Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Spotkanie z Agnieszką Gładzik

Witryna Kulturalna

Spotkanie z Agnieszką Gładzik

5 września 2019 (czwartek) o godz. 18.00 zapraszamy do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) na promocję najnowszej książki szczecińskiej pisarki Agnieszki Gładzik. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Lichtblau. Wstęp wolny! 

Powojenna zawierucha, trudne relacje międzyludzkie, a w tym wszystkim walka o człowieczeństwo, przyjaźń, a wreszcie miłość – to wszystko znajdziecie w najnowszej powieści Agnieszki Gładzik. „Daleko od morza” to już trzecia książka młodej, szczecińskiej pisarki. Znajdziemy w niej sporo odwołań do naszego miasta i jego historii. Powieść ukazała się 17 lipca 2019 nakładem wydawnictwa Filia.

"«Daleko od morza» to wiele opowieści w jednej. Swój głos znajdują tutaj wypędzani z Pomorza Niemcy, jak i przesiedlani z Kresów Wschodnich Polacy, a głównym odbiorcą ich historii jest Marianna Palińska, trzydziestoletnia lekarka, która po rekonwalescencji w Szwecji powraca do ojczyzny” – mówi Agnieszka Gładzik.

Marianna to trzydziestoletnia lekarka, która po długiej rekonwalescencji spowodowanej uwięzieniem w obozie Ravensbrück wraca do Polski (początkowo do Gdańska, a później do Szczecina), aby odnaleźć swojego brata. Obietnica złożona bratu jest jedyną rzeczą, która nadaje sens życiu bohaterki.

Dręczą ją traumatyczne wspomnienia z obozu, a ciąży jej kalectwo. Kobieta pomaga Niemcom, którzy pozostali w kraju. Marianna spisuje ich historie, co pomaga im, ale przede wszystkim jej, odzyskać wiarę w siebie i pogodzić się z przeszłością. Jednocześnie podejmowane przez nią decyzję zaważą nie tylko na losie lekarki, ale także jej najbliższych.

„Marianna mimowolnie staje się jednocześnie świadkiem, jak i kronikarzem jednej z największych przymusowych akcji przesiedleńczych w historii. To doświadczenie zmusza lekarkę do przewartościowania własnych ideałów i pomaga jej zrozumieć skomplikowaną historię własnej rodziny” – podsumowuje swoją książkę autorka.

Agnieszka Gładzik urodziła się 1 listopada 1990 r. w Szczecinie. Ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Szczecińskim. Jest pasjonatką języka i kultury niemieckiej, interesuje się historią Szczecina oraz Pomorza Zachodniego. W 2015 roku ukazała się jej debiutancka powieść – „Republika”. Akcja książki osadzona jest w Szczecinie i Berlinie w latach Republiki Weimarskiej. Jej druga powieść, „Pomorzanie”, ukazała się na początku 2018 r.
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie