Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Żołnierze ludowego Wojska Polskiego. Historie mówione

Witryna Kulturalna

Żołnierze ludowego Wojska Polskiego. Historie mówione

Zapraszamy do ProMediów 21 lutego 2019 (czwartek) o godz. 18.00, na spotkanie z autorami książki „Żołnierze ludowego Wojska Polskiego. Historie mówione”. Naszymi gośćmi będą: prof. Kaja Kaźmierska (socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego) i Jarosław Pałka (historyk wojskowości). Spotkanie poprowadzi Eryk Krasucki.

Jest to pierwsza publikacja, która łączy spojrzenie socjologa i historyka na indywidualne losy byłych żołnierzy ludowego Wojska Polskiego. Jednocześnie jest zapisem pamięci wspólnoty pokoleniowej. Przedstawia relacje autobiograficzne weteranów spod Lenino, Wału Pomorskiego i Budziszyna, którzy opowiadają m.in. o codziennej służbie w formacji podległej komunistom, o ideologizacji i sowieckich dowódcach, a także o stosunku do niemieckiej ludności cywilnej. Relacje zostały wpisane w szerszy kontekst historyczny, opatrzono je wstępem metodologicznym i merytorycznymi przypisami wyjaśniającymi sens zdarzeń oraz przedstawiającymi ich aktorów. Ludowe Wojsko Polskie wywołuje wiele gorzkich skojarzeń, postrzegane jest głównie jako formacja, która stała się jednym z fundamentów władzy komunistycznej oraz kuźnią jej elit. W powszechnej opinii – jego członkowie postrzegani są negatywnie i rzadko kiedy w debacie publicznej zabierają głos. To sprawia, że ludowe Wojsko Polskie oceniane jest powierzchownie. „Jako praca naukowa wnosi istotny wkład w dziedzinę historiografii. Wprowadza do warsztatu historyka dziejów najnowszych – niezwykle udanie, na wysokim naukowym poziomie – wywołane źródła autobiograficzne, od zawsze niemal niedoceniane przez polskich historyków”. (z recenzji dr hab. Marty Kurkowskiej-Budzan). Zapraszamy. Wstęp wolny!

Kaja Kaźmierska – socjolog, doktor habilitowana, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Katedry Socjologii Kultury Uniwersytetu Łódzkiego, dyrektor Instytutu Socjologii. Specjalizuje się w badaniach biograficznych, zagadnieniach tożsamości i pamięci biograficznej. Autorka książek: Doświadczenia wojenne Polaków a kształtowanie tożsamości etnicznej. Analiza narracji kresowych; Biografia i pamięć. Na przykładzie generacyjnego doświadczenia ocalonych z Zagłady; Biography and Memory: The Generational Experience of the Shoah Survivors; Metoda biograficzna w socjologii. Antologia tekstów oraz współautorka publikacji Opowiedzieć Uniwersytet. Łódź akademicka w biografiach wpisanych w losy Uniwersytetu Łódzkiego.

Jarosław Pałka – doktor historii. Pracuje w Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA. Koordynuje projekty związane z historią mówioną, nagrywa wywiady biograficzne, jest współautorem serwisów Relacjebiograficzne.pl i Audiohistoria.pl. Zajmuje się także historią wojskowości. Publikował m.in. w „Kwartalniku Historycznym”, „Przeglądzie Historyczno-Wojskowym” i tygodniku „Polityka”. Autor monografii Generał Stefan Mossor (1896–1957). Biografia wojskowa, współautor książek Żołnierze generała Maczka. Doświadczenie i pamięć wojny oraz Michał Żymierski 1890–1989.
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie