Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Migracje: ucieczka przed wojną czy droga do lepszego życia?

Witryna Kulturalna

Migracje: ucieczka przed wojną czy droga do lepszego życia?

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Szczecin zaprasza na spotkanie pt. "Migracje: ucieczka przed wojną czy droga do lepszego życia?" Spotkanie odbędzie się 16 stycznia 2019 roku o godz. 18:00 w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2). Wstęp wolny.

Kryzys migracyjny przyniósł Europie wiele zmian, przede wszystkim związanych z tożsamością, solidarnością, postrzeganiem „obcych” i „innych”. Pojawiło się mnóstwo pełnych niechęci i obaw głosów związanych z napływem uchodźców do krajów Europy. Mówiono o braku podstaw do migracji, o ucieczce młodych, silnych mężczyzn do zachodniego świata, o niebezpieczeństwie, jakie przynoszą ze sobą migranci pełni przyzwyczajeń i nawyków pochodzących z innego kręgu kulturowego. Czy Unia Europejska jest w stanie zapewnić swoim obywatelom poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie skłonić ich do refleksji nad otwartością i ideą pomocy? Jakie regulacje prawne wprowadza Unia, aby uniknąć chaosu i dezinformacji? Czy kryzys migracyjny przyniósł epokę „fake news”?

Na pytania związane z migracją odpowie Jan Truszczyński - wykładowca na Akademii Finansów i Biznesu Vistula, od kilkudziesięciu lat zajmujący się tematyką integracji europejskiej: był specjalistą ds. integracji europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, zastępcą ambasadora Przedstawicielstwa Polski przy Wspólnotach Europejskich, przedstawicielem Polski przy UE, doradcą prezydenta ds. UE. W latach 2001-2005 był głównym negocjatorem członkostwa Polski w UE oraz, kolejno, podsekretarzem stanu i sekretarzem stanu w MSZ. Od 2007 do 2014 piastował stanowiska kierownicze w Komisji Europejskiej. Był kolejno zastępcą dyrektora generalnego w DG Rozszerzenie i DG Edukacja i Kultura, a w latach 2010-2014 dyrektorem generalnym DG Edukacja i Kultura. 

Wydarzenie rozpoczyna cykl spotkań wokół wyborów do Parlamentu Europejskiego i obchodów 15-lecia Polski w Unii Europejskiego realizowanych przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Szczecin. Kolejne spotkania odbędą się w ProMediach 12 lutego, 12 marca oraz 9 kwietnia. Zapraszamy!

Partnerem wydarzenia jest Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie.
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie