Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Niesamowity świat szczecińskich roślin

Witryna Kulturalna

Niesamowity świat szczecińskich roślin

22 stycznia 2019 (wtorek) o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie poświęcone niesamowitej roślinności naszego miasta. Gośćmi ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) będą Paweł Madejski oraz Grzegorz Nowak i Małgorzata Nowakowska, współtwórcy albumu "Zieleń Szczecina" pod red. prof. Stachnak. Wstęp wolny.

Paweł Madejski - urodził się w Brzegu, a do Szczecina dotarł przez... Kraków, gdzie, zafascynowany fotogrametrią, ukończył geodezję inżynieryjno-przemysłową na Wydziale Geodezji AGH. W roku 1983, korzystając z technik fotogrametrycznych, badał prądy morskie w rejonie Polskiej Stacji Polarnej w Zatoce Hornsund na Spitsbergenie. Efektem tej pracy była kolejna propozycja uczestnictwa w XI Wyprawie Antarktycznej PAN w roku 1987. Podczas tej wyprawy prowadził fotogrametryczny pomiar prądów morskich w Cieśninie Bransfielda. Uczestniczył również w pracach przygotowawczych przed założeniem hiszpańskiej bazy antarktycznej. Jest też autorem fotogrametrycznej mapy okolic bazy, w zatoce Johnson Bay, wyspy Livingstone. W 1990 kierował XIV Wyprawą Polskiej Akademii Nauk do Stacji im. H. Arctowskiego. Jak sam mówi, miał szczęście zawadzić swoimi stopami o każdy z kontynentów. Teraz próbuje odwiedzić urokliwe zakątki Polski leżące poza głównymi trasami turystycznymi o czym opowiada na stronie rowerembezpośpiechu.pl. Rozszerzył swoje zainteresowania o przyrodę szczecińskich parków i skwerów, czego rezultatem jest mapa ciekawych obiektów dendrologicznych szczecińskich parków tworzona w Systemie Informacji Przestrzennej miasta Szczecina (geoportal.szczecin.pl oraz profil Drzewa i krzewy Szczecina). Paweł Madejski uczestniczył również w pomiarach Jaskini Czarnej w Tatrach oraz był jednym z organizatorów i uczestników I Wyprawy BARI, prowadzącej dla UNESCO inwentaryzację zabytku w Fez w Maroku.

Grzegorz Nowak - dr hab. inż. Grzegorz Nowak – Dendrolog i nauczyciel akademicki, kierownik Zakładu Meteorologii, Botaniki i Kształtowania Terenów Zieleni w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie oraz wiceprezes Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Autor i współautor ponad stu publikacji naukowych, opracowań i książek popularnonaukowych z zakresu dendrologii i architektury krajobrazu, m.in. takich jak: „Zieleń Szczecina. Ilustrowany przewodnik dendrologiczny”, „Z Lipian do Maszewa i z powrotem”, „Między Odrą a Myślą” oraz „Leśny Kompleks Promocyjny Puszcze Szczecińskie Krajobrazy leśne i otwartej przestrzeni”. Promotor kilkudziesięciu prac dyplomowych z zakresu m.in. ogrodnictwa i architektury krajobrazu. Zainteresowania zawodowe obejmują m.in. zagadnienia związane z rozpoznaniem stanu dendroflory miast województwa zachodniopomorskiego oraz wiejskich parków podworskich, terenów przykościelnych i wiejskich cmentarzy na Pomorzu Zachodnim, a także możliwości stosowania drzew i krzewów do biorekultywacji terenów zdegradowanych. Popularyzator wiedzy przyrodniczej zarówno podczas wykładów popularno-naukowych, jak i warsztatów terenowych.

dr inż. Małgorzata Nowakowska - dendrolog i architekt krajobrazu. Autorka i współautorka licznych publikacji naukowych, opracowań i książek popularnonaukowych o tematyce dendrologicznej i architektury krajobrazu. Projektantka zieleni i małej architektury, której kilkadziesiąt realizacji wzbogaca tereny zurbanizowane i obszary poza miastami. W Szczecinie zajmowała się m.in. zieloną aranżacją przy nowym budynku szpitala w Zdunowie, zielenią przy ulicach: Krzywoustego, Sowińskiego, Taczaka, Arkońskiej, deptakiem na ul. Kaszubskiej. Inspiracją w pracy zawodowej są dla niej naturalizm i nowoczesne rozwiązania skandynawskie.

Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, Fundacja Ścieżkami Pomorza.

Informacja Administratora Danych

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie