Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Kreujmy życie bez odpadów

Witryna Kulturalna

Kreujmy życie bez odpadów

W życiu codziennym zewsząd ogrom śmieci zalewa nas każdego dnia. O tym co zrobić, aby tych śmieci w naszym życiu było mniej będzie mowa na „Szczecińskim spotkaniu Zero Waste - życie bez odpadów” z panelem dyskusyjnym w ProMediach. Zero Waste (w dosłownym tłumaczeniu “brak śmieci”) jest ideą polegającą na generowaniu jak najmniejszej ilości odpadów, co przekłada się na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska.

W praktyce idea Zero Waste sprowadza się do konsekwentnego stosowania kilku reguł:

odmawiaj (ulotek reklamowych, jednorazowych opakowań, produktów wytworzonych ze szkodą dla środowiska);
ograniczaj (prowadź minimalistyczny styl życia, używaj tylko tego, co jest faktycznie potrzebne);
używaj ponownie (nie stosuj rozwiązań jednorazowych, w miarę możliwości używaj ponownie i nie stosuj rzeczy jednorazowego użytku);
segreguj i przetwarzaj (rzeczy zbędne/zużyte przerabiaj na coś potrzebnego, segreguj śmieci);
kompostuj (odpady organiczne).

Spotkanie poprowadzą:
Joanna Szydłowska - administratorka szczecińskiej grupy „UWAGA – śmieciarka jedzie”, na której jest ponad 10 tys. od zawsze dbająca o jak najmniejszą ilość produkowanych odpadów, oszczędzanie energii i środowiska w życiu codziennym.
Paulina Sołtowska – była administratorka grupy „Bezgotówkowe Centrum wymiany dóbr i usług”, nazywa siebie Czarownicą i żyje w zgodzie z naturą. Podobnie jak Joanna – żyła ZERO WASTE zanim zaczęło się tak nazywać nieprodukowanie śmieci.
Aleksandra Henryka Daczkowska – społecznik, lokalna animatorka, doradczyni OWES od kilku lat zmienia swoje życie od konsumpcjonizmu do minimalizmu ZERO WASTE.

Organizator, Stowarzyszenie Wywrotka zaprasza wszystkich bez względu na wiek i stopień wtajemniczenia w tematykę ZERO WASTE. Najważniejsze, aby była chęć działania, produkowania jak najmniejszej ilości śmieci, świadomość, że można, że się da zmieniać Szczecin, że MY SZCZECINIANIE potrafimy i chcemy!

Termin: 27.05.2019 r. (poniedziałek), godzina 17:00-20:00 Miejsce: ProMedia - Miejska Biblioteka publiczna filia nr 54, aleja Wojska Polskiego 2, 70-001 Szczecin

Udział: bezpłatny

Prowadząca: Aleksandra Henryka Daczkowska

Organizator: Stowarzyszenie Wywrotka

Projekt Spotkania Zero Waste finansowany jest ze środków Gminy Miasta Szczecin w ramach programu #Mikrodotacje2019 realizowanego przez Fundację Sektor 3 Szczecin.
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie