Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » Szkolenia w MBP w Szczecinie w 2019

Witryna Projektów

Szkolenia w MBP w Szczecinie w 2019

Jak czytają mężczyźni, jak przygotować ofertę dla hipsterów i milenialsów, o czym pamiętać podczas pracy z czytelnikiem trudnym – na te i inne pytania odpowiedzą sobie pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

Przez cały rok 2019 bibliotekarki i bibliotekarze będą rozwijać swoje zawodowe umiejętności podczas szeregu szkoleń prowadzonych przez trenerów z Good Books.  Na każdym z sześciu warsztatów, który potrwają po 5 godzin szkoleniowych, zostanie przeszkolonych 20 osób. A wszystko to w dbałości o dobro czytelnika, bo dobra biblioteka to z jednej strony atrakcyjny księgozbiór, z drugiej zaś - profesjonalne kadry. Poniżej harmonogram szkoleń.

 

25 kwietnia 2019
Męskie czytanie. Jak zaszczepić czytelniczą pasję u chłopców?

Celem szkolenia jest danie bibliotekarzowi takich narzędzi i wiedzy, które realnie pomogą mu przyciągnąć mężczyzn i chłopców do swojej biblioteki. „Męskie czytanie” ma zainspirować do przemyślanego konstruowania oferty, która wyrówna różnice między płciami. Praca ma charakter warsztatowy o praktycznym charakterze i jest nastawiona na wymianę doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy uczestnikami. Po szkoleniu bibliotekarz powinien być w stanie zdiagnozować potrzeby męskiej części czytelników i przygotować dla nich atrakcyjne propozycje uczestniczenia w życiu biblioteki. Podczas szkolenia przedstawiamy dobór lektur dla mężczyzn, które rozbudzą w nich głód literatury.

Badania dowodzą, że udział chłopców w czytelnictwie jest znacznie niższy niż u  ich równolatek. Różnice widoczne są w ocenie postaw czytelniczych i samej umiejętności czytania. Szkolenie ma być odpowiedzią na ten stan rzeczy. Zastanowimy się jakie działania zaktywizują chłopców i zachęcą ich do sięgania po książki. Przeanalizujemy ich zainteresowania literackie i zaproponujemy dobór lektur, po które sięgną z przyjemnością. Przedstawimy pomysły służące promowaniu czytelnictwa wśród tej grupy oraz zbiór dobrych praktyk ułatwiających pracę z nią.

28 maja 2019
Trudny klient

Co to znaczy trudny klient? Jak go identyfikować, rozumieć potrzeby i reagować adekwatnie, chroniąc jednocześnie siebie? Jak reagować na stres, który spotykamy w codziennej pracy? Praktyka dbania o własne granice i zasoby w zetknięciu z wymagającymi klientami. Uczestnicy szkolenia zdobędą umiejętności niezbędne do pracy z trudnym czytelnikiem, będą potrafili reagować w sytuacjach nietypowych, zdobędą umiejętność radzenia sobie ze stresem.

14 czerwca 2019
Ukraińcy w bibliotece - jak zrozumieć potrzeby i budować ofertę usług? 

W związku z obecną sytuacją gospodarczo-polityczną do Polski przyjachało wielu Ukraińców. Trafili oni również do bibliotek, nieprzyzwyczajonych do tej pory do tak wielu obcokrajowców w swoich progach. Dzięki szkoleniu bibliotekarze powinni lepiej zrozumieć potrzeby tej grupy odbiorców i budować adekwatną do nich ofertę usług. Nauczą się też jak pokazać ukraińskim czytelnikom, że polska biblioteka to też miejsce dla nich. Jak pokazać ukraińskim czytelnikom, że polska biblioteka to też miejsce dla nich? Dowiedz się, kim są twoi potencjalni, nowi klienci. Jakie mają oczekiwania, czego się obawiają? Na czym polegają różnice kulturowe i czy przeszkadzają w integracji? Jakie punkty wspólne okażą się pomocne kiedy ukraiński czytelnik przyjdzie do biblioteki? Dowiedzą się, kim są ci potencjalni nowi klienci, jakie mają oczekiwania i czego się obawiają. Dostrzegą, na czym polegają różnice kulturowe i zastanowią się wspólnie, czy przeszkadzają w integracji oraz jakie punkty wspólne okażą się pomocne kiedy ukraiński czytelnik przyjdzie do biblioteki. 8 października 2019
Innowacyjna obsługa klienta w bibliotece

Podczas szkolenia omówimy standardy w obsłudze klienta i przedstawimy zbiór dobrych praktyk postępowania z użytkownikiem i gościem instytucji. Przeanalizujemy różne sposoby komunikacji: rozmowę w cztery oczy, przez telefon oraz z wykorzystaniem nowych kanałów, np. maila i mediów społecznościowych.

Uczestnicy podczas warsztatów zdobędą lub pogłębią wiedzę z zakresu standardów w obsłudze klienta i poznają zbiór dobrych praktyk postępowania z użytkownikiem i gościem instytucji. Przeanalizują różne sposoby komunikacji: rozmowę w cztery oczy, przez telefon oraz z wykorzystaniem nowych kanałów, np. maila i mediów społecznościowych, zdobywając dzięki temu nowe umiejętności oraz rozwijając dotychczasowe, co powinno mieć następnie bezpośrednie przełożenie na wzrost jakości poziomu obsługi czytelnika w bibliotece. 8 listopada 2019
Millenialsi oraz pokolenie „Z” w bibliotece. Techniki pracy, organizacja przestrzeni, budowanie oferty dla nowych pokoleń

Techniki pracy, organizacja przestrzeni, budowanie oferty dla nowych pokoleń - Przyciąganie młodych pokoleń do bibliotek i zachęcanie ich do sięgania po książki nie jest łatwym zadaniem. Wychowani w wirtualnej rzeczywistości, pobudzani niezliczoną ilością bodźców, nastawieni na szybkie rezultaty, niecierpliwi i zabiegani, młodzi ludzie rzadko zaglądają do bibliotek. Jak to zmienić? Co zrobić aby nakłonić ich do korzystania z oferty bibliotecznej? Odpowiedziami na te pytania zajmiemy się podczas szkolenia: uczestnicy poznają charakterystyki młodych generacji, nauczą się diagnozowania ich potrzeb i budowania oferty oraz przestrzeni do nich skierowanej.

19 listopada 2019
Biblioteka jest dla hipsterów. Jak zbudować ofertę, co kupować, kogo zapraszać (architektura, dizajn, sztuka)?

1 część: wprowadzenie do tematu; wyjaśnienie bibliotekarzom kim są „hipsterzy” i odpowiedź na pytanie jaki wpływ na funkcjonowanie człowieka ma przestrzeń, w której funkcjonuje (miasto i jego uwarunkowania społeczno-urbanistyczne; przedmioty, którymi się otacza) 2 część (warsztaty): celem warsztatu ma być określenie do jakich grup odbiorców i na podstawie jakich czynników (otoczenie, środowisko, przestrzeń) każdy z bibliotekarzy będzie potrafił stworzyć ofertę właściwą dla swojego miejsca zamieszkania 3 część. omówienie wybranych pozycji z wyżej wymienionych dziedzin, rekomendacje zakupowe.

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie pozyskała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na podniesienie kompetencji swoich pracowników w ramach programu Partnerstwo dla książki.

Projekt jest objęty patronatem medialnym sbpoz.blogspot.com.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

 

 

 

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie