Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Witryna Projektów

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom 2-10 czerwca 2018

„Czytanie łączy”
Przyłączamy się do ogólnopolskiej akcji, wiele spośród naszych filii bibliotecznych podjęło hasło "Czytanie łączy" organizując dla dzieci spotkania czytelnicze, zagadki, konkursy i wiele innych atrakcji. Jedne imprezy mają charakter otwarty, inne są zamknięte, na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy, ale jak zawsze w naszych bibliotekach wszystkie atrakcje są darmowe.

Zapraszamy dzieci do wspólnej zabawy!

KIERMASZ: KSIĄŻKA DLA DZIECI ZA ZŁOTÓWKĘ

W ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) od 4 czerwca (poniedziałek) do wyczerpania zapasów będzie trwał kiermasz książki dla dzieci. Wszyscy chętni będą mogli uzupełnić biblioteczki domowe swoich pociech o atrakcyjne pozycje książkowe w cenie 1 zł za sztukę. Zapraszamy, warto!

Filia  biblioteczna nr 4 (ul. Barnima 25)
OGŁASZAMY KONKURS 
POCZYTAJ MI, MAMO! POCZYTAJ MI, TATO!
Konkurs czytelniczo-plastyczny. Propozycja adresowana do uczniów szkół podstawowych. Celem konkursu jest popularyzacja idei czytania dzieciom. Uczestnicy zabawy poproszeni są o zrecenzowanie i zilustrowanie ulubionej książki, której treść poznali podczas wspólnego czytania z rodzicami. Prace można składać do 8 czerwca 2018. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 12 czerwca 2018 na stronie internetowej biblioteki. Uroczyste podsumowanie konkursu, wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej nastąpi 15 czerwca 2018, o godz. 18.00 w filii bibliotecznej nr 4. Serdecznie zapraszamy.

regulamin konkursu
informacja Administratora danych

Oprócz konkursu, podczas akcji promującej czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży, w bibliotece dostępne będą plakaty, ulotki i gadżety reklamujące kampanię społeczną FUNDACJI ABC XXI. Wyeksponowane zostaną także listy książek polecanych dzieciom i rodzicom do wspólnej lektury.

Wydarzenia w pozostałych filiach bibliotecznych:

Filia biblioteczna nr 2 (ul. Sikorskiego 2)
W filii zaproszonym grupom przedszkolnym przybliżona zostanie historia powstawania "Kubusia Puchatka" A. A. Milne'a, który jest już klasyczną pozycją literatury dziecięcej. Najpierw dzieci obejrzą prezentację multimedialną, a na koniec spotkania wolontariuszki ze Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora przeczytają małym gościom opowiadania o przemiłych mieszkańcach Stumilowego Lasu. Dzieci z Przedszkola Publicznego nr 80 odwiedzą bibliotekę 5 czerwca 2018 (wtorek) o godz. 9.30, a 6 czerwca 2018 (środa) o godz. 12.00 oraz o godz. 12.40.

Filia  biblioteczna nr 10 (ul. Bałtycka 6)
"Muchy samochwały" oraz inne wiersze Marii Konopnickiej będą czytali uczniowie kl. III na spotkaniu czytelniczym, które zostanie zorganizowane pod hasłem "Czytanie łączy". Będzie to świetna okazja do doskonalenia głośnego czytania oraz przybliżenia dzieciom postaci i twórczości tej polskiej poetki. 

Filia biblioteczna nr 11 (ul. Pogodna 49)
Bibliotekę odwiedzą dzieci z miejscowego przedszkola. Zaproszenie do wspólnego czytania przedszkolakom przyjęła pani Halina Jarmołowicz, emerytowana polonistka, wolontariuszka Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora. Dzięki naszemu gościowi, adresaci ogólnopolskiej akcji wysłuchają najpopularniejszych wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima oraz wezmą udział  w nawiązujących do treści wierszy zabawach, m.in. będą naśladować lokomotywę, ciągnąć rzepkę, układać warzywa na małym straganie itp. 

Filia biblioteczna nr 14 (ul. Krzemienna 17)
Bibliotekę w Podjuchach 7 czerwca (czwartek) o godz. 12.00 odwiedzą najmłodsze dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 12. Czytelnicy dowiedzą się o idei hasła „Czytanie łączy” oraz o pozytywnych skutkach codziennego czytania. Wysłuchają książki Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak: „Basia w bibliotece”. Na podstawie wysłuchanego tekstu rozwiążą zagadki literackie i podobnie jak bohaterowie "Basi w bibliotece", będą mogli wymyślić sobie postać, o której chcieliby stworzyć książkę.  Na koniec spotkania, dzieci będą mogły ją złożyć i zilustrować.

Filia biblioteczna nr 25 (ul. Ku Słońcu 76)
W bibliotece odbędą się spotkania z grupą przedszkolną oraz dziećmi z pierwszej klasy szkoły podstawowej. Podczas zajęć przeczytana zostanie książka autorstwa Barbary Kosmowskiej pod tytułem „TRU”, zaproszeni goście dowiedzą się także o historii powstania akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Dzieci podczas wizyty poznają zalety wynikające z czytania i obejrzą wystawę specjalnie przygotowanych na tę okazję książek. 

Filia biblioteczna nr 29 (ul. Kresowa 1)
Podczas tegorocznej akcji bibliotekę odwiedzą uczniowie klas "O" ze Szkoły Podstawowej nr 7 z Warszewa. Zajęcia odbędą się 4 (poniedziałek) i 5 (wtorek) czerwca w godzinach 9-11 i będą miały charakter zamknięty, tylko dla uczniów oraz ich opiekunów. Każde ze spotkań będzie podzielone na dwie części: w pierwszej uczestnicy dowiedzą się, jakie są zasady korzystania z biblioteki i co trzeba zrobić aby zostać jej czytelnikiem, a w drugiej części poznają głośno przeczytany tekst i opowiedzą o swoich wrażeniach z nim związanych. Na koniec każdego spotkania dzieci otrzymają pamiątkową zakładkę do książek oraz zaproszenie do odwiedzania biblioteki. 

Filia biblioteczna nr 30 (ul. 9 Maja 17)
Dzieci z Przedszkola Publicznego nr 48 przyjdą z wizytą do biblioteki we wtorek, 5 czerwca. Odczytana zostanie im bajeczka pt.: „Kamyczek w bibliotece” oraz zaprezentowane najciekawsze wydawnictwa dla dzieci. Celem spotkania będzie zaprezentowanie biblioteki nie tylko jako miejsca wypożyczeń książek i zdobywania wiedzy, ale także jako przepustki do krainy wyobraźni i dziecięcych zabaw.

Filia biblioteczna nr 36 (ul. Bartnicza 10a) 
W ramach akcji, w środę, 6 czerwca oraz w piątek, 8 czerwca, w bibliotece odbędą się spotkania dla przedszkolaków z Przedszkola Publicznego nr 50. Dzieciom będą czytane różne pozycje literatury dziecięcej, m.in.: "Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham", "Pan Kuleczka", "Ach, jak cudowna jest Panama".

Filia biblioteczna nr 38 (ul. 26 Kwietnia 1)
Zostało zaplanowane spotkanie z grupą dzieci, którym będzie czytana książeczka "Franklin i książka z biblioteki". Maluchy będą też rozwiązywać zagadki związane z akcją oraz wykonywać zakładki inspirowane treścią książki.

Filia biblioteczna nr 48 (ul. Rydla 93) 
W bibliotece na Słonecznym będą zorganizowane trzydniowe (5, 6, 7 czerwca) zajęcia dla dzieci z pobliskiego Przedszkola Publicznego nr 9. Spotkania odbędą się pod hasłem „Poznajemy wiersze Juliana Tuwima”. Podczas wizyty w bibliotece mali czytelnicy wysłuchają najciekawszych wierszy poety, a także poznają jego biografię. Ponadto przedszkolaki wezmą udział w zabawach muzyczno–ruchowych oraz konkursach nawiązujących do dzieł Juliana Tuwima. Bibliotekę odwiedzą dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Uśmiech”. Grupa pięciolatków przybędzie na głośne czytanie 6 czerwca 2018, o godz. 11.00.

Filia biblioteczna dla dzieci nr 3 (ul. Z. Nałkowskiej 15) 
W okresie Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom zostaną zorganizowane spotkania z przedszkolakami pod hasłem: "Czas w podróży nam się nie dłuży". Dzieci wysłuchają głośnego czytania książki Małgorzaty Strzałkowskiej: "Podróż na jednej nodze". Będą rozmowy o zabawnych perypetiach bohatera wiersza, czym podróżował, ile czasu mu to zajęło, które środki lokomocji są szybkie a które nieco wolniejsze, jakie są zalety podróżowania bez pośpiechu. Zostaną poruszone także zagadnienie bezpieczeństwa na drodze dla dzieci młodszych: krótka pogadanka z wykorzystaniem dostępnej literatury i ilustracji.  Przedszkolakom zostanie zaprezentowana literatura dotycząca różnych pojazdów, bezpieczeństwa na drodze oraz książek umilających czas w czasie długich podróży.

Filia biblioteczna dla dzieci nr 9 (ul. Ks. Anastazji 27/2)
Włączenie się do akcji planowame jest na dwa dni.
5 czerwca (wtorek) czytanie odbędzie się w siedzibie biblioteki dla dzieci, a przedszkolaki będą miały okazję poznać sympatyczną krowę Matyldę z opowiadań Alexandra Steffensmeiera.  Ponadto będzie też możliwość zwiedzenia placówki oraz obejrzenia wybranych książek. Na drugi dzień, 6 czerwca (środa) bibliotekarka została zaproszona na głośne czytanie do Przedszkola Publicznego nr 5 "Magnolia". Odczytana zostanie "Lokomotywa" Juliana Tuwima oraz inna wybrana książka.
Spotkania te mają na celu rozwinięcie czytelniczych zainteresowań naszych najmłodszych czytelników oraz zachęcenie dzieci do wypożyczania i czytania książek. 

ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)
Zapraszamy do biblioteki grupy przedszkolne na zajęcia z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Podczas zajęć dzieci dowiedzą się kim są: autor i ilustrator, czym zajmuje się wydawnictwo, co trzeba zrobić, żeby książka trafiła do księgarni i biblioteki. Nie zabraknie też wspólnych zabaw i zgadywanek dotyczących ulubionych książek i bohaterów literackich.
Na zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne, tel. 91 506 50 56.

Informacja Administratora Danych

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie