Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Gdy nadejdzie wojna (projekcja filmu i dyskusja)

Witryna Kulturalna

Gdy nadejdzie wojna (projekcja filmu i dyskusja)

12 listopada 2019 (wtorek) o godz. 18.00 zapraszamy do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) na kolejną projekcję filmową w ramach projektu Watch Docs. Tym razem obejrzymy film „Gdy nadejdzie wojna". Po spotkaniu zapraszamy do udziału w dyskusji. Wstęp wolny.
Pokaz organizowany w ramach projektu WATCH DOCS Zrób to sam Helsińskiej Inicjatywy dla Praw Człowieka.O filmie
„Gdy nadejdzie wojna" (2018 Chorwacja, Czechy, reżyseria: Jan Gebert, zdjęcia: Lukáš Milota, produkcja: PINK, HBO Europe, Hulahop - 76').
Jan Gebert rejestruje w swoim debiucie historię powstania paramilitarnej prawicowej organizacji, skupiającej młodych ludzi „rozczarowanych demokracją”. Początki „Słowackich rekrutów” nie wyglądają imponująco – kilkunastu chłopaków przebranych w mundury biega po lesie, udając wojsko. Sytuacja jednak zmienia się szybko, a film nabiera tempa. Organizacja, szafująca ksenofobicznymi hasłami i otwarcie odwołująca się do faszystowskiej symboliki, przyciąga coraz więcej osób, a jej przywódca zaczyna ujawniać większe polityczne ambicje. Pojawiają się zagraniczni sojusznicy z Rosji, w centrach miast coraz częściej widać maszerującą młodzież w mundurach. Tylko krok dzieli „Słowackich rekrutów” od stania się w kraju realną siłą polityczną

O projekcie
Dla naszych czytelników i wszystkich interesujących się problematyką praw człowieka, widzianą okiem kamery, przygotowaliśmy cykl seansów, w oparciu o projekt "WATCH DOCS Zrób to sam".
W projekcie tym prezentowane są filmy światowej sławy dokumentalistów. To tu swoje polskie premiery miały dzieła takich twórców, jak: Errol Morris, Raymond Depardon, Kim Longinotto, Avi Mograbi czy Alex Gibney, a a także między innymi legenda dokumentu – Frederick Wiseman oraz filmowcy młodszego pokolenia: Sean McAllister, Jean-Gabriel Periot, Barak Heymann czy Maria Ramos. Ale WATCH DOCS to nie tylko jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka, to również spotkania i dyskusje panelowe z udziałem ekspertów, obrońców praw człowieka, publicystów i polityków; to ruch społeczny. Co roku w organizację międzynarodowej odsłony festiwalu zaangażowanych jest ponad stu wolontariuszy. To platforma programowa i organizacyjna dla festiwalu objazdowego i projektu FUTURE DOCS oraz strategiczny partner wspierający festiwale filmów o prawach człowieka na Białorusi (WATCH DOCS Belarus), Ukrainie (Docudays.ua) i na Litwie (Inconvienient Films). WATCH DOCS to także jeden z członków-założycieli Human Rights Film Network.
WATCH DOCS jest wspólnym przedsięwzięciem wiodącej polskiej organizacji obrony praw człowieka – Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, największego w Europie Środkowej i Wschodniej interdyscyplinarnego centrum sztuki – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Na przestrzeni 10 lat do dwóch głównych organizatorów dołączyło ponad siedemdziesięciu partnerów z całego kraju – współorganizatorów festiwalu objazdowego. Jest przedsięwzięciem wspieranym przez najważniejszych polskich i europejskich mecenasów sztuki filmowej i kultury praw człowieka. Wśród sponsorów festiwalu znaleźli się między innymi: Instytut Społeczeństwa Otwartego (Open Society Institute, New York), Komisja Europejska, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Mechanizm Finansowy EOG i Norweski Mechanizm Finansowy, Advocate Europe, Nordic Council of Ministers, Biuro Kultury M. St. Warszawy, Instytut Francuski, British Council, ambasady Holandii, Kanady, Niemiec, Szwajcarii, Norwegii i Finlandii.

W ramach tego projektu w tym roku odbędzie się jeszcze jedna projekcja: 10 grudnia 2019 - „Twoja własna prawda" (2017 Wielka Brytania, reżyseria: Charlie Lyne, zdjęcia: Charlie Lyne montaż: Charlie Lyne, produkcja: Loop Projects Limited, Field of Vision - 18'). O filmie: 4 grudnia 2016 r. Madison Welch przejechał ze swojego rodzinnego miasta Salisbury w Karolinie Północnej blisko 500 km, by dotrzeć do Waszyngtonu i w pizzerii Comet trzykrotnie wystrzelić z karabinu AR-15. Pobudki Welcha są znane. Krążące w Internecie maile, rzekomo wykradzione przez rosyjski kolektyw hakerski, jednoznacznie wskazywały, że waszyngtońska pizzeria była jedynie przykrywką dla gangu handlarzy dziećmi, kierowanego przez Hillary Clinton. W swoim przewrotnym i dynamicznie zmontowanym dokumencie kreacyjnym Charlie Lyne analizuje fenomen fake news i dowodzi, że zdrowy rozsądek od wiary w teorie spiskowe dzieli bardzo cienka granica.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do ProMediów. Wstęp wolny!
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie