa brytyjskiej grupy muzycznej) wysłuchaliśmy 2 fragmentów utworów Depeche Mode (zacytowanego w treści fragmentu utworu “I feel you” oraz najbardziej popularnego utworu grupy “Enjoy the silence”). Ponadto uczestnicy spotkania obejrzeli na ekranie fragment sztuki “Depeche Mode” na kanwie powieści Żadana, wystawianej na deskach teatru w Charkowie w październiku 2015 roku.
[27 kwietnia 2016]

Spotkania DKK przeprowadzone w 2015 roku

Dyskusyjny Klub Książki w bibliotece w Dąbiu – spotkanie dwunaste

W środę, 30 września 2015 r., w czytelni filii nr 6 przy ul. Dziennikarskiej 39 odbyło się  pierwsze po wakacjach, ale dwunaste od czasu powstania klubu w naszej filii bibliotecznej spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Ponieważ spotkanie miało miejsce podczas tygodnia Zakazanych Książek, różniło się nieco w formie i charakterze od naszych wcześniejszych spotkań klubowych. Wstępem do niego były warsztaty poprowadzone przez Mateusza Lipkę z IPN-u pod hasłem „Papierowa rewolucja: o prasie podziemnej i drugim obiegu”. Spotkanie z pracownikiem IPN-u zostało zorganizowane w ramach obchodów Tygodnia Zakazanych Książek. Klubowicze mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat peerelowskiej cenzury, by potem spróbować swoich sił w powielaniu ulotek metodą sitodruku. Podczas spotkania rozwinęła się ciekawa dyskusja na temat wolności słowa oraz cenzury kiedyś i dziś. Warsztaty poprowadzone przez pana Lipkę były wstępem do drugiej części spotkania, podczas której dyskutowaliśmy na temat realiów, w których żyła i tworzyła Hanka Bielicka, wielka polska aktorka estradowa.
[30 września 2015]

Dyskusyjny Klub Książki w bibliotece w Dąbiu – spotkanie jedenaste
W środę, 24 czerwca 2015 r., analizie poddawaliśmy książkę znanego polskiego reportera, dziennikarza radiowej Trójki, Marka Wałkuskiego. „Wałkowanie Ameryki” opowiada o jego życiu w Stanach Zjednoczonych.  Wokół książki rozwinęła się pełna emocji dyskusja poruszająca tematykę różnic kulturowych pomiędzy Ameryką a Polską. Snuliśmy rozważania na temat religii, posiadania broni, systemu amerykańskiej edukacji, muzyki country, uprzedzeń rasowych oraz modelu demokracji amerykańskiej. W debacie aktywnie brało udział 9 klubowiczów.
[24 czerwca 2015]

Reportaże ze wspaniałego świata
W środę 25 lutego 2015 r. analizie poddawaliśmy książkę niemieckiego dziennikarza Guntera Wallraffa, przedstawiciela tzw. reportażu uczestniczącego, pt. „Z nowego wspaniałego świata”.
Książkę napisał znany i wielokrotnie nagradzany pisarz i dziennikarz, którego metoda pracy polega na wcielaniu się w określoną rolę, by dogłębnie i na własnej skórze poznać zasady działania określonych grup społecznych i funkcjonowania państwa. Gunter Wallraff w książce o znaczącym tytule „Z nowego wspaniałego świata” wciela się w rolę np. bezdomnego czarnoskórego pracownika  korporacji lub fabryki.
Wokół książki rozwinęła się pełna emocji dyskusja poruszająca tematykę tolerancji, stosunku do Innego, znieczulicy społecznej, braku skutecznych form pomocy państwowej czy społecznej. Snuliśmy rozważania nad zagrożeniami, jakie niesie za sobą agresywny kapitalizm i brak postaw prodemokratycznych wśród obywateli.
W debacie aktywnie brało udział 14 klubowiczów. W przeddzień spotkania uczestnikom zostały rozesłane e-maile przypominające o wydarzeniu, osoby nie korzystające z internetu zostały powiadomione telefonicznie. 
[25 lutego 2015]  

Świat poza Internetem
W środę, 28 stycznia 2014, analizie poddawaliśmy książkę „E-migranci: pół roku bez Internetu, telefonu i telewizji”, Susan Maushart. Książkę-reportaż napisała amerykańska dziennikarka, która wraz z trójką dzieci na pół roku całkowicie odcięła się od nowoczesnych technologii – Internetu, smartfonów, telewizji i konsoli, a przez pierwsze dwa tygodnie nawet od elektryczności. Wokół książki rozwinęła się pełna emocji dyskusja poruszająca tematykę uzależnienia od mediów. Omawialiśmy zagrożenia czyhające na użytkowników nowoczesnych technologii, szczególnie zjawisko zwane „hikikomori” czyli "wycofanie społeczne" – sytuacja, w której dana osoba prawie cały czas bez przerwy przebywa w domu, nie kontaktując się ze społeczeństwem, a trwa to przez okres dłuższy niż 6 miesięcy. W debacie aktywnie brało udział dziewięcioro klubowiczów. W przeddzień spotkania uczestnikom zostały rozesłane e-maile przypominające o wydarzeniu, osoby nie korzystające z Internetu zostały powiadomione telefonicznie. 
[28 stycznia 2015]

Spotkania DKK przeprowadzone w 2014 roku

Mordercze klimaty
Spotkanie siódme. W środę, 26 listopada 2014 r., analizie poddawaliśmy książkę Katarzyny Bondy pt. „Polskie morderczynie”. Jak mówi autorka, książka ta powstała, żeby pokazać, że nic nie jest czarno-białe, w każdym z nas jest agresja, a bariera pomiędzy nami a bohaterkami tej książki jest płynna.  Bonda postanowiła dać prawo wypowiedzi każdej ze zbrodniarek. W „Polskich morderczyniach”   mówią one o różnych aspektach życia kobiety, miłości, macierzyństwie, pieniądzach, marzeniach, śmierci. Ich zbrodnie zaś poznajemy z rozdziałów sporządzonych na podstawie akt sądowych, które autorka przeczytała i na ich podstawie wszystkie historie starała się opisać rzetelnie i bez emocji.  Wokół książki rozwinęła się pełna namiętności dyskusja poruszająca tematykę zbrodni i kary. Omawialiśmy biografię Katarzyny Bondy i sylwetki kobiet  przedstawionych w książce, snuliśmy rozważania dotyczące genezy zła i zbrodni. W debacie aktywnie brało udział dziesięcioro klubowiczów. Spotkanie przygotowała i moderowała.
[16 listopada 2014]

Japończycy i reszta świata
Spotkanie szóste. W środę 29 października analizie poddawaliśmy książkę Joanny Bator „Japoński wachlarz: powroty”, reportaż z pobytu pisarki w Kraju Kwitnącej Wiśni.  Wokół książki rozwinęła się pełna emocji dyskusja poruszająca tematykę różnic kulturowych pomiędzy Japonią a Polską (i Europą).  Omawialiśmy biografię autorki i sylwetki innych postaci przedstawionych w książce, snuliśmy rozważania dotyczące  mentalności naszych rodaków i Japończyków.. W debacie aktywnie brało udział sześcioro klubowiczów. W przeddzień spotkania uczestnikom zostały rozesłane e-maile przypominające o wydarzeniu, osoby nie korzystające z Internetu zostały powiadomione telefonicznie. 
[29 października 2014]

Początki 
Na początku lutego 2014 r., w bibliotece przy ul. Dziennikarskiej 39, swoją działalność zainaugurował Dyskusyjny Klub Książki. Na spotkanie organizacyjne przybyło aż dwadzieścia osób chętnych do dyskusji o książkach. Z powodu dużego zainteresowania ze strony mieszkańców prawobrzeża, postanowiliśmy stworzyć w naszej filii w Dąbiu aż dwa DKK. Pierwszy z nich wyznaczył swoje spotkania na pierwszą środę każdego miesiąca, drugi – na ostatni czwartek. Klubowicze zgodnie orzekli, że najbardziej dogodne dla nich jest rozpoczynanie spotkań o godzinie 17.00.

Wraz ze zmianami kadrowymi w filii bibliotecznej nr 6 od września 2014 r. funkcjonuje tylko jeden Klub Książki, którego moderatorem jest Anna Imbiorowicz. Spotkania klubowe odbywają się zawsze w ostatnią środę miesiąca, o godzinie 17.00.