Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2018

Witryna Projektów

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2018

W dniach od 8 do 15 maja 2018 obchodzimy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Jest to okazja do zaprezentowania Czytelnikom bibliotek jako miejsc ciekawych i przyjaznych. Jak co roku, przyłączamy się do tej akcji poprzez organizację różnorodnych imprez w wielu naszych filiach bibliotecznych na terenie miasta.   
Hasło promujące tegoroczne święto książki brzmi: (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA.
Zapraszamy naszych Czytelników do poznania programu atrakcji przygotowanych na drugi tydzień maja. Organizujemy m.in. bookcrossing, kiermasze książkowe, warsztaty komputerowe dla seniorów, warsztaty dla dzieci, spotkanie autorskie, prezentację multimedialną, wystawy oraz atrakcyjne zajęcia dla dzieci. Zapraszamy do uczestnictwa w naszych bibliotecznych wydarzeniach.
Wszystkie atrakcje są darmowe, chociaż na niektóre, ze względu na ograniczoną ilość miejsc, obowiązują zapisy.

Świętujcie z nami Tydzień Bibliotek!


BOOKCROSSING

Filia biblioteczna nr 4 (ul. Ks. Barnima 25)
„Od czytelników dla czytelników” 
Wszyscy odwiedzający bibliotekę w dniach jej święta zostaną obdarowani książkami, które otrzymano od darczyńców. Mamy nadzieję, że każdy z czytelników spośród przygotowanych zbiorów znajdzie dla siebie interesującą pozycję.

Filia biblioteczna nr 38 (ul. 26 Kwietnia 1)
Obchody Tygodnia Bibliotek rozpocznie akcja „Książka do adopcji”. We wnętrzu biblioteki będą umieszczone wiszące na sznurkach książki, których marzeniem jest zostać adoptowaną, zabraną do domu i włączoną do domowej biblioteczki jakiegoś sympatycznego czytelnika. Każdy z czytelników będzie mógł obciąć sznurek takiej książce i zabrać ją do domu. O akcji informować będą duże i liczne napisy na szybie o treści „Adoptuj książkę!”.

Filia biblioteczna nr 3 dla dzieci (ul. Z. Nałkowskiej 15)
Podczas Tygodnia Bibliotek zostanie zorganizowana akcja wymiany książek. Bookcrossing opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać, książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, zmieniać czytelników. Jest to uwalnianie książek z bibliotek, biblioteczek domowych, półek, gdzie stały czasem zapomniane i niepotrzebne.
Idea bookcrossingu wpisuje się idealnie w tegoroczne hasło (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA. Uwolnione książki nie podlegają reżimowi zwrotu w określonym terminie, nie trzeba za nie płacić, a jeśli nie zainteresują czytelnika, mogą być przekazane innym osobom. Taka akcja to także przyjemność dzielenia się literaturą i skuteczny sposób promocji biblioteki w środowisku lokalnym.
Zachęcamy do skorzystania z akcji, zabierania książek (nie trzeba płacić, ani oddawać do biblioteki), czytania i przekazywania ich dalej, innym osobom, kolejnym czytelnikom.

Instytucje w których odnaleźć można uwolnione książki:

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Majowe
ul. Nałkowskiej 14

Szkoła Podstawowa nr 59 w Szczecinie
ul. Dąbska 105

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – Przedszkole
ul. Kosynierów 16

Przedszkole Promyk 
ul. Nałkowskiej 7

KIERMASZE KSIĄŻEK

Filia biblioteczna nr 36 (ul. Bartnicza 10a)
ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)

Książka za złotówkę!
W dwóch filiach od 8 maja (wtorek) trwa kiermasz „Książka za złotówkę”. Czytelnicy filii bibliotecznych – nr 36 oraz ProMediów – mieli okazję w wystawionych na kiermaszu książkach znaleźć interesujący tytuł i zostać jego właścicielem za 1 zł. W związku z ogromną popularnością książek z kiermaszu i wyczerpaniem się zapasów, zakończy się on w piątek, 11 maja 2018.

WARSZTATY DLA DZIECI

ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)
"Ciekawski George w bibliotece"
12 maja 2018 (sobota) o godz. 12.00 zapraszamy do ProMediów na spotkanie interaktywne dla młodszych dzieci (w wieku przedszkolnym), które poprowadzi Anna Uszyńska. Warsztaty „Ciekawski George w bibliotece” mają rozbudzić w dzieciach ciekawość literacką oraz rozwijać i zaspakajać ich potrzeby czytelnicze. Prosimy o wcześniejsze zapisy pod tel. 91 506 50 56 lub mailowo: filia54@mbp.szczecin.pl

Warsztaty plastyczne
15 maja (wtorek) o godz. 17.00 zapraszamy do ProMediów dzieci w wieku 7-10 lat na warsztaty plastyczne, inspirowane "Słowikiem" H. Ch. Andersena. Zajęcia na zapisy telefoniczne, dla grupy 8-10 osób, pod tel. 91 506 50 56.

WARSZTATY KOMPUTEROWE DLA SENIORÓW 

Filia biblioteczna nr 28 (pl. Lotników 7)
Z okazji Tygodnia Bibliotek zapraszamy 9 i 10 maja o godz. 12.30 na Warsztaty Komputerowe dla Seniorów, dotyczące wyszukiwania informacji w internecie i korzystania z popularnych portali społecznościowych. Ich głównym celem będzie przedstawienie zasad działania wyszukiwarek internetowych, map, lokalnych portali informacyjnych i stron internetowych prezentujących informacje o historii naszego miasta. Omówimy także cechy charakterystyczne najpopularniejszych portali społecznościowych, wirtualnych muzeów, bibliotek cyfrowych. Uczestnicy spotkania dowiedzą się także jak korzystać z portalu Legimi, dającego dostęp do tysięcy książek elektronicznych. Każdy z uczestników będzie mógł równolegle z prowadzącym ćwiczyć swoje umiejętności – z tego powodu liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują zapisy: pod numerem telefonu 91 46 46 894 lub pod adresem mailowym: filia28@mbp.szczecin.pl

WYSTAWY

Filia biblioteczna nr 38 (ul. 26 Kwietnia 1)
Wydarzeniem zachęcającym do czytania będzie akcja rozdawania i eksponowania limeryków. Bibliotekarze planują wyrazić swoją pasję (DO)WOLNOŚCI CZYTANIA za pomocą miniatur lirycznych, które będą rozdawać odwiedzającym bibliotekę. W ramach akcji na bibliotecznej szybie powstanie wystawka-prezentacja najciekawszych i najzabawniejszych limeryków, wybranych przez bibliotekarzy. Wystawka zostanie wywieszona w miejscu dobrze widocznym z zewnątrz, dzięki czemu, mamy nadzieję, może wzbudzić zainteresowanie przechodniów.

ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)
Zapraszamy do ProMediów na wystawę malarstwa i rysunku Małgorzaty Palczewskiej „Aura Szczecina”. Wernisaż odbędzie się 9 maja 2018, o godz. 18.00. Artystka zaprezentuje klimatyczne grafiki szczecińskiej architektury i charakterystycznych dla naszego miasta budowli. Delikatna kreska i subtelne barwy w niezwykły sposób oddają niepowtarzalny urok Szczecina.

SPOTKANIE AUTORSKIE

ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)
Zapraszamy do ProMediów 7 maja 2018, o godz. 18.00, na spotkanie ze szczecińską pisarką, Sylwią Trojanowską i jej najnowszą książką, powieścią „A gdyby tak…”. Prowadzenie: Anna Rutkowska.

WYKŁAD

ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)
Zapraszamy do ProMediów sobotę 12 maja 2018 o godz. 16.00, na wykład prof. Piotra Balcerowicza, dotyczący sytuacji na Bliskim Wschodzie i kryzysu – nie tylko syryjskiego. 

DIAPORAMA

Filia biblioteczna nr 36 (ul. Bartnicza 10a)
Zapraszamy do czarodziejskiego świata diaporam. 10 maja, o godz. 18.00, w filii bibliotecznej nr 36 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie swoje prace zaprezentuje Cezary Dubiel – artysta fotografik i diaporamista, członek rzeczywisty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenia Marynistów Polskich, Stowarzyszenia Fotograficzna Grupa Twórcza Kontur. 

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Filia biblioteczna nr 4 (ul. Ks. Barnima 25)
Polska Ludowa wczoraj i dziś. Spotkanie z PRL–em w literaturze. 
Obecnie często spotykamy się z odwołaniami do okresu Polski Ludowej, czy to w dyskusji publicznej, czy to w filmie, sztuce, a także w literaturze. Skłania to do spoglądania na kwestię recepcji tego czasu w coraz to nowy sposób, zwłaszcza że na wspomnienia nakłada się perspektywa współczesna, co jeszcze bardziej prowokuje do debat na temat doby socjalizmu oraz fenomenu jego tak obfitej obecności w kulturze. Mamy tu do czynienia z pewnym paradoksem, albowiem im dalej od PRL-u, tym o nim głośniej. Można wręcz dziś mówić o swoistej modzie na PRL.
W związku z tym zapraszamy czytelników w każdym wieku, 9 maja, o godz. 12.00 do wzięcia udziału w spotkaniu dotyczącym PRL-owskiej tematyki na gruncie literatury. Dyskusja obejmowała będzie różnorodne dzieła literackie z kręgu literatury wspomnieniowej, popularnonaukowej oraz beletrystyki. Jako jeden z elementów spotkania pojawi się również przedstawiająca epizody z życia codziennego epoki prezentacja multimedialna. 

SPOTKANIA DLA DZIECI

Filia biblioteczna nr 1 (ul. Bolesława Śmiałego 4)
W  bibliotece zorganizowana zostanie mini-wystawa, która będzie dotyczyć naszej wolności w doborze lektury, bez względu na pochodzenie pisarza oraz jego poglądy, co stanowi bodziec do rozwoju intelektualnego. Podkreślając, że prowokacja pozwala poznawać inne punkty widzenia, przełamuje granice i zmusza do myślenia nad głębszym zrozumieniem problemu. 

Filia biblioteczna nr 2 (ul. Sikorskiego 10)
W ramach cyklu Tydzień Bibliotek odbędą się zajęcia z dziećmi z Przedszkola Publicznego nr 80 i 33 ze Szczecina. Spotkania zaplanowane są na 7, 8 oraz 9 maja. Literatura przewodnia zajęć: „Baśniowy świat H. Ch. Andersena” i „Spotkania z wierszami J. Tuwima”. 

Filia biblioteczna nr 4 (ul. Ks. Barnima 25)
„Kolorowe zakładki” 
Najmłodszym czytelnikom oraz ich opiekunom zaproponowane zostanie spędzenie czasu w bibliotece przy tworzeniu wielobarwnych zakładek do książek. Można je będzie udekorować ozdobnymi tasiemkami, piórkami i kolorowymi wycinankami. Warsztaty plastyczne odbywać się będą przez cały Tydzień Bibliotek, w godzinach otwarcia filii. 

Filia biblioteczna nr 8 (ul. M. Konopnickiej 9)
Z okazji Tygodnia Bibliotek, w dniach 9 i 11 maja filię odwiedzą dwie klasy pierwsze ze Szkoły Podstawowej nr 48. Na spotkaniu z dziećmi bibliotekarki będą rozmawiać o etapach powstawania książki, a goście opowiedzą o swoich ulubionych książkach. Uczniom również zostanie przedstawiona krótka historia książki, a na koniec zajęć razem z dziećmi zostaną wykonane ich wymarzone książki. 

Filia biblioteczna nr 10 (ul. Bałtycka 6)
W ramach Tygodnia Bibliotek zaplanowane jest spotkanie z przedszkolakami z Przedszkola Publicznego nr 45 pt. ”Brzuchatek”. Tydzień Bibliotek będzie wspaniałym wprowadzeniem małych czytelników w cudowny świat biblioteki. Zapoznają się z bogatą ofertą książeczek dla dzieci a także z zasadami panującymi w o bibliotece. Będą miały okazję prześledzić proces udostępniania książek i samodzielnie wybrać ciekawą książkę. Wysłuchają także opowiadania S. Smallmana „Brzuchatek”.

Filia biblioteczna nr 11 (ul. Pogodna 49)
Bibliotekę odwiedzą przedszkolaki z miejscowego przedszkola. W trakcie wizyty dzieci zapoznają się z placówką, zwiedzą bibliotekę, dowiedzą się jak należy w niej zachować oraz co trzeba zrobić, aby zostać czytelnikiem. Obejrzą wystawę Andrzeja Forysia „Uroki dawnego Szczecina”.

Filia biblioteczna nr 12 (ul. Marcina 1)
Z okazji Tygodnia Bibliotek w filii odbędą się zajęcia z klasami trzecimi Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1. Dzieci (w grupach) tworzyć będą własne historie, zainicjowane jednym zdaniem. Celem spotkań jest nawiązanie do hasła tegorocznego Tygodnia Bibliotek (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA, w kontekście kreacji, a także zachęcenie do twórczej aktywności. Zajęcia odbędą się 15, 16 oraz 18 maja.

Filia biblioteczna nr 14 (ul. Krzemienna 17)
Podczas Tygodnia Bibliotek zostaną zaproszone najmłodsze dzieci na cztery spotkania promujące akcję. Mali czytelnicy dowiedzą się od bibliotekarzy o ogólnopolskiej inicjatywie promowania czytelnictwa i bibliotek. Przybliżona im zostanie interpretacja tegorocznego hasła i główna idea. Wysłuchane utwory o różnorodnej tematyce z serii książek „Czytam sobie” pomogą zrozumieć, że czytać można dowolnie, swobodnie i bez nakazów. Na uczestników czekają zagadki literackie i quizy, wykonają również własnoręcznie ilustracje do wysłuchanych tekstów. 9 maja w samo południe filię odwiedzą dzieci z Przedszkola Publicznego nr 49, a o godzinie 13.00 odwiedzą bibliotekę uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12. Natomiast 10 i 11 maja o godz. 12.00 z wizytą przyjdą najmłodsze dzieci ze szkoły Podstawowej nr 12 i Przedszkola Publicznego nr 49.

Filia biblioteczna nr 18 (ul. Batalionów Chłopskich 26a)
W dniach 8 i 15 maja filia zaprasza dzieci z Przedszkoli Publicznych nr 35 i 54 na spotkania pt. "Afryka Kazika". Podczas zajęć przedszkolakom zaprezentowane zostaną zdjęcia z podróży Kazimierza Nowaka po kontynencie afrykańskim. Oprócz tego dzieci wysłuchają kilku barwnych opowieści o przygodach polskiego podróżnika na Czarnym Lądzie, których autorem jest Łukasz Wierzbicki.

Filia biblioteczna nr 25 (ul. Ku Słońcu 76)
8 maja odbędą się spotkania z dwiema grupami przedszkolnymi pod hasłem (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA. Zaplanowano czytanie książki autorstwa M. McDonald „Hania Humorek ratuje świat”. Na dzieci czeka wystawa książek, goście dowiedzą się też o historii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zostaną zachęcone do wypożyczania, poprzez przedstawienie korzyści płynących z czytania. Czas upłynie na rozmowach o ulubionych książkach. 

Filia biblioteczna nr 30 (ul. 9 Maja 17)
8 maja z okazji Tygodnia Bibliotek w filii odbędzie się spotkanie pt. ,,Pan Rak". Zostaną zaproszone dzieci z Przedszkola Publicznego 48. Odczytane zostanie opowiadanie ze zbioru T. Samojlika ,,Żubr Pompik. Zapach wiosny". Celem będzie przybliżenie biblioteki jako miejsca obcowania z książką i zdobywania wiedzy o otaczającym świecie. Uwrażliwienie na piękno ojczystej przyrody i przekazanie wiedzy o gatunkach chronionych.

Filia biblioteczna nr 36 (ul. Bartnicza 10a)
W ramach Tygodnia Bibliotek w filii odbędą się spotkania dla przedszkolaków z Przedszkola Publicznego nr 50 pt. „Julian Tuwim dzieciom”.  Współprowadzącymi spotkań w dniach 9  i 11 maja będą uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7. 

ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)
10 maja w filii bibliotecznej będą gościć dzieci ze Szkoły Podstawowej "Z Pasją". Tematem przewodnim spotkania będzie biblioteka oraz wszystko, co jest z nią związane, w tym także książki zakazane. Zostanie przygotowana wystawa „Książki na uwięzi".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie