Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Trochę inaczej - to znacznie więcej [Słowem - kobieta]

Witryna Kulturalna

Trochę inaczej - to znacznie więcej [Słowem - kobieta]

28 lutego 2019 (czwartek) o godz. 18.00 zapraszamy do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) na kolejne spotkanie z cyklu „Słowem – kobieta”. Tym razem będzie to rozmowa z Gosią Świerzko (twarzą pierwszej kampanii z cyklu TrocheInaczej). Prowadzenie: Monika Lesner.

Wspólnie zastanowimy się nad rolą, jaką odgrywa kultura w promowaniu istotnych społecznie tematów. Uczestniczki i uczestnicy obejrzą fragment filmu ukazującego codzienność rodziców dzieci z Zespołem Downa, zobaczą zdjęcia, które swym pięknem poruszyły świat i ponownie otworzyły dyskusję na temat funkcjonowania w świecie osób niepełnosprawnych.

Pochylimy się również nad książką "Lista obecności". Jest to zapis rozmów z ojcami, którzy - mimo że jest "trochę inaczej" - pozostają najwierniejszymi przyjaciółmi swoich dzieci. Książka jest kontynuacją wcześniejszego wydawnictwa o podobnym tytule, autorstwa prof. Elżbiety Zakrzewskiej-Manterys (2011). Tym razem z ojcami rozmawiały też zawodowe dziennikarki. Autorką czterech z nich i redaktorką całości jest reporterka i pisarka Judyta Sierakowska. Inna też jest nieco tematyka rozmów. Niepełnosprawność dzieci jest w tle, na pierwszy plan wysuwają się ojcowie, ich kariery, osiągnięcia, przemyślenia i emocje. Rozmowy z ojcami niepełnosprawnych dzieci pokazują, jak wokół osób słabszych tworzy się przyjazna, solidarna wspólnota. Przewija się w nich idea opiekuńczego państwa. W przyszłej, starzejącej się i pustoszejącej Europie państwo będzie musiało wspomóc wszystkich niepełnosprawnych. Ojcowie wprowadzają swoje „nienormalne” dzieci w normalny świat. Ich udział w kulturze i obecność w życiu publicznym to jedna z największych, niedocenionych zdobyczy ostatnich dekad.

Zapraszamy na spotkanie do ProMediów. Wstęp wolny.
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie